Anne ve Çocuk

Doğum Kusurlarına Neden Olan 5 Enfeksiyon

Hamilelik sırasında enfeksiyon doğum kusurlarına neden olabilir. Bir yetişkinde tipik olarak semptomlara neden olmayan yahut hafif semptomlarla sonuçlanan enfeksiyonların, doğmamış bebek için önemli sonuçları olabilir. Bu tıp bir enfeksiyon gebelik kaybı yahut meyyit doğumla sonuçlanmadığında, düşük doğum yüküne yahut bebekte çoklu organ sistemlerinde fonksiyon bozukluğuna yol açabilir.

sırasında enfeksiyonun erken tespiti çok kıymetlidir. Enfeksiyon için erken tarama, intrauterin enfeksiyon ve doğum kusurlarının insidansını azaltır. Hamilelik sırasında enfeksiyon riskini en aza indirmek için aşılama ve başka önleyici önlemler de dahil olmak üzere muhakkak adımlar atılabilir.

Doğum Kusurlarına Neden Olan 5 Enfeksiyon​


Gebe olan yahut gebe kalmayı planlayan herkesin hamilelik kaybına yahut doğum kusurlarına neden olabilecek çeşitli patojenlerin farkında olması değerlidir.

1. Sitomegalovirüs Enfeksiyonu​

Sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğumda mevcut olan en yaygın enfeksiyondur. Buna konjenital enfeksiyon denir. Hamilelik sırasında CMV enfeksiyonu, bebeğin doğuştan CMV yaşama riskini artırır.

Doğumda CMV ile enfekte olan çocukların birçoklarında hiçbir semptom görülmez. Fakat kimi yenidoğanlarda konjenital CMV gelişir.

Konjenital CMV belirtileri şunları içerir:

 • Karaciğer ve dalak büyümesi
 • Retina iltihabı
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Anormal derecede küçük bir başa ve beynin eksik gelişimine neden olan mikrosefali
 • Doğumda mevcut olan döküntü
 • Nöbetler
 • Sarılık denilen cilt, göz ve mukus zarlarının sararması

Doğumda enfeksiyon belirtileri olan bebeklerin birçoklarında işitme kaybı, görme kaybı, zeka bozuklukları ve gelişim bozuklukları üzere uzun müddetli nörolojik sıkıntılar olacaktır. Bu problemlerin ortaya çıkması yıllar alabilir. Konjenital CMV enfeksiyonu diyabet, tiroid hastalığı ve osteoporoz riskini artırır. Doğumda sitomegalovirüs enfeksiyonu ile enfekte olan lakin semptom göstermeyen bebeklerde bu tıp sorunlar için çok daha düşük risk vardır.

Hangi bebeklerin önemli konjenital CVM yaşayacağını kestirim etmek güç. Ne yazık ki, CMV’nin tedavisi yoktur. Tedavi planları fizik tedavi ve uygun eğitimi içerebilir. Konjenital CMV’li bebeklerde, antiviral ilaçlarla tedavi, ömrün sonraki periyotlarında işitme kaybını azaltabilir.

Sitomegalovirüs etrafta her yerde bulunur. Bu nedenle, kaçınmak sıkıntı olabilir. Gebe bayanların, enfeksiyon yayabilecek çok küçük çocuklarla etkileşimlerini sınırlamaları tavsiye edilir.

Çocukların tükürüğü yahut bezleriyle temastan sonra ellerin düzgünce yıkanması, 6 yaşından küçük çocukların yanak yahut ağızdan öpülmemesi ve küçük çocuklarla yiyecek ve içeceklerin paylaşılmaması gerekmektedir.

2. Kızamıkçık Virüsü Enfeksiyonu​

Hamilelik sırasında, bilhassa birinci trimesterde kızamıkçık virüsü enfeksiyonu çok ciddidir. Sık görülen komplikasyonlar ortasında düşük, erken doğum ve fetüsün mevti yer alır. Canlı doğan bebeklerde konjenital kızamıkçık sendromu ismi verilen bir durum ortaya çıkabilir.

Konjenital kızamıkçık sendromu, göz, kulak ve kalp kusurlarının yanı sıra mikrosefali yahut olağandışı derecede küçük bir baş ile birlikte beynin eksik gelişimi, otizm ve zihinsel ve motor gecikmeye yol açar. Bu problemler kalıcıdır. Süreksiz yahut süreksiz kusurlar ortasında karaciğer ve dalak büyümesi, cilt ve kanama meseleleri ve beyin enfeksiyonu bulunur.

Aşı, bebeğinizde bu enfeksiyonu önlemenin anahtarıdır. Bilhassa, 2011 tarihli bir çalışmanın sonuçları, 2001 ile 2010 yılları ortasında 16.600 konjenital kızamıkçık sendromu olayının kızamıkçık aşısı ile önlendiğini göstermektedir. Ayrıyeten, bu mühlet zarfında kızamıkçık aşısı ile 1228 otizm spektrum bozukluğu hadisesi önlenmiştir.

Kızamıkçık bağışıklığı testi, doğum öncesi bakımın rutin bir kesimidir, Gebe olan fakat kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklığı olmayan bireylerin hamilelikten sonra aşı olmaları gerekir. Hamilelik sırasında kızamıkçık virüsü bulaşanlar yakından izlenecektir. Gebeliğin birinci 11 haftasında enfeksiyon, konjenital kızamıkçık sendromlu bir bebek doğurma mümkünlüğünün yaklaşık %90’ını oluşturur. Birinci üç aylık devirden sonra risk değerli ölçüde düşer.

3. Herpes Virüsü Enfeksiyonu​

Hamilelik sırasında herpes (HVS) enfeksiyonu yenidoğan için çok şiddetli olabilir. Hamilelik kaybı, erken doğum ve düşük doğum tartısı ile sonuçlanabilir. Yenidoğanın herpes virüsü enfeksiyonu, hamileliğin sonuna yanlışsız, doğum sırasında yahut doğumdan çabucak sonra en önemli olanıdır. Hamileliğin sonuna yanlışsız enfeksiyon mikrosefali, retina iltihabı, döküntü ve hidrosefali ile sonuçlanabilir.

Hidrosefali, birincil özelliğin beyinde çok omurilik sıvısı birikmesi olduğu ve beyinde ventrikül ismi verilen boşlukların olağandışı genişlemesine neden olduğu bir durumdur. Bu genişleme, beyin dokuları üzerinde potansiyel olarak ziyanlı bir baskı oluşturur.

Doğum sırasında yahut kısa müddet sonra herpes enfeksiyonu göz, ağız yahut cilt hastalıklarının yanı sıra beyin ve öteki enfeksiyon çeşitlerine neden olabilir.

Bebeğinize uçuk bulaştırma riski, hamileliğin son dört haftasında bir antiviral ilaç olan asiklovir alarak azaltılabilir. Gebe kişi hamilelik sırasında birinci kere HVS alırsa bebek için risk en yüksektir. Doğum sırasında uçuk salgını yoksa bebeğin enfeksiyon kapma mümkünlüğü çok düşüktür. Doğum sırasında doğum kanalında etkin bir enfeksiyon varsa, bebeğin muhtemelen sezaryen ile doğurtulması gerekecektir.

4. Toksoplazmoz Enfeksiyonu​

Toksoplazmoza, ekseriyetle enfekte kemirgenleri ve kuşları yiyerek bulaşan kediler tarafından yayılan protozoan parazit Toxoplasma gondii neden olur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 6 yaş ve üzeri nüfusun %11’inin maruz kaldığı varsayım edilmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, birtakım popülasyonların %95’e kadarının Toksoplazma ile enfekte olduğu gösterilmiştir. Enfeksiyon çoklukla dünyanın sıcak, nemli iklimlere ve alçak rakımlara sahip bölgelerinde en yüksektir.

Gebeyseniz ve bir kediniz varsa, kedi kumunu değiştirmekten kaçınmanız kıymetlidir. Toksoplazmoz dışkı yoluyla bulaşır. Başka rehberlik, kedilerinizi içeride tutmayı ve ticari besinlerle beslemeyi içerir.

Öbür kaynakları ortasında pişmemiş yahut kısmen pişmiş etin yanı sıra toprak ve kirlenmiş su bulunur. Etinizi gereğince sıcak bir sıcaklıkta büsbütün pişirmeyi unutmayın. Ayrıyeten pişmemiş ete dokunduktan sonra ellerinizi büsbütün yıkayın ve eti hazırlamak için kullanılan tüm araç ve gereçleri yıkayın. Son olarak, arıtılmamış su içmekten kaçının ve bahçeyle uğraşırken eldiven giyin.

Hamilelik sırasında yahut hamilelikten çabucak evvel toksoplazmoz ile enfekte olan şahıslar, enfeksiyonu bebeğe geçirebilir. Enfekte olmuş annelerin birçoklarında enfeksiyon belirtisi görülmez ve enfekte olan bebeklerin birçok da çoklukla semptomsuzdur. Bununla birlikte, toksoplazmoz enfeksiyonu, düşük yahut meyyit doğumun yanı sıra hidrosefali, mikrosefali, zihinsel engellilik ve retina iltihabı üzere önemli doğum kusurlarına neden olabilir.

Tipik olarak, hamilelikte şahsa ne kadar erken toksoplazmoz bulaşırsa, ortaya çıkan hastalık o kadar güç olur.

Yenidoğanda toksoplazmoz enfeksiyonunun potansiyel tesirlerinden kimileri şunlardır:

 • Beyin etrafındaki basınçta bir artış (kafa içi basıncının artması olarak adlandırılır)
 • Hidrosefali
 • Düşük kan şekeri (yani hipoglisemi)
 • Oksijen eksikliği (yani hipoksi)
 • Derin görme sorunları

Pirimetamin ve folinik asit ilaçları ile uygun ve süratli tedavi gören yenidoğanların %70 kadarı olağan gelişir. Tedavi hayatın birinci yılında devam etmelidir.

5. Zika virüsü​

Zika, gündüzleri ısıran Aedes sivrisineği tarafından yayılır. Ayrıyeten enfekte bir partnerle korunmasız cinsel bağ yoluyla da bulaşabilir. Zika hem Florida’da hem de güney Teksas’ta mahallî olarak yayılmış olmasına karşın, Zika’nın baskınlığı Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler’de görülür.

Anneden fetüse geçen Zika virüsü, mikrosefali ve beyin anormallikleri dahil olmak üzere önemli doğum kusurlarına neden olabilir. Zika virüslü bayanlarda bu doğum kusurları riski 20 kat daha fazladır.

Şu anda bir Zika aşısı üzerinde çalışılıyor olsa da, Zika virüsünün tedavisi yahut spesifik tedavisi yoktur. Gebelerin böcek kovucu kullanmaları, Zika’nın yayıldığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları ve virüs bulaşmış olabilecek bir partnerle korunmasız cinsel bağlantıdan kaçınmaları tavsiye edilir.

Kadınlar Kulübün’den Bir Kelam;
Doğmamış bebeklerde belli enfeksiyon tipleri doğum kusurlarına, erken doğuma ve mevte neden olabilir. Bu nedenle, gebe kalmayı düşünen şahısların, kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR), grip, tetanoz, difteri ve boğmaca aşıları da dahil olmak üzere önerilen tüm aşılarını hamile kalmadan evvel yahut gebe kaldıktan sonra yaptırmaları çok değerlidir.

Tertipli doğum öncesi bakım almak, elleri uygun halde yıkamak ve kedi kumu ile temastan kaçınmak üzere öteki adımları atmak da bebeğinize enfeksiyon bulaştırma riskini en aza indirecektir. Hamilelikte enfeksiyondan kaçınmakla ilgili tüm sorularınız için hekiminize danışın.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/dogum-kusurlarina-neden-olan-5-enfeksiyon.3397/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu