GenelSağlık

D vitamini eksikliği kapalı ortamda daha fazla!

D vitamini eksiliğinin kapalı ortamlarda çalışanlarda daha sık görüldüğünü bildiren Dahiliye Eksperi Doç. Dr. Muharrem Kıskaç, bilhassa plaza aynısı ortamlarda çalışanların D vitamini düzeylerine baktırmalarını öneriyor.
D vitamininin önceleri bilhassa kas-iskelet sağlığı amacıyla mühim bir vitamin olarak görüldüğünü ifade eden İç Hastalıkları Eksperi Doç. Dr. Muharrem Kıskaç, fakat her geride bıraktığımız gün çoğalan bilimsel çalışmalarla tesirlerinin çok daha kapsamlı olduğunun anlaşıldığını aktardı.

D vitamininin bedende tesir göstermesinde kilit rolü oynayan reseptörlerin (algılayıcı) derhal derhal bütün beden dokularında belirleme edildiğini altını çizen Kıskaç, “Günümüzde D vitamini eksikliğinin diyabet, hipertansiyon, kalp-damar, psikiyatrik, Romatizmal hastalıklar, astım, bağışıklık yetmezliği, raşitizm, birtakım enfeksiyon hastalıkları, osteoporoz ve hem de çoğu kanser türüyle ilişkilı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur” şeklinde konuştu.

“D VİTAMİNİN YÜZDE 90’I GÜNEŞ IŞINLARI ARACILIĞIYLA ÜRETİLİR”

Kıskaç, normal koşullar altında bedende belirleme edilen D vitamininin aşağı yukarı yüzde 90’ının derinin üst evresinde güneş ışınları vasıtasıyla üretildiğini dile getirdi.

Doç. Kıskaç, yeterli güneş ışığıyla ilişki sağlanmazsa yalnızca besinlerle alınan D vitamininin yeterli olmayacağına ilgi çekerek, şunları kaydetti:

“Kaldı ki tüketilen besinlerin da vitamin ve mineral içeriklerinin seneler ortamında düştüğünü de üzülerek görmekteyiz. D vitamini bedenimizde yaz aylarında, öğlen saatlerinde, açık tenli şahıslarda ve güneş koruyucu krem kullanmayanlarda daha çok üretilmektedir. Yüksek faktörlü güneş kremleri ciddi şekilde D vitamini üretimini azaltmaktadır. D vitamini eksiliği bilhassa kapalı ortamlarda çalışmak mecburiyetinde olan şahıslarda daha sık görülmektedir. 2017’de yayınlanan çoğu çalışmanın derlendiği bir meta-analizde, büro gibi kapalı alanda çalışanlarda yüzde 90’lara varan D vitamini yetersizliği saptanmıştır. Yine vardiyalı çalışanlarda ve bilhassa gece vardiyası şeklinde çalışmak mecburiyetinde olan şahıslarda D vitamini yetersizliği çok yüksek oranda görülmektedir. Genellikle plaza aynısı ortamlarda çalışanların hekimlarına müracaat ederek D vitamini düzeylerine baktırmalarını önermekteyiz. D vitamini eksikliği belirleme edilenlerde hekim denetiminde ideal tedaviye başlanmalıdır.”

Öte yandan D vitamini tedavisinin denetimsiz ve sınırsız yapılabilecek bir tedavi olmadığını altını çizen Kıskaç, D vitamininin aşırı ve uzun süreli tüketiminde yağ dokusunda depolanarak “D vitamini zehirlenmesi”ne yol açtığını söyledi, “D vitamini zehirlenmesi hayati tehdit edebilecek kadar ciddi sıhhat problemlerine namacıyla olur. Bu yüzden kesinlikle hekimunuzun denetimi ve önerileri tarafında kullanmanızı önermekteyiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

45 Yorum

Başa dön tuşu