Anne ve Çocuk

Ebeveynlerin kaygılı rüyası! Dijital kaçırılma nedir? Paylaşanababalık nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sanal dünyada dijital olarak var olmak değerli bir bahis haline geldi. Paylaşımların öbürleri tarafından alınıp kullanılması tehlikesiyle birlikte anne babaların keyifli anlarını toplumsal medya üzerinden paylaşması da endişeli hayalleri peşinden getirdi. Uzmanlar açıkladı, çocuklar üzerinde tehdit haline gelen dijital kaçırılma nedir? Paylaşanababalık nedir?

Dijital dünyada varlık oluşturmak ve bu varlık ismi altında görüntü, fotoğraf ve yazılar paylaşmak epeyce olağan hale getirildi. Bu husus üzerinden yapılan araştırmalarla uzmanlar uyardı. Devrin en makus haberlerinden olan ve bir çok ebeveyni kaygıya sokan dijital kaçırılma ve paylaşanababalık kavramıyla, çocukların örüntüleri elden ele gezer halde geldi. Kullanıcılar genelde günlük aktivitelerine dair bilgiler verirken daha evvel hırsızlık olaylarının kullanıcıların toplumsal medya hesaplarına bakarak yaptıklarını bildiren uzmanlar bu sefer siber bir ıstırap haline gelen çocuk manzaraları hakkında uyardı.

dijital kaçırılma

DİJİTAL KAÇIRILMA NEDİR?

Platformlarda “paylaşım” kavramı ve “ebeveynlik” kavramlarının birleşimiyle ortaya çıkan “paylaşanababalık” kavramını açıklayan uzmanlar, aslında öteki kullanıcıların çocukların imajlarını görmesine ve almasına imkan sağladığını belirtti. Bu hususta ikaz yapan uzmanlar oburlarının çocuklarının fotoğraf ve görüntüleri üzere içerikleri alıp diğer hesaplarda paylaşmasına ise “dijital kaçırılma” olarak nitelendirildiğini belirtti.

sanal tehdit

Dünyada artan olay sayıları ile birilerinin öbür birilerinin paylaşımını yaptığı içerikleri paylaşmasıyla birlikte, dijital yolardan kopyalanmasıyla ortaya çıkıyor. Uzmanlar, denetimsizce paylaşılan çocukların içeriklerine yönelik olan hücumlar hakkında dijital kaçırılmalar olduğunu ve deepfake teknolojisi ile gerçeğinden ayırt edilemez sonuçlar ortaya çıktığını öne sürdü.

aile fotoğrafı

PAYLAŞANABABALIK NEDİR?

Çocuklarının her anını paylaşmaktan memnunluk duyan ebeveynler için paylaşanababalık sözü kullanılırken, paylaşımların çalınıp oburlarının makûs maksatlarla kullanmasıyla yeniden ebeveynlerin başı ağrımaktadır. Bu sanal kopyalamayla yapılan dijital kaçırılmanın genelde çok paylaşımda bulunan ünlü ya da tanınmış şahıslardan olduğunu açıklayan uzmanlar, çocukların kendi haklarını elde edinceye kadar katiyen paylaşılmamasını da önerdi.

fidyecilere dikkat

FİDYECİ ÇETELERE DİKKAT

Deepfake teknolojisi ile paylaşanababalık yapan ebeveynlere görüntü içerikleri düzenlenerek fidye çetelerinin alıkoyduğunu ve aslında çocuk parka oyun oynarken ya da okulda olurken güya kaçırılmış üzere göstererek, hesaplarına para istendiği belirtildi. Çocukların fotoğraflarını kullanarak oluşturulan görüntülerde güya sıkıntı durumdaymış ve yardım istiyormuş üzere görünen manzaralarla ebeveynleri panik haline sokup, yanlış hareketlerde bulunmasına imkan sağlandığı tabir edildi.

sanal tehditten kurtarma

ÇOCUKLARI SANAL TEHDİTTEN NASIL KURTARABİLİRİZ?

  • Ailelerin en evvel yapması gereken konunun çocukları ile irtibat kurmak olduğunu öne süren uzmanlar, çocukların anlık pozisyonlarını takip edebileceği uygulama ve aygıtlar kullanmasını önerdi. 
  • Bilhassa ortak ve fiyatsız internet ağlarına bağlanmamak, telefon ve tablet güncellemeleri yapmamak, tanımadığımız bireylerin bilgisayarları üzerinde telefon irtibatı sağlamamak gerektiği önerilen durumlar ortasında yerini alıyor.
  • İndirilen uygulamaların istedikleri izinlere dikkat edilmeli, fotoğraf ve görüntülere daima müsaade verilmemesi gerekmektedir.

 

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2989371-ebeveynlerin-korkulu-ruyasi-dijital-kacirilma-nedir-paylasanababalik-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu