Anne ve Çocuk

Emzirme Sırasında Yenilmesi ve Kaçınılması Gereken Meyveler

Anne sütü çok besleyicidir ve bebekler için hayatlarının birinci altı ayında (hatta yürümeye başlayana kadar) en güzel güç ve besin kaynağıdır. Emzirmek yeni anneler için de yararlıdır. Bu nedenle, emziren bir anneyseniz, diyetinize sağlıklı yiyecekleri dahil etmelisiniz. Ve mevzumuz sağlıklı besinler olduğu için emzirme devrinde yemeniz gereken meyvelerden bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Evet, tüm meyveler sağlıklıdır, fakat bilhassa emziren anneler için yararlı olabilecek birtakım meyveler vardır. Bu meyveler hakkında bilgi edinin!

Emzirme Sırasında Yenilebilecek En Uygun 5 Meyve​

1. Yeşil Papaya​


Yeşil papaya bir (Süt artırıcı) olarak kabul edilir. Galaktagoglar anne sütü üretimini teşvik eden unsurlardır. Münasebetiyle bu meyve, süt tedarikini güzelleştirmek isteyen anneler için yararlı olabilir. Yeşil papaya yemek, emzirme devrinde bir mecburilik olan sulu kalmanıza yardımcı olabilir. Tıpkı vakitte varlıklı bir asidik olmayan kaynağıdır ve doğal bir müshil vazifesi görür ve böylelikle kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı sindirimin desteklenmesine yardımcı olabilir. Bu meyveyi diyetinize dahil etmek için bir bardak smoothie’nize yarım fincan yeşil papaya ekleyebilirsiniz.

2. Muz​


Muz da doğal bir müshildir ve sindirime yardımcı olabilir. Muzların varlıklı bir lif kaynağı olması kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Lakin bu meyveyi emziren bayanlar için uygun kılan şey içerdiği potasyumdur. Potasyum hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında da kıymetlidir. Emzirirken sıvı ve elektrolit istikrarınızı korumak için muz tüketmelisiniz.

3. Avokado​


Avokado en sağlıklı meyvelerden biridir ve hem anne hem de bebeğin sıhhati için yararlı olabilir. Muz üzere avokado da içlerinde çok fazla barındırır. Emzirme periyodunda bunları yemek, bebeğinizin görme yeteneğini, saç kalitesini, kalp sıhhatini ve sindirimini geliştirmeye yardımcı olabilir.

4. Kavun​


Kavun, K vitamini, B vitamini, lif, potasyum, magnezyum, niasin, tiamin ve folat bakımından zengindir. Bu meyveyi yemek, sulu kalmanıza yardımcı olabilir. Bu meyvenin su içeriği yüksek olduğu için emzirme sırasında ve hatta öteki durumlarda bedendeki sıvı istikrarının korunmasına yardımcı olabilir.

5. İncir​


İncir, manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve potasyum üzere birçok mineral açısından zengindir. Birebir vakitte kusursuz bir lif, K vitamini ve B6 vitamini kaynağıdır. Birtakım bebek maması şirketleri bebek mamasına inciri dahil etmesinin asıl nedeni budur.

Emzirme Sırasında Kaçınılması Gereken Meyveler Var mı?​

Emzirme devrinde rastgele bir meyveden kaçınmanıza gerek yoktur. Meyveler, emziren bir anne ve bebeğinin muhtaçlık duyduğu güçlü bir temel besin kaynağıdır. Bu nedenle emzirme diyetinize çok çeşitli meyveler eklemekten çekinmeyin. Lakin muhakkak bir meyveyi beslenmenize ekledikten sonra bebeğinizde kızarıklık, şişme, kusma üzere olumsuz bir tepki fark ederseniz, emzirdiğiniz müddet boyunca o meyveden uzak durun. Ve bebeğiniz kısa müddette kendini daha düzgün hissetmiyorsa bir çocuk hekimine danışın.

Emzirme devrinde bol su için ve diyetinize meyve ve zerzevatları (gaza neden olmayan) ekleyin. Emzirme periyodunda uygun bir diyet planına gereksiniminiz varsa, bir beslenme uzmanına bile danışabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/emzirme-sirasinda-yenilmesi-ve-kacinilmasi-gereken-meyveler.3370/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu