Anne ve Çocuk

Eğlenceli etkinliklerle aile bağlarınızı güçlendirin!

Farklı nedenlerden ötürü aile bağlarımızın gerilediğini, zayıfladığını hissettiğimiz vakitler olabilir. Gerek vakit bulamam gerekse monoton hayat biçimi buna sebebiyet vermektedir. Çift terapistlerinin ve psikologların ortak çalışmasıyla, aile bağlarını güçlendirecek etkinlikler listesi

Aile bağları dünyada en kopmayacak bağlar ortasında yer alırken bazen zayıfladığını ya da gevşediğini hissederiz. Bu usul bağlarda meskendeki huzur ve mutlulukta azalmalar meydana gelir. Huzuru kaçmış bireylerin, bilhassa anne ve babanın bütünlüğünü bozmaması, her zamankinden daha sağlamlaştırmaya çalışması gerekmektedir. Aile bağları, insanın içinden gelen bir sorumluluk hissiyle geldiği için güçlendirmesi hiç de güç değildir. Çift terapistleri ve psikologlar tarafından ortak hazırlanan aile bağlarını güçlendirici etkinlikler listesiyle, memnunluğu “birlikte” tadın…

aile aktiflikleri

1-PİKNİK YAPIN

Pak havanın tesiriyle ailecek çıkılan bir tabiat yürüyüşünde bir kahve içmek ya da pikniğe çıkıp top oynamak aile bağlarınızı güçlendirdiği görüldü. Bu doğrultuda teknolojiden uzak kalmak ve yalnızca dünyada kalan bir avuç ailenizmiş üzere davranmak, bireylerin etkileşimi ve bağlantısı açısından âlâ geldiği açıklandı.

aile aktiflikleri

2-EVCİL HAYVAN ALIN

Evcil hayvanların insanların üzerinden gerilim alıcı özellikleri vardır. Bu şekil bir ortak sorumluluk bağı, aile bağlarınıza güzel gelecektir. Aile içi bağlantısı arttırdığından ötürü alakanın gidişat istikameti, olumlu tarafa gerçek olduğu fark edilmiştir. Ailenin bireylerinin birbirlerini tanımaları açısından da değerli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

aile aktiflikleri

3- BİRLİKTE KİTAP OKUYUN

Ferdî gelişim için okumanın kıymeti yadsınamaz bir gerçektir. Zihnin uyarılmış hali, gerilimi azaltma, hafızayı güçlendirme ve söz haznesini genişletme rolü oynar.

Ailecek kitap okumak hem çocuklara bu alışkanlığı aşılamakta, hem de birlikte yapılan bu aktiflikle aile bağlarının kuvvetinin artmakta olduğu görülmüştür. Okunan kitaplarla entelektüel düzey artarken, çocuğun toplumsal hayatı anlamlandırmasında büyük tesiri var. Empati yeteneğini arttırıcı bu aktiflikle, aile içi empati duygusu da gelişim göstermektedir.

aile aktiflikleri

4- ORTAK HOBİ EDİNİN

Fotoğraf üzere el sanatları psiko-motor dediğimiz beyindeki bir kısmın gelişmesini sağlamaktadır. Bireyler hobilerine nazaran meskende hobi köşeleri oluşturabilirsiniz. Bir takım çalışması olacağı için aile bağlarını aktifleştiren ve sağlamlaştıran aktifliklerin başında gelir.

aile aktiflikleri

5- YEMEKLERİ BİRLİKTE PİŞİRİN

Yemek yapmanın zevki sevdiklerinizle çıkar. Herkesin katacağı bir tatla orta çıkan lezzet, eşsiz olacaktır. Psikologlar bireylerin yapabileceklerine nazaran yapılan misyon dağılımıyla, grup dayanışması ve itimadı de arttırdığını belirtti. 

aile aktiflikleri

6- BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPIN

Aile içinde bireylerin her öğrendiği yeni bilgiyi paylaşmasını sağlamak aile bağlarını kuvvetlendiren prosedürlerden biri olarak belirlenmiştir. Bu prosedürle birlikte paylaşmayı, tartışmayı öğrenen aile fertleri, dış dünyada da birebir formda uygulayacağı için bilgiye her vakit açlık duyacaktır.

aile aktiflikleri

7- BİTKİ YETİŞTİRİN

Aile bağlarını güçlendiren bir öteki aktiflikte çiçek üzere bitkiler üzerine yoğunlaşmaktır. Hem toprağın gerilimi azaltması görülürken, hem de ortak noktalarınızı çoğaltacaktır. Unutmayın ne kadar çok ortak aktiflik düzenlerseniz o kadar hayatınızda bir paydaşlık olacaktır. Paydaşlık kurduğunuz beşere karşı inanç ve sevgi beslersiniz. Sevgi ise bireyin huzur düzeyini arttırır.

aile aktiflikleri

8- MASAL UYDURUN

Her gün devamı yarına bahisli öyküler uydurun. Bu kıssalarda seçilen olaylar ve karakter üzerine tahlilleri ailecek çıkartın. Böylelikle bilinçaltında yatan fikirler ve davranışlar kendini aşikâr etmeye başlayacaktır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2988008-eglenceli-etkinliklerle-aile-baglarinizi-guclendirin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu