Sağlık

Dukan Diyeti

Pierre Dukan’ın isminden esinlenerek hazırladığı dukan diyeti protein yüklü bir beslenme tarzıdır. Ünlü diyetisyen uzmanlarından Fransız Pierre Dukan’ın aylardır çok satanlar listesinden düşmeyen kitabında protal diyet ismini verdiği yolla zahmetsizce kilo vermenin mümkün olduğunu söylüyor.

Dukan diyeti dört kademeden oluşmaktadır.

Atak kademesi:

Dukan Diyetinin birinci ve en önemli  kademesi 1 hafta ile 10 gün ortasında uygulanan bir süreçtir. Bedene yüksek oranda protein yüklemesi yapılır, hayvansal besinlerin yüklü olduğu bir tıp protein saldırısı üzere düşünebilirsiniz.  Atak kademesinin en şiddetli yanı ise bu süreç içerisinde protein dışında rastgele bir zerzevat, meyve, yeşillik tüketiminin katiyetle diyette yer almaması gerekir.

Seyir etabı:

Uzun bir diyet sürecinin başlangıç noktasıdır diyebiliriz. 10 günlük atak evresini gerçekleştirdikten sonra  protein saldırısı sayesinde kilo verme seyrine geçmiş durumdadır. Süratli bir, kilo verme odaklı diyet devri olarak deneyim edilir. Kitapta yer verilmiş 28 çeşit sebzeyi ekleyerek, atak adımında ki yiyecekleri yemeye devam edilen bir süreci kapsamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir öteki kıymetli nokta ise mısır, patates üzere nişasta içeriği yüksek sebzeler Dukan diyetinde mutlaka tüketilmez.

Güçlendirme evresi:

Güçlü sürecin akabinde maksada gidilen en son basamaklardan biridir diyebiliriz.  Bu süreçte artık kilo verme durmuştur. Her 1 kilo için 5 günlük güçlendirme diyeti uygulanır. Yulaf ise, bu evrede zarurî alınması gereken temel besindir, günde 2-3 kaşık yulafı öğünlerinize dahil etmeniz gerekmektedir. Güçlendirme etabının ilerleyen haftalarında düşük porsiyonlarda meyve tüketmeye başlanır ve muhakkak aralıklarla ödül menüler beslenmeye dahil edilir.

Müdafaa etabı:

Bu son evre kilo muhafazaya odaklanıyor ve süresiz bir halde devam ediyor. Hayat biçimi olarak ilerlenmesi gereken uzun ömürlü bir süreç olarak devam etmektedir. Dengeleme evresi sırasında güçlendirme basamağının kuralları takip ediliyor, lakin kilo sabit kaldığı sürece kurallar gevşetilebiliyor. Yulaf, beslenmenin vazgeçilmez bir ögesi olarak her gün nizamlı bir halde tüketilmeye devam edilir buna ek olarak haftada bir gün yüksek oranda proteine yer verilmelidir.

Gün içeresinde en az 20 dakika yürüyüş yapmak ve 6 bardak su tüketimi, hayat uzunluğu korunması gereken hayat tarzı olarak Dukan diyetinin son basamağında kıymetle vurgulanır.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/dukan-diyeti/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu