Kalp Sağlığı

Derin Ven Trombozu Tedavisi

Derin Ven Trombozu nedir?

​Derin Ven Trombozu (DVT), bedeninizde, çoklukla de bacaklarınızdaki bir ya da daha fazla toplardamarın içerisinde oluşan bir kan pıhtısıdır (trombüs). Derin Ven Trombozu bacakta ağrıya neden olabilir fakat genelde hiçbir belirti göstermez. Pıhtı dışarıdan görülmeyen derindeki toplardamarlardadır. Pıhtı kan akımını tam yada kısmen engelleyerek bacakta toplardamar kanının birikmesine yol açar. Dışarıdan görülebilen toplardamarlardaki pıhtı yüzeyel ven trombozu yahut flebit olarak isimlendirilmektedir.

Derin Ven Trombozuna Neler Sebep Olur?

Genellikle toplardamar iç duvarında oluşan hasar neden olur. Bu hasar, fizikî, kimyasal yada biolojik faktörlere bağlı olabilir. Nedenler ortasında en çok; cerrahi, önemli travma, inflammasyon yahut bağışıklık sistemi karşılığı bulunur. Kan akımı, giderek yavaşlar, durma noktasına gelir. Bu durum en çok, cerrahi süreç sonrası yatak istirahati sonrası hastalarda gözlenir.

Bazen, doğumsal olarak gelişen pıhtılaşmaya eğilim sonucu (Faktör V Leiden gibi) ortaya çıkabilir.

Önemi nedir?

DVT birden fazla kere ağrısız olmakla bir arada en değerli yanı oluşmuş olan pıhtının bulunduğu yerden kopup, kan akımı ile akciğer damarlarını tıkayarak mevte neden olmasıdır. Bu durum akciğer embolisi olarak isimlendirilir. Acil bir durum olup, derhal tedavi edilmediği takdirde mevte yol açabilir.

DVT unda pıhtı vakit içinde erise bile ki birçok vakit tam olarak erimez- damarın içinde mahzurlar, darlıklar oluşmasına ve kapakların bozulmasına yol açar. Bu durumda pıhtı oluştuktan yıllar sonra giderek artan bir halde bacaklardan dönmesi gereken toplardamar kanının akışı engellenip, damarlar içinde kan göllenmeye ve basıncı artmaya başlar. Bu durumda toplardamarlardaki yüksek kan basıncının dokulara ziyan vermesi sonucunda bacakta şişme, ağrı, renk değişikliği ve bilekte yaralarla (venöz ülser) karakterize toplardamar (venöz) yetmezliği gelişir.Nadiren tıkanan toplardamar bacakta göllenen kanın boşalmasını engellemesi sonucunda bacak giderek şişer ve sonuçta atardamar sirkülasyonu bozularak bacakta gangren gelişir. Phlegmasia Cerulea Dolens ismi verilen bu durum bacağın kaybına neden olabilen tek toplardamar rahatsızlığıdır.

Böyle bir durumda hiç gecikmeden hekiminize başvurun.

Derin Ven Trombozu Tedavisi:

Derin ven trombozu tanısı konduktan sonra müdahale edilmezse ölümcül komplikasyonu olan akciğere pıhtı atması (Pulmoner emboli -PE) ve uzun periyotta DVT’a bağlı kronik venöz yetmezlik (KVY) (Post-tromboflebitik sendrom) ve pulmoner hipertansiyon ortaya çıkabilir. Bu nedenle teşhis konar konmaz tedaviye başlanmalıdır. Tedavide amaç; akciğere pıhtı atmasını önlemek, varolan pıhtının ilerlemesini durdurmak, pıhtı olan damarlarda yine akımı sağlamak ve post-trombotik sendrom, pıhtı tekrarı, pulmoner hipertansiyon üzere geç komplikasyonların gelişiminin engellenmesidir. Tedavi seçenekleri ortasında kan inceltici tedavi (antikoagülan tedavi), trombolitik tedavi ve inferior vena kava filtreleri yer almaktadır.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/derin-ven-trombozu-tedavisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu