Kalp Sağlığı

Fistül Ameliyatı Nedir?

– En uçtan başlanır, başarısız olunursa üst çıkılır. En uygun olanı Snuff Box ENFİYE BÖLGESİDİR. Sonra bilek ve dirsek bölgesi kullanılır.

– Maalesef gerek kâfi çapta damarı olmayanlar gerekse çok sayıda fistülü olan ve çalışmayan hastalarda mecburen yapay damarlar ile fistül yapılmak zorunda kalınmaktadır. Bu greftler sık kullanıldığından hem enfeksiyon hem de pıhtı meseleleri yüzünden hastalara zahmet vermektedirler.

-Geçerli olan teknik hastanın kendi damarları kullanılarak yapılan fistüldür.

– Bazen toplardamar çok genişler ve venöz hipertansiyona bağlı değişiklikler görülür. Bu durumda pıhtı gelişimi ve atardamarın akımının azalması yüzünden fistül kapatılabilir.

– Maalesef gerek kâfi çapta damarı olmayanlar gerekse çok sayıda fistülü olan ve çalışmayan hastalarda mecburen yapay damarlar ile fistül yapılmak zorunda kalınmaktadır. Bu greftler sık kullanıldığından hem enfeksiyon hem de pıhtı sıkıntıları yüzünden hastalara badire vermektedirler.

– Enfeksiyon ve tıkanma mümkünlüğü fazladır. Greftin yapay damarın bakımı zordur.

– Hastanın kendi damarlarının kullanılmasına daha düzgün sonuç verir.

– Fistül çalışmaya başladığında parmağınız üzerine koyduğunuzda bir vızıltı yahut tınlama hissedilir bu fistülün çalıştığının göstergesidir.

– Ameliyat sonrası fistülün bakımı kıymetlidir. Ülkemizde diyaliz merkezleri bu hususta hastaları yönlendirmektedir.

· Fistülün çalışıp çalışmadığını denetim ediniz, ağır eşya taşımayın, üzerine yatarak uyumayın, fistül olan taraftan tansiyon ölçtürtmeyin güzel bakılan fistül sizi çok uzun mühlet yönetim eder.

· Bazen fistül çok geliştiğinde bilhassa alt kısmında ağrı ve renk değişikliği yapabilir. Bu nedenden ötürü genelde günümüzde çift taraflı değil tek taraflı ve üst gerçek hareket eden fistüller açılmaktadır. Toplar damar bazen çok çok genişleyebilir. Bu durumda şayet yeterki kan sulandırıcı kullanılmamışsa ya da akım düşüklüğüne bağlı fistülde pıhtı olabilir.

· Bu durumda akım azalır ve diyaliz makinesi faal çalışmaz sonuçta fistüldeki pıhtının temizlenmesi gerekir.

Fistül için doppler ultrason tetkiki kafidir. Anjiyografi ile gösterilebilir. Anjiyoda kontrast (boya) husus kullanılır. Boya da böbreklerden atılır. Bazen bu unsur hastaları kalp yetmezliğine ve akciğer ödemine sokabilir. Dikkat etmek gerekir. Hemodiyaliz gereksinimi olabilir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/fistul-ameliyati-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu