Anne ve Çocuk

Diş çıkarma: Bebeğinizin birinci dişleri

Bu makalede Bebekler ne vakit diş çıkarmaya başlar? Bir bebeğin diş çıkardığının belirtileri nelerdir? Diş çıkarmanın ateş, ishal yahut burun akıntısına neden olabileceği gerçek mu? Diş çıkaran bebeğimin daha yeterli hissetmesine nasıl yardımcı olabilirim? Bebeğime ağrı kesici ilaç vermek inançlı mi? üzere bahisleri merak ediyorsanız okumaya devam edin…

Bebekler ne vakit diş çıkarmaya başlar?​

Bebeklerin birden fazla birinci dişlerini 6 ila 10 aylıkken çıkarırlar. Bebeğinizin dişleri erken çıkıyorsa birinci dişini 3 ay üzere kısa bir müddette çıkarabilir. (Çok nadiren, bir bebeğin birinci dişi doğumda görülebilir.) Öteki durumlarda, bir yaş yahut daha büyük olana kadar beklemeniz gerekebilir. Bebeğinizin birinci dişi göründüğünde, fotoğraf çekerek ve çocuğunuzun bebek defterine tarihi not ederek bu dönüm noktasını kutlayın.

Dişler aslında bebeğiniz anne karnındayken gelişmeye başlar ve diş etlerinde diş tomurcukları oluşur. Dişler birkaç ay içinde çıkar ve çoklukla şu sırayla ortaya çıkarlar: evvel ortadaki iki alt diş, sonra üstteki iki orta diş, sonra yanlardaki ve geridekiler.

Dişler birer birer çıkabilir yahut birebir anda birkaç tane çıkabilir. Hepsi tıpkı anda gelmeyebilir lakin merak etmeyin, çoklukla vakitle düzelirler.

Son çıkan dişler (ağzın en ardında, üstte ve altta bulunan ikinci azı dişleri) çoklukla bebeğinizin ikinci doğum günü civarında yahut ondan kısa bir mühlet sonra çıkar. 3 yaşına geldiğinde, çocuğunuzun tam 20 süt dişi olabilir.

Bir bebeğin diş çıkardığının belirtileri nelerdir?​

Birtakım bebekler hiç belirti vermeden diş çıkarırlar, lakin birçok ebeveyn bebeklerinin biraz rahatsızlık hissettiğini bildirir. Yaygın diş çıkarma belirtileri şunları içerir:

 • Sinirlilik
 • Salya akması (yüzde kızarıklığa neden olabilir)
 • Şişmiş, hassas diş etleri
 • Kemirmek yahut ısırmak
 • yemek yemeyi reddetmek
 • Uyku problemi
 • Yüz ve kulakları ovuşturmak

Diş çıkarmanın ateş, ishal yahut burun akıntısına neden olabileceği hakikat mu?​

Birtakım ebeveynler, yeni bir diş çıkmadan çabucak evvel bebeklerinde ateş, ishal yahut burun akıntısı olduğunu söylerler, lakin diş çıkarmanın bu semptomlara neden olduğuna dair bilimsel bir ispat yoktur. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), diş çıkarma sırasında bebeğin beden ısısının çok az yükselebilmesine karşın, gerçek ateş (38c derecenin üzerinde sıcaklık) ve ishalin olağan semptomlar olmadığını söylüyor.

Çocuğunuzda iştahsızlık, kusma, uyuşukluk yahut ishal üzere başka belirtilerle birlikte ateş varsa, daha önemli bir şey olup olmadığını denetim etmek için tabibini arayın.

Diş çıkaran bebeğimin daha uygun hissetmesine nasıl yardımcı olabilirim?​

 • Çocuğunuza, buzdolabında (dondurucuda değil) soğuttuğunuz sert bir lastik diş çıkarma halkası yahut soğuk bir bez üzere çiğnemesi için bir şeyler verin. AAP ve ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), boğulma ve boğulma tehlikeleri olduğu için diş çıkarma kolyelerinin kullanılmasına karşı ihtarda bulunuyor.
 • Ağrıyı süreksiz olarak hafifletmek için pak parmağınızı bebeğinizin ağrıyan diş etlerinin üzerine nazikçe lakin sıkıca sürtebilirsiniz.
 • Bebeğiniz katı yiyecekler için gereğince büyükse soğuk yiyecekler verin. Örneğin, yoğurt yahut soğutulmuş elma püresi yemekten biraz rahatlayabilir.
 • Parmak besinleri yiyecek kadar büyükse, bebeğinize kemirmesi için donmuş bir simit yahut sert, şekersiz bir diş çıkarma bisküvisi verin. Yalnızca ona göz kulak ol ve boğulma konusunda dikkatli ol.

Bebeğime ağrı kesici ilaç vermek inançlı mi?​

Bebeğiniz en az 6 aylıksa ve öbür hiçbir şey yardımcı olmuyorsa, çocuğunuzun tabibi bir bebek ağrı kesici önerebilir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/dis-cikarma-bebeginizin-ilk-disleri.3531/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu