Sağlık

Cryonics projesi: Dondurulup gelecekte uyanmak!

Cryonics projesi nasıl başladı?

Cryonics, yunanca soğuk manasına gelmekte. Türkçede ise sıcaklığı çok düşük olan süreçler manasına gelen kriyojeni olarak kullanılmakta. Şimdi teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı bir periyotta, 1960’lı yıllarda bir küme bilim insanı dondurulmuş vücutlar üzerinde deneyler yapmaya başladı. O yıllarda tedavisi olmayan hastalıklar için gelecekteki yıllarda tahlil bulunabileceği umudu taşınıyordu. Bu umut projenin hedefi haline geldi. Psikoloji profesörü olan James Bedford, 1967 yılında dondurulan birinci insan oldu. James Bedford’un bu projeye dahil olmasının sebebi o yıllarda tedavisi mümkün olmayan böbrek kanserine yakalanmış olmasıydı. Projeyi duyan Bedford, ölmeyi beklemek yerine gelecekte yaşama ihtimalini seçti. James Bedford hala Cryo ismi verilen tüpün içinde uyandırılmayı bekliyor.

Dondurulma süreci

Dondurma süreci, ölen canlının vücuduna kan pıhtılaşmasını önleyen bir iğnenin enjekte edilmesiyle başlıyor. Akabinde bu canlı -196 derece olan Cryo ismi verilen tüpe yerleştiriliyor. Günümüzde şimdi uyandırılan bir hasta yok. Uyandırma sürecinin gerçekleştirilmesi için kâfi bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.

Cryonics’in Türk müşterileri de var mı?

Tahminen şaşıracaksınız lakin evet! Amerika’da yer alan Cryonics projesine ülkemizden de dahil olan beşerler mevcut.  Türkiye’den  Güner Kuban, projeye dahil olmak için mutabakat imzalamış bulunmakta. Güner Kuban,1980’li yıllarda Amerika’da yaşıyordu. Cryonics projesi onun hayli ilgisini çekmişti. Gelecekte tekrar uyanabileceğine olan inancı onun bu projeye dahil olmasına yol açtı. Böylece 1986 yılında dondurulma mutabakatını imzaladı.

Siz  bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Gelecekte tekrar uyanmak uğruna dondurulmak ister miydiniz? Şunu da söyleyelim; gelecekte kesin olarak uyanabileceğinizin bir garantisi verilmiyor. Bu riski göze alır mıydınız?

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/cryonics-projesi-dondurulup-gelecekte-uyanmak/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu