Ağız Sağlığı

İşte Diş ağrısını hafifletmenin 6 yolu!

Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, mafsal ağrıları gibi pek çok sebepten kaynaklandığını ifade eden Diş Hekimi Recep Eşkar, diş ağrısından muzdarip pek çok bireyin ağrıdan kurtulmak amacıyla kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğini söyledi, dişe aspirin, kolonya ya da alkol ile araya girmek etmenin doğru olmadığını vurguladı.

Öncelik ile diş ağrısının namacıyla kaynaklandığının belirleme edilmesi ve buna ideal tedavi uygulanması gerektiğinin altını çizen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, “Çoğu şahıs diş ağrısı esnasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar muhakkak doğru değildir. Diş ağrısı belirlenmesi ve tedavisinin yalnızca diş doktoru doğrulusunda yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat diş doktoruna gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek amacıyla birtakım çözüm önerileri de bulunmaktadır” dedi. .

Dt. Eşkar, diş ağrısını hafifletmede yapılabilecek natural çözümleri ise şu şekilde sıraladı: 

1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya namacıyla olan gıdaları uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile hijyenik hale getirilmesi ve fırçalama ağrının azalmasına namacıyla olur..

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan tesiri vardır..

3- Diş doktorunizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir vakit amacıyla geçirecektir..

4- Dişe muhakkak aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı ya da kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen kuvvetli bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Hem de antibakteriyel özelliğinden ötürü çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere tesir eder..

5- Buz programı; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres programı ya da soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir..

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar halde olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir. .

İlgili Makaleler

22 Yorum

Başa dön tuşu