Güzellik

Domates ile hoşluğu yakalayalım

Gözeneklerimiz gün içerisinde bulunduğumuzun yerdeki havanın kirli olması, sivilcelere, siyah noktalara ve ciltte yağlılığa neden oluyor. Cildinizi de düzgün temizlemezseniz ve ziyanlı alışkanlıklarınız varsa örneğin sigara üzere bunlar güzelce cilt sorunlarına sebep oluyor. Sonrası aslında malum cilt sorunlarını çözmek için çeşitli maskelere yönelme oluyor. Bu maskelerin birden fazla da istenilen sonuçları yaratmıyor. Domates maskesi ise gözenekleri sıkılaşmasını sağlıyor ve cilt lekelerini vakitle açarak cildi pürüzsüz görünüme kavuşturuyor. Domatesin içerisinde bulunan E vitamini cildi besleyerek daha canlı ve genç görünüm yaratıyor.

Gözenek sıkılaştırıcı domates maskesi

Gereçler

  • 1 çorba kaşığı domates
  • Birkaç damla limon suyu

Yapılışı

Bu gözeneklerin küçülmesini sağlamak için meskende çok kolay bir uygulama yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze domates suyunun içine birkaç damla limon sıkın. Hazırladığınız bu karışımı pamuk kullanarak yüzünüze yuvarlak hareketlerle sürün. Bir mühlet beklettikten sonra yüzünüzü çokça suyla yıkayın. Bu süreç yüzünüzde oluşan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Sivilceler için domates maskesi

Gereçler

  • Domates püresi
  • Salatalık suyu

Yapılışı

Domatesler cildi temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirirken mevcut sivilcelerin daha kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur. Domatesin içinde bulunan A, C ve K vitaminleri aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun için bir domatesi püre haline getirin ve aknelerin üstüne uygulayın. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü suyla durulayın. Hazırlayacağınız domates püresinin içine salatalık suyu ekleyerek sivilcelerin geçmesini hızlandırabilirsiniz.

Cilt lekeleri için domates maskesi

Materyaller

  • 1 adet olgunlaşmış domates
  • 2 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı

Bir kap içerisine domatesi rendeleyin ve akabinde içerisine pirinç ununu ekleyin. Karışım hafif katı bir maske kıvamını aldığında lekeli bölgeler başta olmak üzere, göz etrafınız hariç tüm cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bu mühletin akabinde cildinizi ılık su ile ve tahriş etmeden durulayın.
Bu usulü tercihe nazaran haftada 1 sefer ve uykudan evvel rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

CİLT BEYAZLATMAK İÇİN DOMATES MASKESİ

Materyaller

  • 1 adet domatesin suyu
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Yapılışı

Bir kap içinde domates suyunu ve karbonatı karıştırın. Daha sonra karışımı yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve bir mühlet bekletin. Hafif hareketlerle ve güzelce yıkayarak temizlediğiniz cildinizde şayet kuruluk hissediyorsanız nemlendirici bir krem uygulayabilirsiniz. Domates ve karbonat birleşimi ağır ve güçlü bir tesire sahip olacağından, ileri derece sivilce sorununuz varsa bu sistemi uygulamadan evvel bir uzmana müracaatınızı tavsiye ediyoruz

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/domates-ile-guzelligi-yakalayalim/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu