Ağız Sağlığı

Diş fırçalarımız akıllanırken bizler ne yapmalıyız?

Artık diş fırçalarımız da akıllanıyor. Hatta akıllanmakla kalmıyor, bir de suni zekaları oluyor!

Akıllı sıfatıyla teknolojik cihazlar arasına giren en enteresan ürünlerden biri olan akıllı diş fırçaları evvelce yalnızca fırça evresinde titreşim yaparak diş fırçalamaya yardım eder iken bundan sonra suni zeka sahibi de oluyorlar. Peki suni zekalı diş fırçaları bizlere ne gibi olanaklar sağlayacak?

YAPAY ZEKALI FIRÇALAR DİŞLERİNİZİ NASIL FIRÇALADIĞINIZI ORTAYA ÇIKARACAK!
Estetik diş doktoru Alev Vatansever, düşük güçlerde çalışabilen akıllı çipli diş fırçalarını ve ağız ve diş sağlığı ile ilgili mühim noktaları anlattı:

“Gelişen teknoloji ve nesnelerin interneti imkanlarıyla diş fırçalarının akıllanması ağız ve diş sağlığı yönünden gerektiğince olumlu. Mesela cep telefonlarınızda bile diş fırçalama istatistiklerinizi tutabileceksiniz ki bu çoğu insanı derli toplu diş bakımına iteceğini düşünüyorum. Hareket sensörleri yardımıyla lüzumlu bilgileri kaydeden diş fırçaları, bu bilgileri offline moddayken de saklayıp ve telefonunuzla paylaşabilecek. Genellikle aileler çocuklarının diş bakımlarını daha da düzgün planlayabilecek ve denetim edebilecekler. Bu fırçalar tam olarak ağzınızda nereyi fırçaladığınızı, sıklık vakitlerinizi ve yer gibi bilgileri kayıt altında tutabilecek. Bu da diş fırçalama yardımıyla çoğu diş hastalığının önüne geçebilmenizi sağlayacak.”

Yapay zekalı fırçalar hayatımıza girse bile doğru fırçalama tekniklerine ilgi etmeniz gerekiyor. Dişlerimizi fırçalarken fırçalama tekniğine ehemmiyet göstermeliyiz zira doğru fırçalamayla diş çürüklerine ve başka ağız sorunlarına engel oluruz.

DİŞLER NASIL FIRÇALANMALI?
Dişlerin uzunlamasına yatay fırçalanması diş etlerinin zarar görmesine yol açar. Diş fırçanızı ağzınızla 45 derecelik bir açıya sahip olacak şekilde tutmalısınız.

Dişlerinizin çevresini kısa ve nazik hareketlerle ileri ve geri yönde fırçalayın.

Daha sonra tüm dişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeyleri çevresinde dairesel ya da dikey hareketlerle fırçalayın.

Diş fırçalamayı bitirdiğiniz vakit ağzınızdaki bakterileri temizlemek ve kötü soluk kokusunu önlemek amacıyla dilinizi fırçalamayı unutmayın..

Ardından ağzınızı iyice durulayın..

Bu şekildeki fırçalama ile dişlerinizi temiz tutabilir, çürükleri ve ağzınızdaki bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz..                 

DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR!
Diş fırçasının kıllarının ideal olmaması:
 Bazı diş fırçalarının kılları çok sert olur. Bu sert diş fırçası kılları diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçası ideal bir şekilde kullanıldığında dişlere ve diş etlerine zarar vermemelidir.

Dişleri doğru fırçalamamak: Dişlerin uzunlamasına yatay fırçalanması diş etlerinin zarar görmesine yol açar. Bu kısımlar yukarı-aşağı şekilde ve nazikçe fırçalanmalıdır. Diş ve diş eti birleşim yeri de diş fırçası ile 45 derecelik açı yapacak şekilde fırçalanmalıdır. Dişlerin üst alanı ve dili de fırçalamayı unutmamak gerekir.

Dişlerin iç bölümünü fırçalamamak: Birçok insan dişlerini fırçalarken iç kısımları fırçalamaz ya da fırçalamayı unutur. Ancak diş plaklarının da bu iç kısımlarda ya da dişlerin fırçalanmayan bölgelerinde oluştuğunu da bilmek gerekir.

Diş fırçasını yeterli sıklıkta değiştirmemek: Diş fırçalarını her 3-4 ayda bir değiştirmek gerekir. Eğer bu vakit zarfında diş fırçası kılları gerektiğince yıpranmış görünüyorsa bu vakitı beklemeden diş fırçası değiştirilmelidir.

Yeterli fırçalamamak: Günde en az iki kez olmak kaydıyla ya da tercihen üç kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Yatmadan evvelce ve sabahları muhakkak dişlerinizi fırçalayın. Bu şekilde diş fırçalamak plaklardan kurtulmanıza, ağzınızın PH dengesini korumanıza ve dişlerinizi temiz bulundurmanıza yardımcı olacaktır.

Çok sık ve sert fırçalama: Her şeyin çoğu zarar bulunduğu gibi dişleri de çok fırçalamak fayda yerine zararlıdır. Bunu genelde temizlik takıntısı olan insanlar yapar. Günde 3 kereden çok diş fırçalamak diş minesine zarar verebilir. Yani, diş fırçalamayı abartmamak gerekir. İyi bir ağız sağlığı amacıyla dişleri günde iki ya da üç defa 2 dakika vakitsince fırçalamak yeterlidir. Aşırı fırçalama diş etlerinin tahriş olmasına yol açar ve diş minelerini aşındırır.

Diş fırçasını kullandıktan sonra yıkamamak: Sabahları iş telaşı, geceleri bir an evvelce yatağa gireyim kanaati ile dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş fırçamızı durulamak amacıyla yeteri kadar vakit ayırmıyoruz. Bu amaçla kılların üstünde kalan yemek bundan sonraları ve bakteriler daha ileri fırçalamada diş hastalıkları ve iltihaplanmalara yol açıyor. Sağlıklı bir fırçalama amacıyla her kullanımdan sonra diş fırçasının iyice durulanması gerekir. Diş fırçasını iyice temizlemek amacıyla 1 dakika vakitsince  akan musluk suyu altında bekletin sonra kurumaya bırakın. Bu yöntem, diş fırçasındaki yiyecek parçacıklarını, bakterileri ve diş macununu temizlemeye yardımcı olacaktır.

Diş fırçasının ıslak saklanması: Nemli bir diş fırçası, bakteri oluşması amacıyla kusursuz bir bölge oluşturur. Ve bakteri bulaşmış bir fırça ile dişleri fırçalamak bilmeden kötü soluk kokusu ve başka diş eti hastalıklarına namacıyla olabilir. Bu Hatayı düzeltmek amacıyla, diş fırçasını duruladıktan sonra, iyice silkeleyin ve hava alan temiz bir kapta saklayın. 

KAHVALTI VE AKŞAM YEMEĞİNDEN YARIM SAAT SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN!
Diş fırçalamak gerçekte yemeklerden sonra ya da sabah-akşam yapılması gereken bir şey değil. Yapılan yeni incelemelere göre, şayet yemek yer yemez diş fırçalarsanız, bilhassa de yediğiniz yemek asitli bir yiyecekse, dişlerinize daha çok zarar vermiş olursunuz. Çünkü böylelikle yemekteki asitlerin dişlerinize daha çok nüfuz etmesine yol açarsınız. Diş fırçalamak amacıyla en doğru vakit, sabah ve akşam 2 kez olmak üzere, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden en az yarım saat sonra olmaktadır..

İlgili Makaleler

16 Yorum

Başa dön tuşu