Güzellik

Diş beyazlatma (Bleaching) prosedürü nasıl yapılır? Bleaching usulü dişlere ziyan verir mi?

Günlük hayatı olumsuz tarafta etkileyen sarı ve lekeli dişleri beyazlatmak için Bleaching yani diş beyazlatma usulü şimdilerde çok tanınan. Bleaching olarak da isimlendirilen bu süreçte sonuç, oksidasyon – redüksiyon yansıması ile elde edilir. Pekala Bleaching formülü dişlere ziyan verir mi? sorularının karşılığını Diş Tabibi Betül Akar İlhan Yasemin.com okurlarına özel yanıtladı.

Ağız ve diş sıhhati hayli değerlidir. Bunun yanında bembeyaz bir gülüş de kıymetlidir. Dişlerde çay, kahve, sigara ve asitli tüketimine bağlı yerleşmiş lekeler, çocukken kullanılan antibiyotiklere bağlı lekeler, birtakım anomalik bozukluk kaynaklı lekelenmeler vb. durumlar tabiplerin ‘bleaching’ dediği, halk ortasında beyazlatma olarak bilinen tedavi ile giderilebilir. Beyazlatma süreci diş taşı paklığı sonrası yapılan temizlikten farklı olarak diş renk tonunun 2-3 tona kadar açılmasına yardımcı olur.

‘Diş Tabibi Betül Akar İlhan’ günümüzde ismini sıkça duyduğumuz bu yol hakkında merak edilen tüm soruları Yasemin.com okurlarına özel yanıt olabilecek bir köşe yazısı hazırladı. 

            

Diş Tabibi Betül Akar İlhan

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR VE DİŞ BEYAZLATMA CİNSLERİ NELERDİR?

Beyazlatma süreci konut tipi ve ofis tipi olmak üzere 2 farklı usulle yapılabilmektedir. Ofis tipi beyazlatma süreci diş tabibi tarafından, klinik ortamda, beyazlatma casusları ve diş tonunun açılmasına yardımcı olan mavi ışıklarla yapılır. Hatta bu sebepten halk ortasında ışınla beyazlatma olarak anılır. Konut tipi beyazlatma ise genelde tek başına uygulanmayıp ofis tipi beyazlatmaya kombine olarak uygulanır. Hastalardan alınan şahsî ölçülerle onlar için hazırlanan plakların içine doktor tarafından verilen beyazlatma casuslarının yerleştirilmesiyle mesken ortamında uygulanan beyazlatma tipidir. Bu süreç firmanın verdiği gün ve saate nazaran değişmekte ama ortalama 8-10 gün, gün içerisinde de 4-8 saat aralığında gidip gelmektedir.

Ancak üstte da belirtildiği üzere konut tipi beyazlatmanın tek başına kullanılması yerine ofis tipine kombine yapılması tercih edilirse hem istenilen beyazlığa ulaşmak çok daha kolay olacaktır hem de beyazlatma kalıcılığı artacaktır.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) TEKNİĞİ NE KADAR KALICIDIR?

Bu sorunun karşılığı hastanın alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. 3-4  ay / 4 sene aralığında bir kalıcılık oranı vardır. Beyazlatma sürecinden sonra çay, kahve, sigara ve asitli tüketimini azaltan hastalarda kalıcılık oranı epeyce artacaktır. Dişlerin rengi tekrar eski haline dönmeden yılda 1 kere rutin diş doktoru kontrolü yaptırarak oluşmuş yeni lekelerin alınmasıyla da kalıcılık korunacaktır.

PEKİ DİŞ BEYAZLATMA FORMÜLÜ KİMLERE UYGULANIR?

Genelde her hastaya beyazlatma uygulanabilir. Ancak buna klinik muayene sonucu doktor karar vermelidir. Kimi sistemik hastalıklar, az görülen anomalik sorunlar bu tedaviye mahzur olabilir yahut daha denetimli yapılması gerekebilir. Bu sebepten beyazlatma düşünen her hasta doktor denetiminden geçmelidir.

BLEACHING YOLU DİŞLERE ZİYAN VERİR Mİ?

Beyazlatma süreci dişlerde asla bir ziyana sebep olmaz. Diş minesinde rastgele bir kalıcı hasar oluşturmaz. Ve tabi ki dişlerde oluşan 2-3 tona kadar açılma durumu her hastanın diş tonu, cilt rengi ve alışkanlıklarına nazaran değişmektedir.

Diş Tabibi Betül Akar İlhan

Betül Akar İlhan Muayenehanesi

@dtbetulakarilhan

Kaynak: https://www.yasemin.com/guzellik/haber/2994032-dis-beyazlatma-bleaching-yontemi-nasil-yapilir-bleaching-yontemi-dislere-zarar-verir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu