Sağlık

Demans riskinizi azaltmanın 5 kolay yolu!

Demans, öğrenme, bellek, oryantasyon, lisan işlevleri ve kişilik üzere mental işlevlerinin bozulması, karakter, toplumsal etraf ve bağlantıları etkileyen santral hudut sisteminde gerçekleşen hudut hastalıktır. Toplumda bunama olarak da geçen demans hastalığı için uzmanlar açıklama yaptı. işte demans riskini azaltmanın 5 kolay yolu!

Demans, günlük yaşama müdahale edecek şiddette hafıza, lisan,, sorun çözme ve başka beyinsel fonksiyonların kaybı olarak kullanılan genel bir tabirdir. Alzheimer demansın en yaygın nedeniyken, demans ve alzheimer tıpkı şey demek değildir. Demans daha çok beyin hücrelerinin ziyan görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hasar beyindeki hücrelerin birbiriyle bağlantı kurmasında badire oluşturur. Beyin hücreleri olağan bir formda bağlantı kurmadığında ise niyet, davranış ve hislerde çeşitli farklılıklar görülmektedir.

demans hastalığı

Demans riskini azaltmak için öncelikle nizamlı idman yapmak ve alkol, sigara üzere makûs alışkanlıklardan uzak durmak epey değerlidir. Dünya Sıhhat Örgütü, bir açıklamasında gelecek yıllarda demans hastalığı 3 katına çıkacağının uyarısı yapıldı. Bu sebeple elimizden geldiği kadar demansı ertelemeli, oluşumunu engellemeli ve tedbirlerimizi almalıyız. İşte uzmanlarından topladığımız demans riskinizi azaltacak yollar…

demans hastalığı

DEMANS RİSKİNİZ AZALTMANIN 5 KOLAY YOLU!

1- ZEYTİNYAĞI

Temple Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, zeytinyağı içeriği inceleniyor. Zeytinyağını tüketen ve tüketmeyen insanlara bakılıyor ve içeriğinde bulunan polifenollerinin ziyanlı, bunama tetikleyen beyin proteinlerini yüzde 60’a kadar azalttığını gösteriyor. Bu sebeple zeytinyağını bol bol tüketmeye çaba gösterin.

kakaolu süt

2- KAKAO

Çikolata sevenler için yeterli bir haber! Günde 2 bardak yudumlayacağınız kakao ile uygun kolesterolünüzü arttırabilirsiniz. The American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir araştırmada âlâ kolesterolün demansa karşı çalıştığı görüldü. Uygun kolesterolü denetimli bir halde arttıran kakaonun ise %24 düzgün kolesterole tesir ederek, erken bunama dediğimiz, demans hastalığının riskini de ortadan kaldırıyor. Araştırmacılar, kalp-akıllı tesiri ile flavonoidler ismi verilen kakao bileşiklerini kredilendiriyor. Dahası, Appalachian Eyalet Üniversitesi bilim adamları, günde 25 gram bitter çikolatanın (yaklaşık dört kare) tadını çıkaran insanların, kendilerini şımartmayanlara nazaran daha düzgün anılara ve çoklu vazife yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.

zerdeçal

3- ZERDEÇAL

Hindistan’ın ünlü bilim insanları, sıcak baharat curcuminin günlük olarak iltihabı hafiflettiğini ortaya koyuyor. Curcimin bizim bildiğimiz haliyle zerdeçal, ödem azaltma yeteneği ile beyin için de büyük bir nimettir. Yaşlı yetişkinlerde yapılan araştırmayla altı ayda  %28 oranında hafızayı arttırdığı görüldü. Yeniden zerdeçalın oluşturabileceği tesirlere karşı hekiminize danışarak kullanmanızda yarar var.

merdiven çıkan insan

4- MERDİVEN ÇIKIN

Ohio Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada bilim adamları düzgün kolesterolü arttırmanın bir tekniği olarak da merdiven çıkmanın tesirlerini gördü. Günde yalnızca 8 saat çıkılan merdiven düzgün kolesterolü %12 arttıran bir hormon salgılatıyor. Günlük yapılan yarım saatlik antrenman ise yeni beyin hücrelerinin büyümesini ve beyin hücreleri ortasındaki ilişkinin daha sağlam biçimde kurulmasına imkan sağlarken alzheimer riskinin %20 azaltıyor.

biberiye koklayan insan

5- BİBERİYE KOKLAYIN

Biberiye kokusu ve esansıyla lisanlara destan olmuş bir bitkidir. Kokusunda beyni aktive eden özellikler bulunur. Yapılan araştırmalarda biberiye kokusunu koklamak %75’e varan derece uyanıklık ve hatırlama sağlarken, zihinsel berraklığı da oluşturduğu kanıtlanmıştır. İngiliz bilim adamları zihin berraklığı için çok değerli olan bir beyin kimyasalı asetilkolinin parçalanmasını körelttiğini ortaya koymuştur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991644-demans-riskinizi-azaltmanin-5-kolay-yolu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu