Anne ve Çocuk

Doğum kusurları nelerdir ve nasıl önlenir? Doğum kusurlarına neden olan enfeksiyonlar nelerdir

Annelik serüveni en başından itibaren anlatılamaz bir heyecan ve memnunluk barındırır. Gebe bayanın gebelik mühletince çok dikkatli olması gerekmektedir. Bilhassa enfeksiyon kapması durumunda bebekte kasvet olacağını belirten uzmanlar açıkladı. Doğum kusurları nelerdir ve nasıl önlenir? Doğum kusurlarına neden olan enfeksiyonlar nelerdir?

Anne adayları bebeklerini en düzgün formda kucaklarına almak ve hayatı boyunca yanında olacağı evladı için her şeyi yapmaya hazırdır. Bununla birlikte hamilelik sürecinde de anne adaylarının birebir dikkati kendilerine de uygulaması gerekmektedir. Ruhsal olarak bile annenin fikirlerinden etkilenen bebek, annenin maruz kaldığı enfeksiyonla da çocuğunun doğumunda problemler olmasını ve çocukta doğum kusuru oluşmasına imkan sağlayabilir. Bunun önüne geçmek için uzmanlar açıkladı.

yeni doğan bebek

DOĞUM KUSURLARI NELERDİR?

Hamilelik sırasında anne adayının enfeksiyon kapması doğum kusurlarını ortaya çıkarır. Yetişkinlerde tipik semptomlara neden olmayan yahut hafif semptomlarla sonuçlanabilecek enfeksiyon, doğmamış bebeğe çok önemli ziyanlar verebilir. Bu mevzuda uzmanlar, düşüğe sebep olabileceğini belirtirken, bebekte organ eksikliği ya da işlevsizliğine de sebep olabildiğini belirtti.

yeni doğan bebek

Hamilelik sırasında anne adayında görülen enfeksiyon epeyce hayati ehemmiyete sahiptir. Bebek daha anne karnında anneye bağlı bir formda zayıftır. Anne adaylarının sıklıkla hekim denetiminden geçmesi, belirtileri fark ettiğinde çabucak hastaneye gitmesi gerekir. Ayrıyeten düşük üzere büyük sonuçları ortaya koyan enfeksiyon dışında öteki nedenlerle de doğum kusurları oluşabilmektedir. Bunların nedenleri tam olarak bilinmemesiyle birlikte uzmanlar belirli başlı şeylerin (genetik, kromozom sayısı, ziyanlı ilaçlar, ışına maruz kalma v.s.) de tesirli olabileceğini belirtti. 

yeni doğan bebek

DOĞUM KUSURLARI NASIL ÖNLENİR?

Öncelikle anne adayının daima hamileliği boyunca sık sık tabiplere gözükmesi gerekmektedir. Bununla birlikte doğum kusurlarından evvel anne adayının sıhhatinde rastgele bir sorunun olmadığına bakılması gerekmektedir. Sonrasında doğum kusurlarına rağmen kan testi ve bebeğe ultrasonla bakılması gerekir. Birtakım tedbirler alınarak önüne geçilebileceğini belirten uzmanlar,  hamilelikte folik asit desteği almak ve bebeği teratojen unsurundan korumakken, gebelikte kızamıkçık aşısı yaptırmakta bir çok bebeğe gelen ziyanı en aza indirip yok edebilmektedir.

yeni doğan bebek

DOĞUM KUSURLARINA NEDNE OLAN ENFEKSİYONLAR NELERDİR?

  • Herpes Virüsü

Hamilelik sırasında herpes virüsü bebek için önemli zahmetler oluşturabilecek bir enfeksiyon virüsüdür. Hamilelik kaybı ile sonuçlanabilecek bu enfeksiyon cinsinde yeni doğan bebeğe doğum sırasında yahut doğumdan çabucak sonra retina iltihabı, döküntü, hidrosefali (beyinde omurilik sıvısının birikmesi) üzere sonuçları oluşturabilir. Doğum sırasında uçuk salgını yoksa bebeğin enfeksiyon kapma mümkünlüğü çok düşüktür. Doğum sırasında doğum kanalında faal bir enfeksiyon varsa, bebeğin muhtemelen sezaryen ile doğurtulması gerekecektir.

bebekte kızamık hastalığı

  • Kızamıkçık Virüsü

Kızamıkçık virüsünde sıklıkla görülen bebeğin düşmesi, erken doğum, fetüs vefatı sonuçlarını karşımıza çıkmaktadır. Daha çok bebeğin beyin yapısına ziyan veren bu virüs, otizm, zihinsel gelişiminin tamamlanmaması, baş yapısının daha küçük olması üzere sonuçları da görülmektedir. Bu virüs aşıyla önlenirken, aşı yapılan anne adaylarına yapılan bir deneyde 1228 otizm spektrum olayının önlendiği ortaya çıkmıştır. Birinci üç daima testi olurken, 3 aydan sonra riskleri azalmaktadır. Hekimlerine bilhassa bu testleri uygulaması için ısrarcı olun.

yeni doğan bebek

  • Sitomegalovirüs Virüsü

En yaygın görülen virüs cinsidir. Doğumda enfeskiyon belirtileri olan bebeklerde çoğunlukla işitme kaybı, görme kaybı, zeka bozuklukları, gelişim bozuklukları üzere nörolojik problemler ortaya koyar. Sitomegalovirüs etrafta her yerde bulunur. Bu nedenle, kaçınmak güç olabilir. Gebe bayanların, enfeksiyon yayabilecek çok küçük çocuklarla etkileşimlerini sınırlamaları tavsiye edilir. Çocukların tükürüğü yahut bezleriyle temastan sonra ellerin güzelce yıkanması, 6 yaşından küçük çocukların yanak yahut ağızdan öpülmemesi ve küçük çocuklarla yiyecek ve içeceklerin paylaşılmaması gerekmektedir.

yeni doğan bebek (doğum kusuru)

  • Toksoplazmoz Virüsü

Eğer bir kediniz varsa ve gebeyseniz, kedinin kumunu değiştirmekte uzak kalmanız gerekmektedir. Toksoplazmoz dışkı yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. Pişmemiş ya da kısmen pişmiş et, toprak, su dikkat etmeniz gereken yiyeceklerdendir. Eti büsbütün pişirmeli ve suyunuzun Ph düzeyini ölçerken, bir taraftan kıymet içeriğine baktırmanız, test yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Dışkı yoluyla geçen bir virüs olduğundan toprakla olan irtibatınız sonrasında çok düzgün temizlenmeli ve hijyene olağandan çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte, toksoplazmoz enfeksiyonu, düşük yahut meyyit doğumun yanı sıra hidrosefali, mikrosefali, zihinsel engellilik ve retina iltihabı üzere önemli doğum kusurlarına neden olabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2991175-dogum-kusurlari-nelerdir-ve-nasil-onlenir-dogum-kusurlarina-neden-olan-enfeksiyonlar-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu