Anne ve Çocuk

Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?

Ebeveynler çocuklarının sağlıklı olarak hayatına devam etmesini isterler. Ama kimi çocukların ruhsal dertli önemli tepki ve reaksiyonlar gösterebilmektedir. Günümüzde de görülmesi mümkün olan çocuklarda ve ergenlerde şizofreni hastalığı için datalar açıklayarak, erken teşhisin altını çizen uzmanlar uyardı. Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?

Şizofreni his ve aksiyonları etkileyen niyet sistemini çarpıtan bir hastalıktır. Şizofreni başlangıcında olan ergen ve çocuk halüsinasyon görür ve duyar.Bu durum hasta olan şahsa büsbütün gerçek gelmeyebilir. Uzmanlar, şizofreni hastası çocuk ve ergen tarifinde başka beşerlerle paylaşamayacağı şeyler yaşadıklarını tabir etmişlerdir. Etraflarına ve kendilerine karşı kanıları değişmeye başladığı, bu durum sonucu davranışlarında farklar ortaya çıktığı ve lisan, motor hünerleri ya da toplumsal işlevleri ziyan gördüğü açıkladılar. Şizofreniye sebep olan etkenin hudut sisteminin gelişimi sırasında tertibi bozduğunu ileri süren uzmanlar, çocuğun ana rahmine düşmesiyle genetik transferin dışında, annenin gerilim altında olmasının da bir sonucu olabileceği belirtildi.

 

 

çocuklarda şizofreni hastalığı

 

 

ÇOCUKLARDA ŞİZOFRENİ HASTALIĞI NEDİR?

Danimarkalı şizofreni hastası çocuklarla yapılan araştırmada, dünyanın özünde bir sorunun olduğuna ait fikirleriyle birlikte aile, etraf ve okul üzere sosyalleşebileceği ortamlardan kendilerini soyutladıkları fark edildi. Kimi durumlarda yaşamak kavramı üzerine dahi saatler süren fikirlere daldıkları ve dünyanın boş geldiği niyetinin hakim olduğu görülmüştür. Ergen hastalarda beyninin içinde fikir sokulduğu hissi, kendi kendisiyle içinden gelen sesle konuşma ve oburunun duyacağını sanma durumu, hareketlerini denetim eden diğer bir güçten bahsetme, harika bir insan ya da başkan olduklarını düşünme eğilimleri de görülmüştür. 

çocuklarda şizofreni hastalığı

Araştırmayla birlikte, şizofreni hastası çocukların %20’si tedavi ile düzelirken, geri kalan %80 için durumun birebir olmadığı belirtildi. Rol yapıp düzgünleştiğini söylemekle bir arada, kimi vakit atak halinde geçen hastalığın tekrar ortaya çıktığı raporlar eşliğinde söz edildi. Tıpkı raporda yer alan bilgilere göregenç yaşta olmak tekrarlayıcı risk etkeni olarak tanımlanmıştır.

çocuklarda şizofreni hastalığı

ŞİZOFRENİ HASTASI KAÇ ÇOCUK VAR?

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından açıklanan sayı net olmamakla birlikte 21 milyon kişinin şizofreni hastalığından etkilendiğini açıkladı. Şizofreni hastalığı, çocuk ve ergenlerde çok az görülmektedir. Çocuğun şizofreniye yakalanma mümkünlüğü %1’den azken bunu çoğunluğunu da genetik transferin oluşturduğu bilinmektedir. Genetik dışındaki çevresel faktörlerinde çekinik geni aktifleştirebildiğini açıklayan uzmanlar, erkek çocuklarının kız çocuklara oranla daha fazla belirti gösterdiğini açıkladı. Bununla birlikte çocuklar üzerinde umursamaz ebeveynler için uyaran uzmanlar, büyüdüklerinde tedavinin çok daha sıkıntı olduğunun da altını çizdi.

çocuklarda şizofreni hastalığı

ŞİZOFRENİ HASTALIĞI KAÇ YAŞINDA TEŞHİS EDİLİR?

 Araştırmalarda çıkan bulgular eşliğinde, duygusal bütünlüğü tamamlanmış çocuğun rahatça tabir edebileceği yedi yaş olarak seçilmiştir. Çocuklarda yetişkinlere oranla yerleşimi daha sinsi ve yavaş olduğundan, teşhis edilmiş çocuğun aslında bebeklikten itibaren birtakım belirtiler gösterdiği açıklanmıştır. Başlangıç basamağında hırçın ve agresif tutumların görüldüğü, okul sorunlarının baş gösterdiği belirtiler ortasında yerini alırken, teşhisi için hastalığın üzerinden en az iki sene üzere bir mühlet geçmiş olduğunu belirten uzmanlar, siz aslında bir şikayetle geldiğinizde çocuğunuz iki sene evvel şizofreni hastalığına kapılmıştı denilebilmektedir. 

çocuklarda şizofreni

ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan belirtiler, net olarak ortaya konmamasıyla birlikte farklı farklı kombinasyonlar halinde gerçekleştiği görülmüştür. Bu durum bazında en az iki ya da üç belirtinin bir ay boyunca devam ediyor olması gerektiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Ayrıyeten şizofreni belirtileri her yaş kümesi için çabucak hemen tıpkı özellikleri taşımaktadır.

  • Çocuğun fikirlerinin çalınıp, yerine ona ilişkin olmayan niyetlerin geldiğini söylemesi
  • Çocuğun kanılarının, öbürleri tarafından duyulduğunu ve bu yüzden etrafındaki insanlardan uzaklaşması gerektiğini belirtmesi
  • Çocuğun yorum yapan ve tartışan kimi sesler duyması ve onlara yanıt vermesi
  • Kontrol hakimiyetinde öteki biri tarafından yaptırılıyormuş hissiyle edilen davranışlar bütünü, hakimiyet kuramama ve birine bağlı üzere yaşama hissiyatı
  • Çocuğun kendi bedenine yabancılaşması ve garipsemesi
  • Düşünce ve hareket kabiliyetinde yavaşlamaların başlaması
  • Duygularını tabir etme ve gösterme de yaşanılan zorluk
  • Pasiflikle birlikte sessizliğin ağır basması 
  • Amaçsız davranışlar yapma isteği ve bunların ona ilişkin tek şey olduğunu savunması durumu
  • Sürekli yalnız kalma isteği

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2987829-cocuklarda-sizofreni-hastaligi-nedir-cocuklarda-sizofreni-hastaligi-gecer-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu