Sağlık

Daha dinç kalabilmek için kalbimize güzel gelen besin teklifleri

İleriki yaşlarda hastane köşelerinde kendi sağlığınla uğraşmak istemiyorsan sayacağımız besinler tüketmelisiniz zira hepsi kalbimize dost besin çeşitleri.

Keten tohumu

Gerekli vitamin ve mineralleri aldığınız takdirde sağlıklı bir bedene sahip olmanız çok mümkün. Bilhassa keten tohumu, bedeninizin muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri karşılamanıza yardımcı oluyor. Ayrıyeten içerdiği ağır potasyum ve omega 3 rezervi sayesinde kalp hastalıklarını önlüyor. Öğün ortalarında yahut sabah erkenden tükettiğiniz keten tohumu, kalp ve damar sıhhatini destekliyor. Bunların yanı sıra yoğurt yahut süt ile günde 1 sefer tüketeceğiniz keten tohumu, açlık hissinizi bastırarak diyetlerinizde size kolaylık sağlıyor.

Ceviz

Görünüşünden ötürü cevizin yalnızca beyin sıhhatine dayanak olduğu sanılıyor. Hâlbuki ceviz yalnızca beyne değil, kalp sağlına da yarar sağlıyor. Ceviz, içerdiği yağlar ve manganez sayesinde size daha sıkıntısız bir hayat ve sağlıklı bir kalp sunuyor. Kalorisi düşük olduğu için diyetlerinizde de tüketebileceğiniz ceviz; gerilimi azaltıyor, kan basıncını düşürüyor ve kolesterolü düzenliyor. Size de keyifle bu lezzetli besini tüketmek kalıyor!

Elma

Meyveler, sıhhat açısından yararları saymakla bitmeyen besinlerin başında geliyor. Bilhassa elma, kalp sıhhatini en çok destekleyen meyvelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği pektin ile berbat kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan elmayı orta öğün olarak günde en az 1 kez tüketmeniz öneriliyor.

Ispanak

Lifli besinler tüketmek, kalp sıhhatinin desteklenmesi için olmazsa olmaz bir alışkanlık. Ispanak; lif kaynağı olmasının yanı sıra magnezyum, demir, A ve K vitaminleri açısından epey varlıklı bir yeşillik. Ayrıyeten antioksidan özellik gösteren ıspanak, düşük kalorili olduğu için çekinmeden tüketebileceğiniz bir besin. Yanında bir de yoğurt varsa daha ne olsun!

Yulaf

Kalp sıhhatini korumanızı sağlayan beta glukan, yulafta da çokça bulunuyor. En hoş özelliği ise makus kolesterolü düşürmeye yardımcı olması. Yulafı daha yenilebilir kılmak ismine yoğurt yahut sütle birlikte tüketebilirsiniz. Tüketme sıklığınızı ise haftada 2-3 sefer olacak formda ayarlayabilirsiniz.

Balık

Sıhhat kelam konusu olunca ismini sıkça duyduğumuz omega 3, balığın içinde doğal olarak bulunuyor. Ayrıyeten kalp ritminin ve damar sıhhatinin olağan seyrinde kalması için size dayanak oluyor. Bilhassa somon balığı, iltihap meselelerinin giderilmesine de yardımcı oluyor.

Yeşil çay

Sakinleştirici özelliğiyle bilinen yeşil çay, içerdiği polifenoller sayesinde kalp sıhhatini müdafaaya yardımcı oluyor. Ayrıyeten kalp krizinin nedenlerinden biri olan pıhtılaşmanın da önüne geçiyor. Bunun yanı sıra yeşil çay, kan basıncını dengeleyerek makus kolesterolü düşürmeye katkı sağlıyor. Yeşil çayı gün içinde 1 yahut 2 fincan olarak tüketebilirsiniz lakin rastgele bir hastalığınız varsa evvel hekiminize istişareyi ihmal etmeyin.

Fındık

Fındık, içerdiği E vitamini ve omega 3 ile kandaki makus kolesterolü düşürüp âlâ kolesterolü artırıyor. Ayrıyeten fındık, kalpte pıhtı oluşumunu engelleme ve trigliserid düzeyini düşürme noktalarında bedene yardımcı oluyor. Kalp sıhhatine epey yararlı olan fındığı her gün 8-10 tane olacak halde tüketebilir, bir avuç fındık ile kalbinizin uzun yıllar dinç kalmasını sağlayabilirsiniz!

Zeytinyağ

Hayli sağlıklı olan zeytinyağı, kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini büyük ölçüde azaltıyor. Tıpkı vakitte makus kolesterolü düşürmeye yardım ediyor. Bunların yanı sıra antiinflamatuar tesire sahip olan zeytinyağı, kalp ve damar hastalıklarını engelleyerek kalbinizi güçlendiriyor.

Avokado

Avokado, tekli doymamış yağ asitleri bakımından epeyce varlıklı bir kaynak. Kolesterol düşürücü tesire sahip olan avokado, içeriğinde bulunan potasyum ile kan basıncı istikrarını sağlayarak kalp sıhhatini müdafaaya yardımcı oluyor. Avokadoyu yemeklerinizin yanında tüketebileceğiniz üzere çeşitli tarifler içinde de kullanabilirsiniz. Kalbinizi güçlendirmek işte bu kadar basit!

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/daha-dinc-kalabilmek-icin-kalbimize-iyi-gelen-besin-onerileri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu