Sağlık

En çok hangi hapları yutuyoruz?

2018’de Türkiye’nin ilaç dışalımında ciddi artış yaşanırken,ilk sıralarda yer alan Almanya, ABD, İsviçre, Güney Kore ve İtalya’ya 2 milyar 589 milyon dolar ödedik. Almanya’dan 2017’de 828 milyon dolarlık ürün ithal edilirken, 2018’de bu rakam yüzde 6.3 artarak 880 milyon dolara çıktı..

üm Eczacı İşverenler Sendikası (TEIS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Türkiye’nin ilaç dışalımında ciddi artış olduğunu, ilk sıralarda yer alan Almanya, ABD, İsviçre, Güney Kore ve İtalya’ya 2 milyar 589 milyon dolar ödendiğini açıkladı..

“İlaç fiyatlandırmasına temel olarak alınan ve gerçek değerinin yarısı kadar olan Euro kuru yüzünden hastalarımız tekrar bir çok ilacı bulamama bozukluğu ile karşı karşıya kalıyor. Bu bozukluğun çözülebilmesi amacıyla ekonominin reel gerçeklerine ideal fiyatlandırma yapılmalı ve ilaçta, Euro kuru güncel duruma getirilmeli. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde sarfedilen resmi Euro kuru hala 3.40 lira olarak hesaplanıyor. Fakat ilaçta sarfedilen kur düzeyinin güncel kurun çok altında olduğundan kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç bozukluğu devam edecek. Fiyatlandırmada yapılacak iyileştirmenin yanı sıra yerli ilaç üretimi ve tüketimi özendirme çalışmaları hızlandırılmalı. İlaçta dışa bağımlı olduğumuz prosese ilaç yokluğu, bulunamaması gibi sorunlar her vakit yaşanacak. Bunun amacıyla reçeteye ilaç ismi değil faktör maddenin yazılması uygulamasına biran evvelce geçilmeli.”

EN ÇOK ALMANYA’DAN!

Türkiye’de eczacılık ürünleri dışalımı ele alındığında 2018’de sektörün en çok dışalım yaptığı ülkeler arasında ilk beş sırada Almanya, ABD, İsviçre, Güney Kore ve İtalya geliyor.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (IES) raporundan elde edilen verilere göre Almanya’dan 2017 senesinde 828 milyon dolarlık ürün ithal edilirken, 2018 senesinde bu rakam yüzde 6.3 artarak 880 milyon dolara yükseldi. Genellikle Almanya’dan ithal edilen ilaç bedeli rakamları 2015 senesinden bu vakte kadar sıksık bir artış gösteriyor..

2018 senesinde yüzde 111.1 ile en büyük artış Güney Kore’den oluşturulan dışalımta olup, dışalıma ödenen para 182 milyon dolardan 384 milyon dolara yükseldi. En az artış ise yüzde 5.2 ile İtalya’dan oluşturulan dışalımta. İtalya’dan da 363 milyon dolarlık ürün ithal edildi.”.

İlgili Makaleler

43 Yorum

Başa dön tuşu