Güzellik

Dikkat saç bakımınızda bu kusurlardan kaçının!

Saçlarınız ıslakken asla taramayın

Çoğumuz ıslakken daha kolay olduğu için saçlarını banyodan çabucak sonra tarıyor. Lakin yanlış! Saçlar ıslak ve nemliyken daha hassastır. Bu neden banyodan çabucak tararsanız saçlarınızın kırılmasına yol açmış olursunuz.

Havlu kullanımına dikkat!

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı süratlice havluya sarıp elinizle ovuşturuyorsanız bu alışkanlığında yanlış olduğunu söyleyelim. Saçlarınızı havluya sürterek kurulamak saçınızın kırılıp dökülme riskini arttırır. Size tavsiyem saçlarınızı korumak için pamuklu ya da fiber havlular tercih etmelisiniz.

Yüksek ısıya maruz bırakmayın

Saçlarımızı şekillendirmek için çoğumuz maşa üzere yüksek ısılı saç şekillendiricileri kullanıyoruz lakin bu noktada çok dikkat etmeliyiz zira saç dökülmelerini en çok arttıran şey bu aygıtlar. Saçlarınızı kurutmadan ve şekillendirmeden evvel ısıya karşı hami sprey kullanmanız öneriliyor.

Sıkı at kuyruğu yapmayın

Yazın çoğumuzun tercihi toplu saçlar. Fakat zirveden yapılan at kuyrukları saça ne yazık ki ziyan vermekte. Saç dökülmelerinin ve kırılmalarının önüne geçmek için saçınızı gevşek toplamalısınız.

Saç spreyini ölçülü kullanın

Saç formunuzu korumak için saç spreyi kullanıyorsanız, gün çok kullanmamaya dikkat etmelisiniz zira saç spreyi saç tabanlarındaki tabakayı tıkar ve saçın oksijenle daha az beslenmesine neden olur. Bu da saçlarınızı kurutur ve dökülmesine yol açar. Saç spreyi kullanmayı kesinlikle azaltmalısınız. Hatta hiç kullanmasanız daha uygun olur.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/dikkat-sac-bakiminizda-bu-hatalardan-kacinin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu