Güzellik

Dönemin en yeni yaz parfümleri! 2022 yazın en âlâ parfümü hangisi?

Havaların güneş açması ile birlikte soğuk geçen kışı geride bıkıyoruz. Ağır makyajların, koyu renklerin yerine daha canlı ve hafif tonlara bıraktığı yaz mevsimine ‘merhaba’ demenin tam zamanı! Ilık ılık havada kullanabileceğiniz en sade ve süper kokulu yaz parfümlerini mercek altına aldık. Dönemin en yeni yaz parfümleri haberimizin ayrıntılarında.

Kokular doğal olarak bulundukları yerlerden farklı olarak insan hayatına eski çağlarda birinci olarak tütsüler ile girmişlerdir. Parfüm sözü de latince olarak kokulu bitki ve reçinelerin yakılmasıyla ortaya çıkan dumandan çıkan sözünden ismini almıştır. Parfümü oluşturan kokular ve parfüm formülünde yer alan oranları bir çok üretici tarafından bilinmeyen tutulur, çünkü selektif parfüm olarak nitelendirilen itibarlı markaların parfümlerinde 100 ü aşkın koku bileşeni vardır , taklit parfümlerde ise yalnızca parfümün birinci dikkat çeken kokuları bulundurulur. Özgün Parfüm cilde sıkıldığında daima tıpkı kokuyu yaymaz  , birinci sıkıldığı andaki kokusu ile bir iki saat sonraki yaydığı koku birbirinden farklıdır  , bunun sebebi parfüm yaratıcılarının nota olarak isimlendirdikleri parfümün şişeden birinci sıkıldığında alınan kokusu , cilde temasından ısınıp yaydığı koku ve  ciltte kalıcılaşıp cilde nüfuz edene kadar geçirdiği müddet boyunca  geçirdiği  üç kademede parfümdeki farklı koku bileşenlerinin ortaya çıkmasıdır.

Parfümlerin içerisinde yer alan kokular, her mevsime özel olarak hazırlanıyor. İçerisinde yer alan karışımların ihtimamla seçildiği mevsimlik parfümler bu dönem da bomba üzere geliyor. Yaz aylarında ağır kokular kullanmak istemeyenler birebir vakitte parfümünüzü yenilemek istiyorsanız kesinlikle 2022 yaz mevsimine uygun olan parfümlere göz atmalısınız. 

Güzel kokmak için kullandığımız iki farklı eser parfüm ve deodorant aslında birbirinden çok farklı iki eser. Kullanım hedeflerinden kullanım biçimlerine kadar işte bu farklar:

  • Parfümü de deodorantı da genelde hoş kokmak için kullanıyoruz. Bu hakikat bir uygulama lakin bu iki eserden yalnızca parfüm hoş koku vermesi için kullanılıyor. Deodorantın misyonu ise ter üzere makus kokuları önlemek.
  • Parfümler bedendeki makûs kokular üzerine rastgele bir süreç yapmazken, deodorant ise berbat kokuları engellemek için çalışıyor. Esasen deodorantın manası koku önleyicidir.
  • Bu nedenle hoş kokuyu rastgele bir diğer koku engellenmesin diye parfümün her vakit pak cilde sıkılması öneriliyor. Lakin deodorant her vakit kullanılabiliyor.
  • Parfüm çıplak deriye uygulanabildiği üzere kıyafetlerin üzerine de uygulanabilirken, deodorant yalnızca çıplak cilde uygulanıyor. Zira kıyafetlerin üzerine uygulanan deodorant hiçbir tesir yapmıyor.
  • Parfüm, bedenin her yerine uygulanabiliyor. En hoş kokuyu en ağır formda vermesi için ise bilhassa nabız bölgelerine sıkılması öneriliyor. Lakin deodorantın yüksek terleme yapan bölgelerde kullanılması çok daha âlâ sonuç veriyor. Bilhassa de koltuk altlarına.
  • Parfümün yaydığı hoş koku çok daha uzun müddet kendisini gösteriyor. Asli misyonu olan teri önlemeyi uzun mühlet yapsa da deodoranttan uzun mühlet koku vermesi beklenmiyor.
  • Son olarak iki eser ortasında esans özü açısından da kıymetli fark var. Bir parfüm ortalama yüzde 22 esans özü içerirken deodorantta bu oran yüzde 2 civarında.

Hermés Un Jardin Sur La Lagune & Jo Malone Violet & Amber Absolu

– Hermés Un Jardin Sur La Lagune; Dünyaca ünlü Hermes markasının 2020 bahar koleksiyonunun en beğenilen eserlerinden biri. Gizli kalmış bir bahçenin taze ve floral kokusunu taşıdığı sav edilen bu parfümü yanınızdan hiç ayırmak istemeyeceksiniz. 

FİYATI: 2370 TL

– Jo Malone Violet & Amber Absolu; Beyaz amber, ud, menekşe, paçuli ve misk esanslarının karışımında ortaya çıkarılan bu parfüm sıcak günlerde hem içinizi hem de kıyafetlerinizi ferah bir kokuya ulaştıracak.

FİYATI: 3150  TL

Marc Jacobs Fragrances Daisy Sunshine & Elie Saab Girl Of Now Forever

– Elie Saab Girl Of Now Forever; Sıradan kokulardan sıkılanlar için adeta kendi biçiminizi ortaya koyacak hem de kokusuyla büyüleyici olan bu parfüm, ferah meyvemsi olmasıyla da çok beğeneceğiniz tipten.

FİYATI: 995 TL

– Marc Jacobs Fragrances Daisy Sunshine; Şişesini görenler birinci bakışta bile vurulduğu hem de dikkat çeken bu parfüm, bıraktığı odunsu ve meyvemsi kokusuyla kendine hayran bırakıyor.

FİYATI: 1489  TL

Miu Miu Twist & Gucci Guilty Eau De Parfum For Her

– Miu Miu Twist; Parfüm dünyasında yeni bir sayfa açan Miu Miu, markanın imajını yansıtan bergamot, elma çiçeği ve pembe amber bulunduran derin ve narin kokusunu satışa sundu.

FİYATI: 1.097 TL

– Gucci Guilty Eau De Parfum For Her; Klasik şişesi ve cool bir ambalajıyla bayanların dikkatini çekmeyi başaran Gucci’nin bu yeni parfümü adeta bahar için tasarlanmış. 

FİYATI: 1874  TL

Kaynak: https://www.yasemin.com/guzellik/haber/2842153-sezonun-en-yeni-yaz-parfumleri-2022-yazin-en-iyi-parfumu-hangisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu