Anne ve Çocuk

DSÖ anne ve anne adaylarını uyardı: Bebek formülü reklamlarına dikkat!

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) yayınladığı son raporunda bebek formülü üreticilerinin anneleri ve anne adaylarını reklamlar yoluyla yanlış yönlendirdiğini tez etti.

Bebeğin birinci 6 ay muhtaçlığı olan protein, yağ, demir, vitamin üzere her türlü besin pahasını karşılamasında epey kıymetli bir yere sahip olan anne sütü, bebeklerin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine katkı sağlamaktadır. Her türlü enfeksiyona karşı hami bir rol üstlenen anne sütünün kıymeti hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) anne ve anne adaylarını uyardı. 

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) anne ve anne adaylarını uyardı

DSÖ, yayınladığı “Anne sütü muadillerinin kullanımının teşvik edilmesi için dijital pazarlama stratejilerinin kapsamı ve etkisi” isimli raporunda 55 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olan bebek formülü dalını kıymetlendirdi. Buna nazaran; internet kullanan anne ve anne adaylarının “sinsice” ve “ısrarla” gaye alındığı belirten raporda firmaların gebeler ve annelere “hayatlarının en hassas devirlerinden birinde” erişebilmek üzere toplumsal medya platformlarına ve fenomenlerine önemli paralar ödedikleri ileri sürüldü. 

Anne ve bebek

ANNELERE ŞAHSİLEŞTİRİLMİŞ REKLAMLAR YÖNLENDİRİLİYOR

Bebeklerinin nasıl besleneceğine dair ailelerin alacağı kararları etkilemek üzere tasarlanmış dijital pazarlama tekniklerini bahis alan DSÖ, raporunda formül sütü firmalarının; uygulamalar, sanal takviye kümeleri (bebek klüpleri), toplumsal medya fenomenleri, promosyon ve yarışlar, forumlar ve gibisi hizmetler yoluyla ferdî bilgileri toplayabildiği yahut satın alabildiği ve bu yolla gebe ve annelere şahsileştirilmiş tanıtımlar gönderebildiği vurguluyor.

Bebeklerin beslenme süreci

“KULLANILAN DİJİTAL PAZARLAMA TEKNİKLERİ AFFEDİLEMEZ”

Formül firmaları toplumsal medya hesaplarında günde 90’a varan paylaşım yaparak 229 milyon anne ve anne adayına direkt ulaşabiliyor. Bu paylaşımlar anne sütü muadillerinin satışını artırırken, anneleri DSÖ’nün önerisi çerçevesinde yalnızca emzirerek beslemeden uzaklaştırabiliyor. DSÖ Beslenme ve Besin Güvenliği kısım lideri Dr. Francesca Branca, ticari formül sütlerin teşvikinin çoktan yasaklanmış olması gerektiğine işaret ederken “sinsi” pazarlama tekniklerinin affedilemez olduğunu söz ediyor.

Bebek maması

DSÖ raporunda; bebek besinleri kesimini istismarcı bebek formülü pazarlama usullerini sona erdirmeyi, devletlerin ise ilgili kanunları yürürlüğe sokmak, izlemek ve yaptırım uygulamak yoluyla formül süt eserlerinin tüm reklamlarını ve öbür tanıtımlarını engellemesi gerektiğini savunuyor.

Bebek sıhhati

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2989005-dso-anne-ve-anne-adaylarini-uyardi-bebek-formulu-reklamlarina-dikkat

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu