Sağlık

Direnç kilo nedir? Direnç kilosunu kırmak için neler yapmalıyız?

Dirençli kilo dediğimiz kiloları muhakkak bir seviyede kilo vermiş bireylerde sıklıkla görmekteyiz Sağlıklı beslenme tavsiyelerini uyguladığımız halde kilo veremiyorsanız Diyetisyen Burcu Kırbaç direnç kilosunu kırmak için neler yapabileceğimizden bahsetti. İşte diyet kilosuna kırmak için kıymetli konular..

Rutin kan testi yaptırmak

Rutin olarak kan testi yaptırmak  çok değerli. Kan testleri 6-9 ayda bir yenilenmelidir. Vitamin mineral eksiklikleri kilo verme konusunda direnç oluşturabilir. Örneğin; D vitamini eksikliği kilo verme konusunda değerli olduğu ,  eksikliğinin kilo vermede direnç oluşturabileceği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Demir,B12, eksiklikleri de kilo vermede mahzur çıkartabilir. Eksik olan vitamin yahut mineralin bir doktor denetiminde tamamlanması gerekmektedir. İnsülin direnci dediğimiz durumla da çok sık karşılaşmaktayım. Kilo vermede dirence sebebiyet verebilir. Tekrar tıpkı halde bununla alakalı bir kan testi yaptırmak değerlidir. Tiroid hormonlarına kesinlikle bakılmalıdır. Tiroidlerin yavaş çalışıyor olması kilo vermede zorluk yapabilir.

Spor/ Egzersiz

Günde 30-45 dakika hafif tempolu antrenman yapmak çok değerlidir. Şayet hiç hareket etmeyen biriysek her gün tertipli yürüyüşler ekleyerek direnç kilonuzu kırabilirsiniz. Tam karşıtı; çok fazla spor yapan biriysek sporu biraz daha azaltarak da bedeni şaşırtmanız gerekebilir. Dışarı çıkamama durumlarında ise meskende ev içi antrenmanları yaparak da açığı tamamlayabilirsiniz.

Tek tip beslenmek

Tek tip beslenmek gerek sıhhat açısından gerek de kilo denetimi açısından istemediğimiz bir beslenme alışkanlığıdır. Tek tip beslenmeyi değil; renkli beslenmeyi gaye almalıyız. Yalnızca yumurtadan oluşan bir kahvaltıyı değil yanında söğüş  salatanın , sağlıklı yağ kaynaklarının  ; zeytin yahut ceviz üzere , yeşilliklerin bol olduğu bir kahvaltı tercihimizdir.

Her öğle yemeğinde et kümesi tüketiyorsanız şayet bunu zerzevat yemekleri ile değiştirtebilirsiniz. Yalnızca salata yiyip sofradan kalkmak da yanlıştır. Salatanın yanında sağlıklı bir protein kaynağı( köfte/tavuk/balık/hindi/kurubaklagiller gibi) ve sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını( esmer ekmek/bulgur/kinoa/karabuğday/tam tahıllı makarna gibi) eklemekte yarar olacaktır.

Her vakit tıpkı saatte yemek yemek

Her gün birebir saate kahvaltı yapıyorsanız şayet bedenin şaşırması için saati değiştirebilirsiniz. Örneğin; çok erken kahvaltı yapıyorsanız kahvaltıyı 2-3 saat ileri atabilirsiniz. Akşam yemeklerini geç yiyorsak erken saatlere alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/direnc-kilo-nedir-direnc-kilosunu-kirmak-icin-neler-yapmaliyiz/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu