Anne ve Çocuk

Fetal Akciğer Gelişiminin 5 Evresi

Rahminizde büyüyen bir bebek mucizevidir ve küçük bir hücre kümesinin nasıl hoş bir bebeğe dönüştüğünü görmek nitekim şaşırtıcıdır. Bununla birlikte, çeşitli organların oluşum süreci çok karmaşıktır ve gebe kaldığınız anda başlar. Bebeğinizin anne rahmi dışında hayatını sürdürmesine yardımcı olan en değerli gelişmelerden biri de akciğerlerin gelişmesidir. Fetal akciğer gelişiminin nasıl gerçekleştiğini ve daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki makaleye göz atın.

Fetal Akciğer Gelişimi Nedir?​

Bir fetüsün akciğerlerinin ne vakit gelişmeye başladığını merak ediyorsanız, bebeğinizin akciğerleri yaklaşık dört haftalık gebelik periyodunda gelişmeye başlar – bu embriyonik evre civarındadır. Gelişimin birinci kademelerinde, bebeğinizin sırf birtakım farklılaşmamış hücreleri olabilir. Lakin vakit geçtikçe bu farklılaşmamış hücreler eşsiz katmanlara ayrılmaya başlar ve böylelikle fetal akciğerler gelişmeye başlar.

Fetal Akciğer Gelişim Kademeleri Nelerdir?​

Fetal akciğer gelişimi genel olarak beş etapta sınıflandırılabilir. Tüm bu basamakları aşağıdaki paragraflarda kısaca tartışacağız:

1. Embriyonik Aşama​

Bu evre, yaşının dördüncü ila beşinci haftası civarında başlar. Bu kademede, dallanan iki tomurcuk vardır. Biri akciğerin sağ kısmının oluşumuna yardımcı olur; başkası ise sol kesimin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıyeten yalnızca bu evrede ön bağırsaktan gırtlak (gırtlak) ve soluk borusu (trakea) gelişmeye başlar.

2. Psödoglandüler Aşama​

Bu basamak, altıncı hafta civarında bir yerde başlar ve on altıncı haftaya kadar uzanır. Bu etapta, akciğer tomurcukları, bağımsız bir teneffüs ünitesine dönüşmek için birkaç küçük üniteye ayrılır. Bu, kanı oksijen için akciğerlere taşıyan çeşitli kılcal damarları ve bronşiyolleri içerir.

3. Kanaliküler Faz​

Bu evre 17. hafta civarında başlar ve 25. gebelik haftasına kadar sürer. Bu kademede gerçekleşen ana gelişme, akciğerler içinde değerli bir bariyer geliştirmeyi içerir. Bu bariyer, oksijenin teneffüs kılcal damarlarına kan sağlamasına yardımcı olur ve ayrıyeten karbondioksitin teneffüs kılcal damarlarından kaçmasını kolaylaştırır. Vakit geçtikçe gaz taşıyan dokular ile hava taşıyan dokular ortasında ayrım yapmak kolay olabilir.

4. Sakküler Faz​

Bu kademe gebeliğin 25. haftası ile 36. haftası ortasında başlar. Akciğer dokularının birbirine yapışmasını, nefes verme sırasında yırtılmasını yahut sıkışma durumunda kendilerine ziyan vermesini engelleyen sabunlu bir sıvı olan sürfaktan oluşumu başlar. Yetersiz yüzey etkin husus oluşumu ile doğan bebeklerde teneffüs meseleleri ve başka teneffüs sıkıntıları gelişebilir.

5. Alveolar Faz​

Bu, fetal akciğer gelişiminin son basamağına işaret eder ve bu etap doğumdan evvel başlar ve erken çocukluk periyoduna kadar devam eder. Bu etapta dokuların akciğerlere gaz taşımasına yardımcı olan daha fazla yüzey faal unsur ve alveoller (hava keseleri) oluşur. Bu, bebek büyüdükçe akciğerlerin daha fazla hava hareketinde daha uzman olmasına yardımcı olur.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/fetal-akciger-gelisiminin-5-asamasi.3489/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu