Anne ve Çocuk

Çocukları kaç yaşına kadar anne baba yıkar?

Çocukların kendi hayatlarına devam edebilmeleri için, ebeveynlerin öğretici ve örnek olması gerekmektedir. Bu durumda çocuğa temel gereksinimlerini öğretmeye çalışan anne ve babaların, paklık konusunda da birebir öğretici hali muhafazası gerekmektedir. Uzmanların açıklamaları doğrultusunda çocukların muhakkak bir yaşa kadar anne ve babalarının yardımıyla yıkanması gerekmektedir. Çocukları kaç yaşına kadar anne baba yıkar?

Her çocuk ebeveyni tarafından korunup, öğretilip, hayata hazırlanmak için bir yarış üzere devam eder. Bu bahiste her alanda öğretici olan ebeveynler, paklık konusunda da öğretici rolde olmalıdır. Bu hususta anne ve babaların merak ettiği hususlardan biri olan çocuklarla duş almak ya da çocukları yıkayan ebeveynler olarak, çocuğun kaç yaşına kadar bu biçimde devam etmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar bildirdi. 

duşta çocuk

ÇOCUKLARI KAÇ YAŞINA KADAR ANNE VE BABA YIKAR?

Çocukların cinsel kimliklerini yanlışsız öğrenmeleri ve yönelimlerinin ebeveynler tarafınca denetim edilip dikkat edilmesi gerekildiğini uyaran uzmanlar, çocukların 3 yaşından sonra anne ve babalarınca yıkanmaması ve 7 yaşından sonra da kendi kendilerine yıkanması gerektiğini açıkladı.

çocuğu duş aldırırken

Ebeveynlerin çocuklara cinsel kimlikle alakalı açıklama yapması gerektiğini belirten uzmanlar, bu yönelimlerin başladığı tarihten itibaren de bir merak hissinin geliştiğini ortaya koydular. Ebeveynlerin bu yola çocukta gördüğü davranış ve merak ettiği, sorduğu sorular doğrultusunda fark etmesi gerekmektedir. Bu mevzuya çok ayrıntı vermeden, açık ve anlaşılır bir biçimde anlatılması kıymetli rol oynamaktadır. 

çocuğu duş aldırırken

Kız çocuklara annelerin anlatmasını ve erkek çocuklarına da babaların anlatmasını uygun gören uzmanlar, çocukların yaptığı davranışlar çerçevesinde yapılması gerekenlerin uygun bir lisanla anlatılması, yapılmaması gerekenler doğrultusunda ise kaçınması gerektiğini açıklamalıdır. 

çocuğu duş aldırırken

Çocuklara banyo yaptırırken ya da ebeveynle çocuk tıpkı anda banyo yaparken, tam manasıyla soyunuk olmamalı, iç çamaşırların çıkarılmaması gerekmektedir. Tıpkı vakitte mahremiyet eğitimi verilmeli ve uygun olmayan bölgelerine kendi dışında kimsenin ellememesi gerektiğinin vurgusu yapılmalıdır. Anne ve babaların karşı cins çocuklarıyla birlikte banyo etmemesi ve yatmaması konusunda uyaran uzmanlar, çocukların cinsel kimliğinde kayma olabileceğini de belirtti. Bu durumda mesela erkek çocuk annesine özenebilir ya da kız çocuk babası üzere olmak isteyebilmektedir.  Şayet çocukta buna emsal bir durum kelam konusu ise uzmanlar bir psikolog tarafından dayanak alınması gerektiğini açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2989656-cocuklari-kac-yasina-kadar-anne-baba-yikar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu