Anne ve Çocuk

Çocukların inatlaşması ile nasıl baş edebiliriz?

Çocuklarda inatlaşma her yaş kümesinde görülmektedir. Bir birey olduğunu farkına varan çocuk, dünyayı keşfetme merakıyla inatlaşma sürecine girer. Bu inatlaşmayla başa çıkmanın yolunun disiplinden geçtiğini belirten uzmanlar, çocukların inadını durdurmak için tüyolarda bulundu. Çocukların inatlaşması ile nasıl baş edebiliriz?

1 yaşından sonra yürümeye başlayan çocuk konuşmaya da başlar. Sonlarını keşfetmeye başladıkça çocuk neleri yapıp neleri yapamayacağını görmek ve kanıtlamak ister. Daha çok deneysel olarak öğrenen çocuk, anne babasıyla da bu yolla irtibat kurar. Merak ögesinin ön planda olduğu çocukların inatlaşmaları, kimi vakit ilgi çekmek için olsa da aslında özünde kendini var olarak kılma, kanıtlama çalışmasıdır. Uzmanlar bu bahiste, çocuklar inatlaştıkça istediği yapılıyorsa tıpkı ağlama taktiği üzere kullanabileceklerini açıkladı. Vakitle alışkanlık haline dönüşebilen inatçılık ise ileri yaşlarda daha zahmetli durumlara da sokabilir. Bu biçim çocukların inatlarında pes edilmemesi gerektiğini savunan uzmanlar, çocukların inatlarıyla başa çıkmak için tekliflerde bulundu.

çocukların inat etmesi

ÇOCUKLARIN İNATLAŞMASIYLA NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?

TUTARLI OLUN

Her şeyden evvel dengeli ve disiplinli olunmak zorunda olduğunu belirten uzmanlar, ebeveynlerin asla pes etmemesi gerektiğini belirtti. Çocuklar yapıları gereği nasihat dinleyemez, deneyimleyerek öğrenirler. Hasebiyle çocuklara olan davranışlarınızın dengeli ve net olması gerekmektedir. Anne ve baba birlikte hareket etmeli, tek ağız olmalı. Yoksa ince halkayı bulup onun üzerine oynayan çocuktan “Ama babam müsaade verdi” üzere kelamlar duyabilirsiniz.

çocukların inat etmesi

DOZUNDA İLGİ GÖSTERİN

Her insanın sevdikleri tarafından ilgi görmesi gerekmektedir. Bilhassa çocuklar anne ve babasının ilgisine muhtaçken bunun dozunda olması gerektiğini açıklayan uzmanlar, fazla ilgi ve sevginin yalnızca inada değil, ayrıyeten gelişiminin de olumsuz etkilediğini belirtti. Ağlayarak yüreğe dokunmaya çalışan çocuk zaaflarınızı kullanmakta çekince duymayacaktır.

çocukların inat etmesi

“HAYIR” DEMEYİ ÖĞRENİN

Çocukların dünyası sınırsızdır. Bu sınırsızlık doyumsuzluğu yanında getirirken, sonları ebeveynlerin koyması gerekmektedir. Hayır sözünü öğrenen çocuk, olmayacağını anlayıp ısrar etmekten vazgeçer. Bu duruma gelinceye kadar da hayırları evet olarak değiştirmemeli ve sabit fikirli olmalısınız.

çocukların inat etmesi

ÖFKELENMEYİN

Çocukların inatlarına karşı öfke duymamanız gerekir. Rastgele bir öfke belirtisi bağırış, aslında çocuğun istediği dikkati çektiğini gösterir. Epeyce soğuk kanlı ve net olmaya devam etmelisiniz. Sebepsiz bir inatla ağlıyorsa, bırakın ağlasın. Bir, iki derken üçüncüde bir şeylerin fark etmediğini anlayıp yapmayacaktır. Bu süreçte inat ettiği konuyu açıklamalı, sakin kalmalı ve soğukkanlılığınızı korumalısınız.

çocukların inat etmesi

PAZARLIK YAPMAYIN

Çocuğun susması ya da gelmesi için asla pazarlık mutabakatı yapmamalısınız. Bu durum “Ben inatlaştığımda dediklerimi yapıyorlar” algısı oluşturur ve davranışında devam etmesini tetikler.

çocukların inat etmesi

SEVGİSİZLİKLE TEHDİT ETMEYİN

Ceza aracı olarak asla sevgini kullanmayın. Unutmayın en büyük dehşet kaybetme endişesidir. Bunu da sırf en sevdiklerinize karşı duyarsınız. çocuğun bu duyguyu taşıması ebeveynlerle ortasındaki inanç bağına ziyan verir. 

çocukların inat etmesi

PROFESYONEL TAKVİYE ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Eğer çocuk inatlaşmayı bir hayat tarzı haline getirmişse profesyonel olarak bir uzmandan dayanak almanızda yarar var. Zira bu durum çocuğun hayatını makus etkilerken, bir taraftan ileriki ömründe büyük ıstıraplara sebebiyet verir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991042-cocuklarin-inatlasmasi-ile-nasil-bas-edebiliriz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu