Ağız Sağlığı

Dişlerde renk değişimine dikkat! İşte dişlerde renk değişiminin sebepleri!

Diş Hekimi Erce Beleçoğlu, dişlerde ortaya gelen renk değişimleri ve namacıylaleri konusu ile ilgili mühim bulgular verdi.Dişlerimizin sahip olunan rengi bir çok faktöre bağlıdır. Bunları bölgesel etkenler, gelişimsel etkenler, kalıtsal faktörler olarak ayırabiliriz..

Çevresel etkenlere bağlı olarak dişlerde derin beyaz tonlardan kahverengiye doğru renklenmeler, kirlenmeler oluşabilir. Gerekli uygulamalar yapıldığında ve bölgesel etkenler ortadan kaldırıldığında dişler orijinal renklerine kavuşabilmektedir. Hatta bunun amacıyla rutin diş bakım tedavilerinden “diş temizliği” yeterli olabilmektedir. Daha ardından dişin orijinal rengi korunabilir ya da renklendirici etkenlere ne kadar maruz kalındığına bağlı olarak eski durumunu alabilir..

Gelişimsel etkenler ise dişin gelişim süreci ile ilgilidir. Anne karnında bebeğin dişlerinin oluşması adımında sarfedilen ilaçlar, annenin geçirdiği hastalıklar, beslenme bağımlılıkları hepsi etkilidir. Bebek dünyaya geldikten sonra tekrar diş gelişimi tamamlanana kadar etkilenme olsılığı bulunmaktadır. Özellikle bu sorunlerin çözümü beyazlatma programı ile olası olmamaktadır.

Genetik yapının etkisini ten rengi örneğiyle daha iyi anlayabiliriz. Esmer, kumral, beyaz tenli olunabildiği gibi bireyin kalıtsal yapısına göre dişler de daha beyaz ya da sarı olabilir. Aynı vakitte kalıtımsal yapıdaki birtakım bozukluklara bağlı olarak da dişlerde defektler, biçim ve renk bozuklukları da olabilmektedir. Eğer diş renklenmenizde rahatsızsanız öncelikli olarak bunu teşhisi amacıyla doktorunuzdan yardım almanız gerekir. Bu etkene bağlı uygulanacak tedavi ile sorunlar ortadan kaldırılacaktır.

RENKLENMELERİN GİDERİLMESİ İÇİN DOĞRU TEDAVİ PROTOKOLÜ ŞART!

Bu gibi renklenmeler; ortaya getiren namacıylae göre tedavi protokolü belirlenerek ortadan kaldırılmalıdır. Her tür renklenme amacıyla beyazlatma yeterli olmayacağı çok iyi olarak bilinmelidir. Rutin diş doktoru kontrolleri bu sorunlerin ortaya gelmesine katkı sağlayacak en büyük dayanaklardan biridir.

Diş namacıyla renk sararır, koyulaşır?
Çok sık aldığımız bu bozukluğun yanıtı çok geniştir. Maddeler durumunda birtakım namacıylaleri sıralarsak:

• İçeceklere bağlı olarak (Çay, Kahve)
• Asit ve travma ile meydana gelen aşınma ve çiziklere bağlı olarak
• Kullanılan ilaçlara bağlı olarak
• Aşındırıcı ve boyayıcı besinler kaynaklı olarak
• Diş fırçalama bağımlılıklarına bağlı olarak
• Sigara* (Etkenlere arasında en etkileyici olan)
• Canlılığı olmayan dişlerde ( Kanal tedavili ya da kanal tedavisi görmemiş ancak canlılığını yitirmiş dişlerde)
• Anne karnında ve bebeklik dönemindeki ilaçlar bağlı
• Dişin mine ve dentin yapısını etkileyen sistematik hastalıklar namacıylaiyle

İnsan yaşı geliştikçe bireyin bedeninde nasıl bir grup farklılıklar ve bozulmalar oluşuyor ise, aynı biçimde dişlerde de yıpranmalar söz konusudur ve bu yüzden dişlerde aşınma ,sararma ortaya gelebilmektedir. Bunlar estetik sorun ortaya getirdiği gibi aynı vakitte sağlıksal sorunlara de namacıyla olabilmektedir.

Diş Hekimi Erce Beleçoğlu son olarak şunları ifade etti;
Düzenli ve doğru bir teknik ile diş fırçalamak; ağız sağlığımızın asliidir.
Bu asli ne kadar dayanıklı olursa uzun vadede karşılaşacağınız diş sorunları de o ölçüde az olacaktır. Çocuğunuza ya da kendiniz amacıyla çok
güzel bir alışkanlık.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. merhaba arkadaşlar paylaşım inanılmaz çok güzel, teşekkürler

Başa dön tuşu