Sağlık

Dikkat! İdrarda köpürme proteinüri habercisi olabilir

Sağlıklı beşerler her gün yaklaşık bir buçuk ila iki litre idrar atar. İdrarımızın görünümü sıhhatimizin bir göstergesi olabilir, bu yüzden tuvalete bir göz atmaya kıymet:)

Sağlıklı idrar neye benziyor?

Yüzde 90’ın üzerinde su olduğu için sağlıklı idrar çoklukla soluk sarı ve kokusuzdur. Ne içtiğiniz yahut ne kadar içtiğiniz üzere çeşitli faktörler idrarınızın rengini ve dokusunu etkileyebilir. Az sıvı tüketenler çoklukla çok içenlere nazaran daha koyu idrara sahiptir. Pekala ya idrardaki köpürmeyi fark ederseniz ne yapmalısınız?

İdrarda köpük ne manaya geliyor?

İdrar akışının gücüne bağlı olarak, idrarımız bazen az ya da çok köpürebilir. Bununla birlikte, birden fazla durumda köpük, idrarda bir protein belirtisidir. Protein küçük ölçülerde zararsızdır ve sağlıklı insanların idrarında da bulunabilir. Olağanda idrardaki köpük kısa bir mühlet sonra kaybolmalıdır. Bununla birlikte, köpüklü idrar daha uzun bir mühlet boyunca ortaya çıkarsa, idrardaki protein içeriği çok yüksektir buna proteinüri denir . Bu, kimi hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli şartlar tarafından tetiklenebilir .

İdrarda kısa periyodik protein varsa ekseriyetle zararsızdır. Bununla birlikte, protein içeriği uzun vadede çok yüksekse, bu böbreklerde hasarın bir göstergesidir . Böbrekler kanımızın süzülmesinden sorumludur. Hastalık nedeniyle kan plazmasında zati çok fazla protein varsa ( prerenal proteinüri ) yahut böbrekler işlevsizse ( renal proteinüri ), yani düzgün çalışamıyorlarsa, albümin üzere büyük proteinleri artık dışarıda tutamazlar.  Aşağıdaki böbrek hastalıkları proteinüriye yol açabilir:

 • Böbrek hasarı
 • Renal pelvisin kronik iltihabı
 • Böbrek korpüsküllerinin iltihaplanması
 • Kistik böbrekler
 • Diyabet yahut yüksek tansiyonun neden olduğu böbrek hasarı

Tıbbi durumların yanı sıra ibuprofen üzere ağrı kesicilerin uzun periyodik kullanımı yahut yanlış dozda yüksek tansiyon ilaçları üzere çeşitli faktörler böbreklere ziyan verebilir ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Nadir durumlarda, proteinüri öteki hastalıklar tarafından da tetiklenebilir. Bunlar, öbür şeylerin yanı sıra şunları içerir;

 • Kalp yetmezliği
 • Yüksek kan basıncı
 • Sıtma
 • Tüberküloz
 • Karaciğer yahut akciğerlerin otoimmün hastalıkları
 • Safra stazı

İdrarda artan protein düzeylerinin başka nedenleri

İdrardaki köpüğün gerisinde her vakit önemli bir hastalık yoktur. Antibiyotikler yahut kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar üzere kimi ilaçlar idrarda proteinlere neden olabilir. İşten yahut spordan kaynaklanan ağır fizikî zorlanma , gerilim , ateş ve çok sıcaklıklar da neden olabilir. Çocuklarda ve ergenlerde, büyüme periyotlarında idrarda protein görünebilir. Erkeklerde ejakülat mesaneye girip idrarla karıştığında idrar da köpürebilir.

Köpüklü idrar: ne vakit doktora görünmeli?
Her vakit önemli bir tıbbi durum olmak zorunda değildir, fakat idrarınızda köpük görür görmez bir doktora görünmelisiniz. İdrardaki protein içeriğini belirlemek için bir idrar örneği kullanılabilir. Birden fazla durumda, yeterli huylu proteinüri tedavi gerektirmez. Böbrek sorunlarından kaynaklanan hastalığa bağlı proteinüri teşhisi konulursa, nefroloğa yani böbrek uzmanına yönlendirileceksiniz.

Etiketler

böbrek sıhhati böbrek yetmezliği köpüklü idrar protein kaçağı sağlıklı yaşam

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/dikkat-idrarda-kopurme-proteinuri-habercisi-olabilir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu