Anne ve Çocuk

Çocuklarda sık idrara çıkma sorunu neyin belirtisi ve nasıl önlenir?

Çocuğunuz sık sık idrar için uykusundan uyanıyor yada gün içerisinde sık sık tuvalete gidiyorsa bunun çok sıvı tüketiminden çok kimi hastalıkların belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar uyardı. Bu durum çok etkin mesane rahatsızlığından, şeker hastalığına, idrar yolu enfeksiyonuna kadar bir çok hastalığın işareti olabilir. Çocuklarsa sık idrara çıkma sorunu neyin belirtisi ve nasıl önlenir?

Böbreklerin beden üzerinde çok hayati değere sahip vazifeleri vardır. Kanı süzerek idrarı oluşturur ve o idrarla bedenden atık hususları uzaklaştırır. Çocukluk çağında böbrek dokusu ve idrar yollarında çeşitli rahatsızlıkların olabildiğini belirten uzmanlar uyardı. Çok su içmek yahut çok sıvı tüketiminden fazla çocukların denetim edilmesi ve belirtiler varsa vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekildiği açıklandı.

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMA NEYİN BELİRTİSİ?

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Çocuklarda sık idrara çıkma ile gelen şikayetlerin bir birçoklarında idrar yolu enfeksiyonuna rastlanıldığını belirten uzmanlar, bu durumun idrar yollarında meydana gelen bir rahatsızlık olduğunu belirtti. İdrar salınımı sırasında oluşan ağrı, yanma, sık idrara çıka belirtileri içeren bu rahatsızlıkta ürolojiye başvurulması ve tedavi edilmesi gerekildiği belirtildi.

tuvalette çocuk

KABIZLIK

Çocukta kabızlık sorunu varsa, idrar torbasına uygulanan baskı sebebiyle de sık sık tuvalete gidebilmektedir. Sonucunda spazma sebep olurken, ağrılı tarafları mevcuttur.

tuvalette çocuk

ANKSİYETE KAYGI

Günümüz çocuklarında epeyce yaygın olarak görülen anksiyete ve tasa bozukluğunun da sık idrara çıkmayı tetiklediğini açıklayan uzmanlar, çocuğun psikolojisini etkileyen depresyon, hüzün ve gerilimin bedenden atmaya çalışma yollarından biri olduğunu öngördüğünü açıkladı. Bu usul bir anksiyete bozukluğu görülüyorsa vakit kaybetmeden bir psikoloğa gösterilmeli ve daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet vermeden ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

tuvalette çocuk

FONKSİYON BOZUKLUĞUNDAN KAÇINMA

Bazı çocuklar oyun üzere bir şeye daldıklarında yada bırakmak istemediği durumlara karşı tuvaletlerini yaparken telâşlı davranıp, tam mesane boşalmadan kalkıp gidebilir. İvedi ile idrar torbasına baskı yapması ise istenmeyen işlev bozukluklarına yol açacağını bildiren uzmanlar uyardı. Bu durumun yerleşik bir hal almaması maksadıyla çocuklarınıza tam yapmadan gitmemeleri gerektiğinin bildirilmesi gerekiyor.

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMANIN BAŞKA NEDENLERİ

 • Mesanenin dar olması
 • Aşırı kafein tüketimi
 • Diyabet hastalığı
 • Uzun müddet idrar tutma alışkanlığı
 • Anotomik bozukluklar

tuvalette çocuk

ÇOCUKLARDA SIK İDRARA ÇIKMA NASIL ÖNLENİR?

 1. İdrarın açık renk olmasını sağlamak için yeteri kadar sıvı tüketiminin sağlanması gerekir.
 2. Çocuğun günde 3-4 defa idrar yapmasını sağlamak gerekmektedir. Tuvalette kâfi mühlet kaldığına emin olunmalıdır.
 3. Çocuğun genital bölgesi sabun yahut şampuan yerine saf suyla yıkanmalıdır.
 4. Kabızlığa karşı tedbir alınmalı ve ona nazaran yiyecek ve içecek tüketimi sağlanmalıdır.
 5. Çocuklara dar pantolon giydirilmemelidir.
 6. Çocuklara ayakta tuvalet yapmasına müsaade verilmemeli hep çömelmeli ya da oturarak yapmasına teşvik edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2990661-cocuklarda-sik-idrara-cikma-problemi-neyin-belirtisi-ve-nasil-onlenir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu