Anne ve Çocuk

Çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler nelerdir? Ailecek vakit geçirilecek aktiviteler

Ramazan Bayramı, bir ay Allah için tutulan orucun sonunda kutlanan bir bayram tipidir. Bayramlarda oruç tutmanın yasak olmasıyla birlikte, tam manasıyla bayram üzere geçirmek değerlidir. Bayramda ailece toplu yapılan etkinlikler, aile bağlarını güçlendirirken, çocuklar üzerinde de bayramın nasıl olması gerektiği hakkında da bilgi verir. Pekala çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler nelerdir?

Koskoca bir ay boyunca oruç tutan küçüklerimizle tüm aile fertlerinin bir ortada olduğu bayram günlerini âlâ kıymetlendirmek gerekmektedir. Bu süreç aile bağlarını güçlendirmek ve sağlamlaştırmak için bir fırsattır. Aile üyelerinin birlikte vakit geçirmesi, çocuğunuza nasıl bir bağlantı kurması ve öbür insanlara nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verir. Çocuklara klasik kıymetleri ve bayram günleri ibadetlerini öğretmek ve bu bedelli aşılamak için kaliteli bir devir olurken, ileride hatırlanacak hoş bayram kıssaları oluşturur. Büyüklerine karşı saygılı olmasını öğrenirken, ebeveynlerin yaptığı bu etkinliklerle aslında ileride çocuklarının kendilerine nasıl davranmasını istediklerini ortaya koyarlar. Ailenizle birlikte geçireceğiniz bu bayram zihinlerde en hoş bayram olarak hatırlanmasını istiyorsanız, işte çocuklarla bayramda yapılabilecek aile aktiflikleri listesi…

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BAYRAM NAMAZINA DAİMA BİR ARADA GİDİN

Çocuklarla birlikte bayram namazına gidin. Bu kuralla birlikte bayram namazını kılmayı, gerekse konutta kalanların nasıl bir hazırlık içerisinde olduklarını anlamasına yardımcı olacak ve bayramlaşma heyecanını birinci ailesiyle tatmasına imkan sağlayacaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BU BAYRAMDA HOŞ KELAMLAR LİSANINIZDAN DÜŞMESİN

Sevgi sözcükleri kullanın. Olağanda tahminen kullanıyor ya da kullanmıyor olabilirsiniz. Vaktiniz dertteyken ailenize sevdiğinizi söylemek için asla geç kaldığınızın yanılgısına varmayın. Bugün için ailenin tüm fertlerine sarılarak, onların hayatınızda bulunduğu için Allah’a şükrettiğinizi ve onları çok sevdiğinizi, en büyük Allah’ın armağanının onlar olduğunu belirli edin. Bu aile bağlarınızı güçlendirirken, ağızdan çıkan her hoş kelam bayramı daha da  manalı kılacaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

AİLE BÜYÜKLERİNİ ZİYARET EDİN

Aile büyüklerini ziyarete gidin. hem ailecek yaptığınız bu aktiflik bağlarınızı güçlendirecek, hem de çocuğa aile büyükleri kavramını, saygıyı aşılayacaktır. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

PİKNİĞİNE ÇIKIN

Çocuklarınızla bayramda gittiğiniz bir piknik, ailece vakit geçirmenin en kaliteli metotlarından biridir. Bu bayramda, sevdiklerinizle birlikte yemek yemek, muhabbet etmek, top oynayıp, ip atlamak, yürüyüşe çıkmak bile daha zevkli gelecektir.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

TARİHİ YERLERİ GEZİN

Bayram günlerinde herkes aile büyüklerini ziyarete gitmektedir. İstanbul üzere bir yerde oturuyorsanız, İstanbul’u baştan keşfetmek için çok hoş bir zamanlama! Tarihi yerlerin bir listesini hazırlayıp, ufak bilgilerle ailenize rehberlik ederken, geçmişinize yönelik çocukluğunuzdaki anılarınızı paylaşarak bir bağlantı paydaşlığı kurabilirsiniz. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

TİYATRO İZLEMEYE GİDİN

Ailecek yapılan en hoş etkinliklerden biri de hiç elbet tiyatrodur. Bu bayramda sevdiklerinizle aldığınız bir bilet ve sonrasında tartıştığınız oyun, hem aile iştiraklerinizi ortaya koyarken hem de empati yeteneğinizi sergileyecek ve farklı bakış açıları kazandıracaktır.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

KUTU OYUNLARI OYNAYIN

Birlikte kutu oyunları oynayabilirsiniz. Bilgi içerikli oyunlarla birlikte, isim-şehir, son harften söz türetme oyunu, çöp adam asmaca oyunu, karanlıkta ben kimim oyunu üzere etkinlikler de düzenleyebilirsiniz. Bu şekil oyunlarla birlikte kadro ruhunu öğretebilir, yeni sözlerle dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Bu aktifliklerin içerisinde aile fertlerinizi daha güzel tanımaya çalışabilir, bilmediğiniz taraflarını bu bayramda öğrenebilirsiniz. 

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

CÜMBÜŞ PARKINA GİDİN

Cümbüş parklarına gitmek için süper bir vakit olan bayram günlerinde, hem trafiksiz hem de memleketlerine dönen insanların olmamasıyla birlikte eğlenceli ve hoş vakit geçirebilirsiniz.

BAYRAMDA YAR DIMA TEŞVİK EDİN

Bu bayramın sizin keyifli etmesini sağlayan ve sağlıklı sevdiklerinizle geçirdiğiniz için teşekkür ettiğiniz Allah’a, bir çok bayramı sevdiklerinizle birlikte görmek için dua edin. Bu bayramda sevdiklerinden uzak kalan, yanlarına gidemedikleri ya da ailesini kaybetmişler için dua ederken, yardım etmeyi unutmayın. Çocuklarında sokakta bir şeyler dağıtmasını, yardım etmesini ve aslında bir şeyleri paylaştıkça hayatın hoş olacağını aşılayın.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

AİLECE YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Akşam üstü çıkacağınız ailece bir yürüyüş sonrası günbatımını bir kahveyle izlediğiniz baş dinleme saatlerinde, toplu halde rahatlayabilirsiniz. görüntünün tadını çıkarırken asıl görünümün aileniz olduğunun şuuruyla tatlı muhabbetler açabilir, çocuk ve ebeveynler ortası bağlantıyı daha da sıkı tutabilirsiniz. Unutmayın sevdiklerinizle vakit geçirmek yalnızca muhabbet etmekten ibaret değildir. Bazen tıpkı anda susabilmek, birbirlerinin beynini okuyabilmekte bir ailenin yapacağı etkinliklerdendir.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

BİRLİKTE YEMEK HAZIRLAYIN

Bu bayramda ailece yemek hazırlayın. Herkesin elinin lezzetinin geçtiği yemekleri, birlikte hazırladığınız sofrada yiyin. İnsanoğluna kendi hazırladığının lezzeti her vakit daha hoş gelir, tebrik edin ve birbirinize bol bol sarılmayı ihmal etmeyin.

çocuklarla bayramda yapılacak etkinlikler

KONUK AĞIRLAYIN

Çocuğa konuk ağırlamasını öğretmek içinde hoş bir zamanlama olan bayramlarda, yapılması gerekenler, konuğa sunulacak terlikten, ikram edilecek şeylere varıncaya kadar anlatın. En hoş kıyafetlerini giymesini ve böylelikle karşısındaki beşerden evvel kendi kendine hürmet duymasını sağlayın.

çocuklarla yapılan bayram aktiflikleri

DİZİ SİNEMA İZLEYİN

Birlikte dizi ya da sinema izlemek ve sonrasında ortak bir tartışma halinde konuşmalar yapmak da aile bağlarınızı güçlendirmek için yeterli olacaktır. Bu bayramı meskende geçirecek aileler için, birbirine vakit ayırıp bir sinema izlemenin keyfi, ve sonrasında çay kahve molası eğlenceli atmosferi daha da arttıracaktır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2988649-cocuklarla-bayramda-yapilacak-etkinlikler-nelerdir-ailecek-vakit-gecirilecek-aktiviteler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu