Anne ve Çocuk

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra dökülen saçlar geri gelir mi?

Doğumdan sonra ekseriyetle bayanlarda saç dökülme sorunları görülmektedir. Bu annelerin çok üzüldüğü ve gerilim yaptığı bir durum olsa da tüm annelerin bu durumdan geçtiğini ve kel kalmadığını görürsünüz. Doğumdan sonra saçların dökülmesi olağan bir durumdur ve kimi prosedürlerle ortadan kaldırılabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer? Doğumdan sonra dökülen saçlar geri gelir mi?

Doğum sonrası saçların süratle dökülmesi endişelenecek bir durum değildir. Uzmanlara nazaran doğum sonrasında saçlarınızın dökülmesi çok doğal olmasıyla birlikte, hormonların olağana döndüğünün de ispatıdır. Hamilelik müddetince östrojen hormonu yükseldiği için saçlar yüklü olarak büyüme evresinde kalmaktadır. Doğumdan sonraki 2-6 ay ortasında saç doğal olan dökülme evresini yaşayarak yenilenir. 

hamilelikte saç dökülmesi

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NE KADAR SÜRER?

Doğum yapan annelerin en çok rahatsızlık duyduğu saç dökülmesi, şikayetlerle doğum sonrası birinci 6 ayda gerçekleştiği belirtilir. Buradan durumun süreksiz olduğunun anlaşılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu durumun hızlanması ya da saç dökülmesinin azalmasını sağlamak için bir kaç öneriyi haberimize bulabilir. Annelerin severek kullandığı taktiklerle saçlarınızın dökülmesini daha süratli durdurabilirsiniz.

saç dökülmesi

DOĞUMDAN SONRA DÖKÜLEN SAÇLAR GERİ GELİR Mİ?

Doğum sırasında ve hamilelik sürecinde bedende önemli değişiklikler meydana gelir. Bunlardan birisi de kadınlık hormonunun düşmesine bağlı olarak gelişen saç dökülmesidir. Doğumdan sonra kadınlık hormonu yavaş yavaş artış gösterdiğinden, saç dökülmesi durur ve yenisi çıkar. Doğumdan sonraki 1 yıl içerisinde eski saçlar yerine gelmektedir. Kimi annenin belirttiğine nazaran daha da gür geldiği görülmüştür. Kimi bayanların eski saç hacmine kavuşması ise doğumdan altı ay sonra başlayabilmektedir.

saç dökülmesi

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL DURDURULUR?

Doğum sonrası saç dökülmesini azaltmak için birtakım tedbirler bulunmaktadır. Yapacağınız rastgele yanlış bir hareket saçlarınızın daha fazla dökülmesine sebebiyet verebilir. Bu neden bu süreci en az ziyanla atlatmanızı sağlayacak, uzmanlardan ve annelerden öğrenilen tekliflerimize göz atmalısınız…

  • Saçlarınızda sizin üzere hassas bir periyotta olduğunu unutmayın. Kimyasal hususlardan uzak durmaya çalışın ve şekillendirici, sprey, krem üzere hususları kullanmaktan çekinin. Ayrıyeten bu periyotta hassas saçlarınıza çok fazla müdahale de bulunmayın. Maşa ya da düzleştiriciyle zati kurumuş ve güçsüz saçlarınıza daha da fazla ziyan verebilirsiniz.
  • Banyodan sonra saçlarınızı ıslakken taramak istiyorsanız, geniş ağızlı taraklar tercih edin. Bu süreçte saçlarınızı tararken nazik davranın. 
  • Eğer saçlarınızı kuru taramaya alışıksanız, saçınıza organik yağlar sürerek, geniş tarakla tarayabilirsiniz. Kupkuru bir saçın taranması kırılmasına yol açar.
  • Bol bol meyve ve Omega-3 takviyeli yiyecekler tüketmeye çalışın. Bu süreçte saçlarınızın muhtaçlığı olan E vitaminin ise meyvelerden almaya çalışın. Sağlıklı saçlara kavuşmasını daha hızlandıracaktır.
  • Bu devirde şampuan seçimi epey çok değerlidir. Kimyasal içermeyen (paraben, sülfat, renklendirici vs) seçmeye çalışın. Bilhassa biyotin içeren şampuanlarla saç köklerinizi güçlendirebilir, yenilenme sürecinde daha parlak, kalın ve güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992027-dogum-sonrasi-sac-dokulmesi-ne-kadar-surer-dogumdan-sonra-dokulen-saclar-geri-gelir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu