GenelSağlık

Evde sıhhat hizmeti hastanın hayatını kolaylaştırıyor!

Hasta ve hasta yakınları amacıyla mühim üstünlük gerçekleştiren evde sıhhat hizmetlerinden yüzbinlerce hasta bedava yararlanıyor. Sıhhat Bakanlığı’nın verilen verilere göre 9 sene evvelce 66 bin hastayla yola çıkılan programdan şu ana kadar toplam 1 milyon 350 bin hasta yararlandı.
Evde sıhhat hizmetleri ile ihtiyar, yatağa bağımlı ya da yürüyemeyecek kadar engelli hastaların tıbbi takiplerinin ‘hastaneye gitmeye lüzum kalmadan’ kendi evlerinde yapılması sağlanıyor.

Evde sıhhat programı, yalnızca hasta ve yakınlarının hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor; ülkenin sıhhat maliyetlerine de mühim katkı sağlıyor. Mesela birtakım incelemelere göre bir hasta amacıyla ameliyat ardından günlük bakımın hastanedeki maliyeti 300-450 doları bulurken, bu bakım evde sağlandığında rakam 25 dolara kadar düşüyor. Kronik hastalığı tespit edilen ihtiyar bakımı amacıylase günlük hastane maliyeti 75-150 dolara ulaşıyor.

Bu hastalar evde bakıldığında rakam 50 dolara kadar iniyor. Yine Amerika’da özel bir sigorta firmasının yaptığı bir çalışmaya göre ise son devre vakitğen bir hastada evde bakım hizmeti kullanmak, hasta başına senelik 78 bin dolar tasarruf sağlıyor.

ARTIK TEK MERKEZDEN KOORDİNE EDİLİYOR

İstanbul İl Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, evde sıhhat programının İstanbul’da ilk başladığı 2010 senesinde her hastanenin kendi ekibiyle lüzumsinim duyan hastalara hizmet sunduklarını anlatarak bugün gelinen vakitci şu şekilde özetledi:

“Bunun koordinasyonu çok sıhhatli gerçekleştirilemiyordu. Bunun üstüne Kuzey bölgesi diye tanımladığımız Anadolu yakasında pilot bir program başlattık. İkamet bölgesine göre hastanelere başvuran hastaların tek bir davetiye merkezinden koordine edilmesini sağladık. Yani hastanelerden gelen taleplerin hepsini bir network ağı ile tek bir merkezde topladık. Bu merkezi yapı yardımıyla daha çok hastaya daha kısa vakitte ulaşabilir duruma geldik.”

50 BİN KAN TAHLİLİ, 30 BİN RAPOR

İstanbul’da bu senenin ilk 6 ayında 90 bin kez hasta ziyareti gerçekleştirdiklerini izah eden Doktor Kemal Memişoğlu, “50 bin adet kan tetkiki, 30 bin hastaya sıhhat kurulu ilaç raporu hazırlanması prosedürü gerçekleştirildi. Bu hastalar evlerinde, yataklarından dahi çıkarılmadan bu hizmetleri aldı. Tüm hastanelerimizde evde sıhhatla alakalı direkt müracaat alınabiliyor ama asıl 444 38 33 (444 EV DE) numaralı davetiye merkezinden talep kaydı oluşturuluyor. Daha sonra ekipler adrese gidip lüzumsinimleri belirliyor ve hastayı sisteme dahil ediyorlar. Evde sıhhat, randevulu sistemle çalışan bir program. Şu anda İstanbul’da 4’ü Avrupa yakasında olmak üzere 6 başkanlık ve bunlara bağlı uzak bölgeler amacıyla 5 birimle hizmet veriyor. Hemşire, hekim ya da terapistlerden meydana gelen toplam 322 personel, 77 vasıtayla bakım hastalarının tıbbi takiplerini yapıyor. Hastanın ihtiyacına göre hekimlu ekip ya da kan alma personeli, pansuman ekibi gibi değişik organizasyonlar yapılıyor” diye konuştu.

DİŞ TEDAVİSİ BİLE EVDE YAPILABİLİYOR

Evde sıhhat hizmetinin diş tedavilerinin de büyük bir bölümünü kapsadığını izah eden İstanbul Sıhhat Müdürü, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yaklaşık 4 bin 500 hastamıza da kendi ev ortamlarında diş hizmeti verdik. Ağız ve Diş Sihhati Merkezlerimizden yönlendirilen diş hekimleri, hastaya yatağı başında muayene, diş çekimi hem de protez programı bile yapabiliyor. Hem de lüzumtiği vakit psikiyatri ve psikolog desteği, fizik tedavi rehabilitasyonu da sağlanıyor. 1000’in üstünde hastaya fizik tedavi hizmeti verdik örnek olarak. Hatta birtakım hallerde yoğun bakım gibi şartlarda takip edilmesi lüzumen hastalar amacıyla, cihaza bağlı hastalar oluyor bunlar, evde takip de gerçekleştirilebiliyor. Şu anda 32 hastamız da bu şekilde izleniyor.”

ACİL DURUMLARDA 112 ARANMALI

İstanbul İl Sıhhat Müdürlüğü Başkanlık-2 Evde Sıhhat Hizmetleri Koordinatörü Uzm. Dr. Ceyda Öncül Gerze ise evde sıhhat hizmetlerinin randevulu bir sistem olduğuna ilgi çekerek, “Acil bir hal olduğunda, örnek olarak yüksek ateş ya da nöbet vb beklenmeyen bir hal geliştiğinde, yani derhal hastaneye müracaat dilmesini lüzumen bir hal varsa, mağduriyet yaşanmaması amacıyla 112 acil sıhhat hizmetlerinin aranması daha ideal olacaktır” dedi.

“TIBBİ BAKIMDA HER İHTİYACIMIZI KARŞILIYORLAR”

Yaklaşık 2,5 sene evvelce Ordu’da otomobiliyle denize uçan ve 45 dakika suyun altında kalarak son anda kurtarılan 25 yaşındaki Tufan Aşçı da evde sıhhat hizmeti alan hastalardan biri. Yatağa bağımlı olarak yaşamını sürdürmek mecburiyetinde kalan genç adam amacıyla solunum cihazı da kullanılıyor. Evde Sıhhat ekibinden Uzm. Dr. Turgay Samancı, Tufan’ın lüzumlu tıbbi bakımlarının derli toplu olarak yapıldığını ve aileye de hasta bakımıyla alakalı eğitimlerin verildiğini belirtti. Baba Cavit Aşçı, “Kaza ardından ilk 15 gün iki kez ölümden döndü, uzun vakit hastanede yattı. 13 ay oldu İstanbul’a getirdik, burada da hastanede kaldı uzun vakit. Eve çıktıktan sonra da Evde Sıhhat Hizmetleri’ni aradık ve aşağı yukarı 8 aydır bu hizmeti alıyoruz. Hemşirelerimiz, hekimlarımız sağ olsunlar yakın takibini ve yara bakımını yapıyorlar. Bize verilen eğitimlerle biz de elimizden geldiğince Tufan’la ilgileniyoruz, bakımlarını yapıyoruz. Bir problemimiz olduğunda derhal onları arıyoruz, kafamıza takılan her şeyi sorabiliyoruz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Selamlar web sitesi inanki hayran edici, linkedinde paylaştım

  2. merhaba arkadaşlar paylaşımın vallaha dikkatimi çekti, şukuladım

Başa dön tuşu