Anne ve Çocuk

Çocukları ziyanlı içeriklerden korumak için bakanlık devreye girdi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen “Muzır İçeriklerle Mücadele” programı kapsamında, çocukların oyun, dijital uygulama, kitap ve toplumsal medya üzere alanlarda yer alan olumsuz içeriklerden korunmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, çocukları ziyanlı içeriklerden korumak için hayata geçirilen “Muzır İçeriklerle Mücadele” programı kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Çocuk dostu uygulamaların desteklenmesi, oyun, dijital uygulama, kitap ve toplumsal medya üzere alanlarda yer alan, çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyecek içeriklerden korunması maksadıyla 2020 yılında hayata geçirilen programla, Küçükleri Muzır Neşriyattan Muhafaza Konseyinin çalışmaları genişletildi.

Yaklaşık 2 yıldan bu yana kullanımda olan ihbar sınırına bugüne kadar 941 şikayet geldi. Kıymetlendirme sonucunda şikayetlerin 61’inin bahisle ilgili olduğu belirlendi ve bunlarla ilgili gerekli incelemeler yapıldı. Küçükleri Muzır Neşriyattan Muhafaza Şurasına iletilen şikayetler sonucunda, 4 kitap için “muzır” olduğu istikametinde karar alındı.

Kelam konusu kitapların 18 yaş altına satılmamasına ve çocuklara açık yerlerde ifşa edilmemesine karar verildi. Öbür şikayetler ise Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüklerine yönlendirildi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2988688-cocuklari-zararli-iceriklerden-korumak-icin-bakanlik-devreye-girdi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu