Sağlık

Diş taşı neden olur? Diş taşları doğal yolla nasıl temizlenir?

Diş taşı, diş yüzeyinde ortaya çıkan kahverengi lekeler çeşitli dış nedenlerden ötürü oluşur. Pekala diş taşı neden olur? Diş taşları doğal yolla nasıl temizlenir? Sizler için diş sorunlarından yaygını olan diş taşı hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında diş tartarı olarak da bilinen diş taşından kurtulmanın yollarını bulabilirsiniz.

Gıda atıkları ağız içi güzel temizlenmediğinde ağızda ziyanlı toksinlere neden olur. Bu ziyanlı toksinler tükürükteki hususlarla birleşerek asit tesiri yapar. Bu asit tesiri diş yüzeyinde kalın kahve rengi bir katmana neden olur. Hastaların birden fazla bu oluşan plakayı göz gerisi eder. İlerleyen vakitlerde bu çürük katman, diş minesine ve etine ziyan vererek diş kaybı meydana getirebilir. Ayrıyeten diş kaybının olduğu yerde ağız kokusuna neden olabilecek iltihaplanmaya sebebiyet verir.

Diş taşı

Fırçalama yoluyla bu iltihap tüm ağzı içine yayılır. Dişler nizamlı fırçalansa bile bu taşlardan kurtulmak kolay değildir. Diş taşları dişe zara verdiği kadar ağız kokusuna da sebebiyet verir. Bundan kurtulmak için hastalar çoklukla uzmanlara başvurur. Lakin yapılan birtakım müdahaleler diş minesini zayıflatır. Bu bazen da diş kaybına neden olur. 

limon karışımı

DİŞ TAŞLARI DOĞAL YOLLA NASIL TEMİZLENİR?

LİMONUN MUCİZESİ

2 yemek kaşığı limon suyu 

2 yemek kaşığı ay çekirdeği

1 yemek kaşığı karbonat

Yarım kaşık zeytinyağı 

Yarım litre su

HAZIRLANIŞI

Öncelikle tüm bu gereçleri 20 dakika kaynatın. Daha sonra bu karışımı macun haline getirmek için mikserden geçiriniz. Karışım soğuduktan sonra dış fırçasının üzerine bir ölçü alıp dişlerinizi 60 saniye boyunca fırçalayınız. Bu uygulamayı günde iki kez yapmanızda yarar var.

ceviz suyu

CEVİZ SUYU

10 tane ceviz 

2 su bardağı su

HAZIRLANIŞI

Güçlü antibakteriyel özelliği olan cevizleri kabukları ile birlikte bir kaynama kabına koyun. Su ekleyip kaynamaya bırakın güzelce kaynadıktan sonra suyu ile bir arada bir kavanoza koyup bekletin. Her gün üç kere diş fırçanızı bu suya batırarak dişlerinizi fırçalayın.

aloe vera

ALOE VERA

Bir kısım aloe veranın jeli

Bir çorba kaşığı karbonat

Bir çorba kaşığı limon suyu

HAZIRLANIŞI

Aloe veranın içindeki jeli çıkartıp üzerine karbonat ve limonu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra her gün kullanabilirsiniz. İki günde bir karışımı yenilemekte yarar var. Günde 3 kez dişlerinizi yumuşayarak başlı diş fırçası ile fırçalayarak diş taşlarının tesirini azaltabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2678081-dis-tasi-neden-olur-dis-taslari-dogal-yolla-nasil-temizlenir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu