Sağlık

Elma sirkesinin 4 mükemmel yararı

Elma sirkesi binlerce yıldır doğal tıpta hatırı sayılır bir yere sahiptir. Elma sirkesi, yaraları dezenfekte etmek, bakterilerle savaşmak ve hatta kan şekerini dengelemek üzere bir çok alanda kullanılabilir.

Elma sirkesinde neler var?

Elma sirkesi, elma şarabından fermantasyon süreçleriyle üretilir. Fermantasyon sırasında, asetik asit bakterileri ve mayalar, elma şarabındaki alkol ve fruktozu fermente ederek sirke haline getirir. Bu, sirkeye tipik keskin kokusunu verir. Bununla birlikte, meyveli elma notaları, fermantasyon eserinin hafif sindirilebilir olmasını sağlar. Elma sirkesi bu nedenle mutfak uygulamalarında sıklıkla kullanılır ve yemekleri rafine edebilir ve yemeklere taze, ekşi bir tat verebilir.

Elma sirkesi de bize yalnızca damak tadımızı şad etmekle kalmayıp, birebir vakitte bağışıklık sistemimizi destekleyen birçok bedelli içerik sunuyor. Elma sirkesinin ana bileşenleri şunlardır:
A, C ve E Vitaminleri
B kümesi vitaminler
potasyum
magnezyum
sodyum
iyot
çinko
flor
bakır

Elma Sirkesi’nin Sıhhatiniz Üzerindeki 4 Tesiri

Kan şekeri düzeyini korur

Sirke ve bilhassa tanınan ve kolay sindirilebilir elma sirkesinin sıhhati geliştirici tesirleri birçok çalışmada incelenmiştir. Bu çeşit birçok çalışmada elma sirkesinin kan şekerini düzenleyici tesiri gözlemlenebilir. Elma sirkesini karbonhidrattan varlıklı bir öğünle birlikte tüketmek insülin hassaslığını artırır. İnsülin daha sonra daha tesirli çalışır ve karbonhidratlardan beden hücrelerine daha fazla şeker verebilir. Sonuç: Daha fazla gücümüz var, yemek yedikten sonra daha az uykumuz oluyor ve kan şekerinde ani yükselmeler olmuyor. Bu dengeleyici tesir, uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tokluk hissini arttırır

Bir çalışmada , araştırmacılar gün boyunca elma sirkesi tüketen deneklerin ortalama 275 daha az kalori tükettiğini buldular. Bunun nedeni elma sirkesinin şahısların tokluk hissini arttırmasıdır. Kilo vermek yahut olağan kilonuzu korumak için yalnızca gereksiz kalorileri azaltmak istiyorsanız, daha uzun mühlet daha tok ve daha düzgün hissetmek için günde birkaç yemek kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz .

Antibakteriyel tesir

Elma sirkesi, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir mesken ilacı olaraknaturopatide uzun müddettir değerli bir rol oynamıştır. Elma sirkesi binlerce yıldır yaraları temizlemek ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır. Elma sirkesinin antimikrobiyal tesiri bilimsel olarak gözlemlenmiştir. Sirke ile bakteri ve mantarlarla tesirli bir formda uğraş edilebilir. Yaraları dezenfekte etmek yahut bedendeki yahut ciltteki iltihabı azaltmak için , elma sirkesi meskende deva olarak her vakit denemeye paha. Fakat şiddetli bir rahatsızlık, ağrı yahut çok yüksek ateşiniz varsa kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

Sağlıklı, parlak saçlar

Elma sirkesinde bulunan vitaminler, bilhassa A vitamini, günlük alındığında yalnızca içeriden değil, cilt ve saç sıhhati üzerinde de birçok dış tesire sahiptir. Elma sirkesi saç kremi olarak kullanılabilir ve saç derisi iltihabını ve kepeği gidermeye yardımcı olabilir.

Sirkedeki enzimler de saçı korur ve renklerin parlamasını sağlayabilir. Saç kremi olarak elma sirkesi de sabun köpüğü ve şampuan kalıntılarını gidermeye yardımcı olur. Saçlarınız daha sağlıklı kalır ve tüm ihtişamıyla parlayabilir. Elma sirkesini asla seyreltmeden başınıza yahut cildinize sürmeyin. Konut imali bir saç kremi için bir litre suya yaklaşık 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.

Etiketler

diyet yararlı besinler sağlıklı beslenme

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/elma-sirkesinin-4-muhtesem-faydasi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu