Sağlık

Çorabınız ayak bileğinizde iz bırakıyorsa dikkat!

Yaz aylarında sıcaklıklarla beraber damarların genişlediğini ve genç ihtiyar demeden çoğu bireyin bacaklarında şişlik görüldüğünü ifade eden Kalp ve Damar Cerrahisi Eksperi Prof. Dr. Soner Sanioğlu, bu bozukluğun öneme alınması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Sanioğlu, “Bu şişlikler, uzun vakit hareket etmeyen kalmaktan çok kiloya, böbrek yetmezliğinden kalp hastalıklarına kadar çoğu namacıylae bağlı olarak meydana çıkabilir”

Bacakları beslemek amacıyla gelen kan, toplardamarlar ve lenfatik sistem aracılığı ile yine kalbe geri taşınıyor. Kimi vakit gelen kanın yükselmesi, kimi vakit dokulara geçişindeki aşırılık, kimi vakitsa geri taşınmasında meydana çıkan aksaklıklar, dolaşımdaki dengenin bozulmasına yol açarak ödeme namacıyla oluyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Eksperi Prof. Dr. Soner Sanioğlu, toplardamar yada lenfatik sistem rahatsızlıkları, kalp yada böbrek yetmezliği, hamilelik, çok kilo ve hareket etmeyenliğin bu mekanizmalar üzerinde tesirli olarak ödemin meydana çıkmasına namacıyla olma ihtimalini söyledi. Sanioğlu, bununla beraber, enfeksiyon, bağ dokusu hastalıkları, birtakım tansiyon ilaçları ve birtakım antiRomatizmal ilaçların yan tesir olarak ödeme namacıyla olabildiği belirtti..

FARKLI ŞEKİLLERDE ORTAYA ÇIKABİLİYOR!

Periferik ödem olarak da tariflenen bacaklardaki ödemin değişik şekillerde meydana çıkabildiğini bildiren Prof. Dr. Soner Sanioğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ödem her iki bacakta simetrik bir görüntü verebileceği gibi, yalnızca tek bacakta da görülebilir. Bazı ödemlere ağrı eşlik ederken, birtakımlarında ağrı görülmez. Bazı hallerde ise bacak şişmelerine ayakların eşlik etmediğini görürüz. Periferik ödem ani başlangıçlı, tek doğrultulu ve çok ağrılı bulunduğunda tehlikelidir. Kimi vakitsa ödeme cilt kızarıklıklarının eşlik ettiğini görebiliyoruz.”

ÖDEMİN KARAKTERİ ALTTA YATAN HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLABİLİR

‘Her hastanın ödeme namacıyla olan altta yatan hastalığı değişik olmasından ödemin karakteri de değişiyor’ diyen Prof. Dr. Soner Sanioğlu, “Her iki bacağın simetrik şişmesi kalp, böbrek ya da troid yetmezliği, kanda protein düşüklüğü, ilaç tepkileri gibi bütün bedenimizi tesirleyen sebepleri akla getirir. Ödemin tek bacakta meydana çıktığı hallerde ise varis, toplardamar ya da lenf yetmezliği gibi yalnızca o bacağı ilgilendiren dolaşım problemini düşünürüz. Bu dolaşım problemleri her iki bacağı tesirlediğinde ödem çift doğrultulu da görülebilir. Şişmeye ağrının eşlik etmemesi ve ödemin ayaklarda daha yoğun meydana çıkışı daha çok lenf yetmezliğini akla getirmelidir. Ödemli bacakta kızarıklık, ağrı ve cilt ısısının yükselmesi enfeksiyonu düşündürür” diye konuştu.

TEK TARAFLI ANİ BAŞLAYAN AĞRILI ÖDEME DİKKAT!

Tek doğrultulu, ani başlayan, kuvvetli ağrının eşlik ettiği ödemlerin bacak toplardamarlarında ani tıkanma sendromu olabileceği amacıyla tehlikeli olabileceğine ilgi çeken Prof. Dr. Soner Sanioğlu, “Bacak toplardamarlarında ani tıkanıklıklar namacıylaiyle meydana gelen bu ödemler, gerektiği gibi tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabilir. Ani başlangıçlı olmayan ödemlerin mühim bir problem olmadığı söylenemez. Her ne amaçla olursa olsun periferik ödem tedavi edilmediğinde vakitle ciltte dermatide ve kalınlaşmaya, hem de yara açılmasına sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ GECİKİRSE KRONİKLEŞEBİLİR!

Bacakların kaldırılması kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırdığı amacıyla hastalar genelde şikâyetlerinin sabah saatlerinde geçtiğini belirtiyor. Fakat, gün ortamında altta yatan hastalığın ağırlığına ve bireyin aktivitesine bağlı olarak öğle yada akşama doğru ödem belirginleşmeye başlıyor. Prof. Dr. Soner Sanioğlu, fakat uzun vakitdir periferik ödemi olan ve lüzumlu tedaviyi görmeyen hastalarda, ödemin kalıcı olma ihtimalini ve dinlenmekle geçmeyebileceğine ilgi çekti..

ÖDEM NASIL AZALTILIR?

Kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalarda idrar sökücülerin kullanıldığını tiroid hastalarında ise hormon takviyesi yapıldığını izah eden KVC Eksperi Prof. Dr. Sanioğlu, “İlaç reaksiyonun bulunduğu hallerde ise hastanın tedavisi yine gözden geçiriliyor. Toplardamar problemlerinda ise hem ilaçlarla hem de cerrahi yollarla bozukluğun çözülebilir. Fakat lenf kaynaklı ödemlerin vakitgelen düşünce birliği sağlanan cerrahi ya da ilaç tedavisi yoktur. Bacakların bilhassa kalp düzeyinin üzerinde olacak şekilde kaldırılması, hareketin artırılması, çok kiloların verilmesi, ideal varis çoraplarının kullanımı, bacaklara uygulanacak masaj bütün hastalarda periferik ödemin azaltılmasına yardımcı olur” diye söylemde bulundu.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. selamun aleyküm web siteniz vallaha billaha hayran bıraktı, face de paylaştım

Başa dön tuşu