Sağlık

Dispozofobi hastalığı nedir nasıl anlaşılır? Çöp biriktirme hastalığına dair her şey…

Zaman vakit medyaya yansıyan çöp konut hastalığı son günlerde tekrar gündem olurken vatandaşlar endişelenmeye başladı. Çöp biriktirme hastalığı yani dispozofobi hastalığı hakkında her şeyi Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Şeyma Kaplan yanıtladı.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Bursa Nilüfer’de 2 yıldır kirası ödenmeyen meskeni tahliye etmek için binaya giden gruplar çöp yığınlarıyla karşılaştı. Konutun kilitli bir odasında ise atıkların içinde yatan 9 yaşında bir çocuk baygın halde bulundu. Çocuk hastaneye kaldırıldığında 17 kiloydu.  Teyze Kamuran Pınar A.’nın tezine nazaran Cem odada 4 ay kilitli kaldı. Lakin 19 aylıkken anneannesine verilen çocuğun kaç yıldır çöp meskende tutulduğu tam olarak bilinmiyor.

Uzmanlar çocuğun gelişimindeki geriliğe bakıldığında 4 ayda bu hale gelmesinin mümkün olmadığını söyledi.

PEKİ DİSPOZOFOBİ NEDİR? DİSPOZOFOBİ NASIL ANLAŞILIR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dispozofobi yani onun için kıymetli olduğunu düşündüğü her şeyi (kağıt, mecmua, kitap vb.) atamama hastalığıdır. Tıp lisanında Dispozofobi olan hastalığın başka ismi kompulsif biriktirme hastalığı, istifçilik de denilen bu sorun, bedelsiz, sıhhatsiz, kullanılmayan tüm eşyaların biriktirilmesi ve atılamaması durumuna denir.  Biriktirme hastalığında, toplanan ve bir türlü atılamayan eşyalarda bir düzensizlik ve tutarsızlık vardır. Bu yüzden koleksiyonculuktan da çok farklıdır. Kolleksiyonerler, yalnızca bir ya da birkaç alanla alakalı eşyaları toplarlar. Üstelik toplanan eşyalarda bir sistem ve intizam vardır. Hobilerini makul bir disiplinle yürütürler. 

Biriktirme hastalığı, çocukluk devirlerinden kalem, silgi vs. üzere eşyaların biriktirilmesi ile başlamasına karşın daha çok 50 yaşından sonra görülmektedir. OKKB’li yani takıntılı hastalıkların %15’inde biriktirme hastalığı görülmektedir. Aslında biriktirme hastalığı da bir obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) durumudur ve işin merkezinde dürtü denetim bozukluğu vardır. Kişi, takıntılı bir biçimde eline geçen her şeyi konutuna getirip biriktirmeye çalışır ve konutuna getirdiği eşya her ne olursa olsun dışarıya atılması, kişi için son derece rahatsız edici bir durumdur.

BİRİKTİRME HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Gerekli gereksiz her şeyi biriktirme eğilimi,

Topladıklarını asla atamama, bunları birisi atmaya çalıştığında öfkelenme ve ileri seviyede rahatsızlanıp telaş duyma,

Kişinin toplumsal hayatında da çeşitli derecelerde davranış bozuklukları göstermesi,

Ekseriyetle toplanan eşyalar ortasında bir benzerlik ya da bir temas olmaması.

Çoklukla denetimsiz biriktirme nedeniyle mesken ve işyerlerinde hareket alanı pek olmaması.

Yatak odasından banyoya kadar nerdeyse tüm odaların eşya ile dolu olması.

BİRİKTİRME HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Eğer biriktirme durumu, kişinin kendisinin yahut etrafındakilerin günlük hayatını engelliyorsa tedavi vakti gelmiş demektir. Biriktirme hastalığı ile ilgili olaylarda hastalar çoklukla kendi istekleri ile bir tedavi sürecine başvurmazlar. Zira bunun bir rahatsızlık olduğunu fark etmezler. Biriktirme hastalığı olanlarda antidepresan ilaçlar pek işe yaramaz. Bilişsel davranışçı terapiler, kısmen de olsa içgörünün ve farkındalığın geliştirilmesi yarar sağlayabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2973564-dispozofobi-hastaligi-nedir-nasil-anlasilir-cop-biriktirme-hastaligina-dair-her-sey

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu