Kalp Sağlığı

Estetik Varis Tedavisi

LAZER NEDİR?

Lazer İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) sözlerinin baş harflerinden kısaltılarak tanımlanmış bir ışın tipidir. Lazer ışığı tek fazlı, tek renkli ve dağılmaksızın birbirlerine paralel yol alan ve fazlı bir ışıktır. Hedeflenen bölgenin dışındaki (selektif fototermoliz) dokulara ziyan vermeyecek bir dalga uzunluğu ve güç kullanılır.

SELEKTİF FOTOTERMOLİZ: Gaye dokunun termal gevşeme vaktinden (ışın uygulanan dokuda oluşan ısının % 50’sini etrafa iletmeden kaybetmesi için gereken zaman) daha az yahut eşit müddette olacak formda o doku tarafından emilecek uygun dalga uzunluğunda ışık uygulandığında etraf doku etkilenmeden gaye dokuda güç oluşturulur.

Lazer tedavisinde hedef dalga uzunluklarının amaç emilim spektrumu ile eşleştirilmesidir. Gaye kromoform ( derideki endojen kromoforlar : su, Hb, melanin ve keroten ) tarafından özgül olarak emilen bir dalga uzunluğu uygulamak ve maksattaki ısı birikimini sağlayarak maksadın yok olmasını sağlamaktır.

Yüksek güçlü lazer ışığını absorbe eden kromofor yüksek ölçüde ısı oluşturur ve kromoforda doku yıkımına neden olur. Ülkü olarak amaçlanan ısı birikimin yalnızca maksatta olması ve komşu yapıların hiç ya da en az hasarı görmesidir.

LAZER TEDAVİSİNDEN SONRA İZ KALIR MI?

Lazer tedavisinden sonra kalıcı iz kalmaz. Farklı ve hassas cilt yapısına sahip olan bireylerde kızarıklık üzere süreksiz değişiklikler oluşabilir ve 2-3 hafta içinde kaybolur.

LAZER TEDAVİSİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Lazer tedavisi öncesinde şahısların ışık gücüne olan karşı hassaslıklarını görmek ve tedaviye cevabı saptamak hedefiyle test atışları yapılır. Birtakım beşerler güneşte kolay yanarlar kimileri ise daha hassas olduklarından ötürü kızarırlar bu bireylerin cilt tiplerini belirler burada kıymetli olan şahısların cilt tipleri belirlenerek uygun olan en düşük dozlardan başlayarak tedaviyi planlamaktır.

LAZER TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Lazer tedavisi kılcal damar varisleri için birden fazla seans halinde uygulanır. Tedavi seansları en az 2- 3 hafta aralıklar ile en az 5-6 seans uygulanır.

TEDAVİ NE VAKİT UYGULANMALIDIR?

Lazer tedavisi sonrasında güneşe çıkılması önerilmez. Güneşten korunacak kıyafetler ya da yüksek esirgeyici faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Ayrıyeten hami kremler de gerek iz gerekse tedavi konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/estetik-varis-tedavisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu