Anne ve Çocuk

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Çocukların bağışıklık sistemi, yetişkin bir bireye nazaran daha hassastır. Münasebetiyle çocukların bağışıklıklarının güçlendirilmesi çok kıymetlidir. Bilhassa okul çağındaki çocukların sınıf ortamında maruz kaldıkları virüs ve bakteriler, kolaylıkla enfeksiyonel hastalıklara davetiye çıkartabiliyor. Bu hususta uzmanlar çocukların bağışıklık sistemini destekleyen besinleri açıkladı.

Bahar ayının gelmesiyle birlikte, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklar çok daha fazla olarak görülmektedir. Bilhassa çocuk bünyesini düşündüğümüzde yetişkin bir bireye nazaran daha hassas olduğu gerçeklerdendir. Çocukların daha virüs ve bakterilerin olduğu yerlere temas etmesi sebebiyle, bağışıklık sistemlerinin korunması ve destekleyici besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu mevzuda açıklama yapan uzmanlar, bu bahisteki en değerli faktörün hakikat ve istikrarlı beslenme olduğunun altını çizdi. Öncelikle mevsim geçişlerinde yaşanan hastalık düşüncesini en aza indirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için su tüketimi çok kıymetlidir. Ebeveynlerin çocuklara suyu sevdirmesi ve su tüketimine teşvik etmesi gerekmektedir. İşte uzmanların çocukların bağışıklık sistemini destekleyici ve güçlendirici besin teklifleri…

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİREN BESİNLER!

 

çocuklara haftada en az 2-3 sefer balık yedirin

NİZAMLI BALIK TÜKETİN

Uzmanlar, çocukların bağışıklık sistemi için tüketmesi gereken besinleri açıklarken önceliği balık kümesine verdi. Balığın hem zihinsel gelişimi desteklediği hem de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıklayan uzmanlar, haftada en az 2-3 defa balığın tüketilmesi gerektiğini belirtti.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

PROTEİN KAYNAĞI YUMURTA

Yumurta bedenimizin üretemediği dışarıdan almamız gereken bütün aminoasitlerin tamamını içerir. Bilhassa çocukların tüketmesi gerektiği besinler ortasında yerini alan yumurta, kemiklerde büyüme ve gelişme, kasların güçlenmesi bakımından ehemmiyet arz etmektedir.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

DOST BAKTERİ KEFİR

Uzmanlar, kefirin doğal bir probiyotik olduğunun altını çizerken içerdiği, B12, B1, B6 ve K vitaminlerini sayesinde bağışlık sistemini ayakta meblağ. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik sıhhatini korur. Çocukların günlük beslenmesinde kesinlikle bir bardak kefirin bulunması gerektiğini açıklayan uzmanlar, tadının sevilmeme durumuna karşı da bir meyvenin püresi yada suyuyla lezzetli hale gelebileceğini belirtti. Bir kaşığı bile çocukların bağışıklığını güçlendiremeye kâfi.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

MUCİZE BESİN PROPOLİS

Propolis, virüs ve bakterilerin bedenden kovulmasına yardımcı olur. Bilhassa çocukların bağışıklık sistemini sağlamlaştıran mucizevi besin propolis, hastalığa karşı da tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle birlikte antibiyotik kullanımı azaltır. Ebeveynlerin çocuklarına propolis tükettirmesini öneren uzmanlar, günde 10 damla olacak biçimde rastgele bir yiyecek ya da içeceğe karıştırılabileceğini açıkladı.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

BOL BOL YEŞİLLİK VE MEYVE

Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için gereken en önemli vitaminlerden biri de C vitaminidir. Antioksidan deposu olan yeşil yapraklı zerzevat ve turunçgiller, içerdiği C vitamini sayesinde çocukların hem severek tükettiği lezzette, hem de bağışıklık sistemini çok güçlendirmektedir. Tadının sevilmemesi durumunda farklı yiyeceklerin içerisine karıştırılarak, veya sevdirmeye çalışılarak tüketilmesini öneren uzmanlar, istikrarlı bir beslenmeyle birlikte çocukların bağışıklık sisteminin çok güçlü olacağını belirtti.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

KIYMETLİ İHTAR

Uzmanlar ayrıyeten her çeşit yiyeceği tüketmenin istikrarlı ve sağlıklı olduğunun altını çizerken, tek çeşit besinin ne olursa olsun ziyanlı ve bağışıklık sistemine güzel gelmediği belirtildi. Bu durumda yanlışsız bir beslenme tablosu, çocuğun alışkanlık haline getirmesi durumunda, gelecek hayatında daha sağlıklı bir ömür geçirebileceği tabir edildi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2988524-cocuklarin-bagisiklik-sistemini-guclendiren-besinler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu