Anne ve Çocuk

Çocukta dikkat dağınıklığı nedir? Dikkat dağınıklığına karşı ne yapılmalıdır?

Çocuklar daima eşyalarını kaybediyorsa, dinlemiyormuş üzere gözüküyorsa, verdiğiniz vazifeleri yerine getirmekte zahmet çekiyorsa dikkat dağınıklığı olabilir. Bu hususta açıklama yapan uzmanlar dikkat dağınıklığının nasıl anlaşıldığına dair ipuçlarını açıkladı. Dikkat dağınıklığı nasıl anlaşılır?

Çocuklarda görülen dikkat dağınıklığı ilerideki yaşlarında da problemler meydana getirmektedir. Genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan dikkat dağınıklığını telefon tablet üzere teknolojik aletlerinde tetiklediğini söyleyen uzmanlar, çocuklara verilen sorumluluk ve kazandırılan alışkanlıklarla üstesinden gelinebileceğini bildirdi. Anne yahut babada dikkat eksikliğine dair bir durum kelam hususuysa çocukta da olabileceğinin altını çizen uzmanlar, doğum esnasında beynin dopamin sistemindeki kimi fonksiyonların bozulduğu durumlarda da ortaya çıktığını söz etti.

çocuklarda dikkat dağınıklığı

Doğum sırasında beynin bir kısmında meydana gelen kanama, enfeksiyon, oksijensizliğin de dikkat bozukluğu üzerinde faal rol oynamaktadır. Küçük bir zararın bile çocuk üzerinde bu badireyi oluşturmaya yeteceğini söyleyen uzmanlar, beyin tümörü, dikkat eksikliği, doku kaybı üzere dertleri da oluşturabilmektedir. 

çocuklarda dikkat dağınıklığı

Çocuğu gözlemlemek ailenin en büyük misyonlarından biridir. Bu durumda yalnızca sahip çıkmak değil, hal ve davranışlarına da dikkat etmek epey büyük bir ehemmiyete sahiptir. 

çocuklarda dikkat dağınıklığı

ÇOCUKLARDA DİKKAT DAĞINIKLIĞI BELİRTİLERİ

  1. Detayları fark edemiyor, ödevlerinde ya da kolay etkinliklerde yanılgı yapıyorsa
  2. İrtibat halindeyken çocuk dinlemekte zahmet çekiyorsa
  3. Kolay sorumlulukları yerine getirmekte zorluk yaşıyorsa
  4. Zihnini yoran süreçleri yapmaktan çekiniyor, istemiyorsa
  5. Eşyalarını kaybediyor, sistemli olamıyorsa
  6. Unutkanlık fazlalaşmışsa
  7. Çabuk sıkılıyor ve yapmaya başladığı iş tamamlanmadan bırakıyorsa

çocuklarda dikkat dağınıklığı

ÇOCUKLARDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA KARŞI NE YAPILMALI?

Tablet, telefon üzere teknolojik aletleri sınırlanmalı diyen uzmanlar, yaptığı işlerin devamını getirmesi için yüreklendirilmesi gerektiğini belirtti. Bu durumlar muhakkak kızmak ve bağırmak yerine ikna edici olmalı, tatlı lisanla neden yapamadığını ya da yapmadığının sorusunun sorulması gerektiğini söz etti. Ayrıyeten dikkatini daima etkin tutacak etkinlikler yapılması gerektiğini ve tertipli uyku alışkanlığının bu periyotta oturtulmaya çalışılması gerektiğini açıkladı. Fizikî olarak yaptıkları idmanlar da dikkat dağınıklığı üzerinde uygunlaştırıcı tesire sahiptir. Onlara cümbüş ve çalışma vakitleri ile ilgili kısa vadeli maksatları barındıran çalışma programları yapmak yani vakti nasıl yönetecekleri ismine onlara dayanak olmak gerekmektedir.  

çocuklarda dikkat dağınıklığı

DİKKAT DAĞINIKLIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Dikkat dağınıklığı ya da eksikliğinde tedavi edilirken yaş, cinsiyet, hastalığın derecesinin kıymetli olduğunu belirten uzmanlar, bu hususta yetkili biri tarafından yardım almasının kıymetli olduğunu belirtti. Tedavi tekniklerinin uzun, orta ve kısa olarak oluştuğunun açıklanmasının akabinde ilaç tedavisinin de gerekliliği üzerinde konuşulmalı ve teşhis edilmesinin koşul olduğu bildirildi. İlaçlarda yaşa ve hastalığın durumuna nazaran değişiklik göstermekle birlikte, ruhsal takviyeyle de ilaçsız güzelleşenlerin bulunduğu ortaya konulan gerçekler ortasında yerini alıyor.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988732-cocukta-dikkat-daginikligi-nedir-dikkat-daginikligina-karsi-ne-yapilmalidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu