Diyetisyen

Gastrit Diyeti: İşte Bilmeniz Gerekenler

Mide zarının iltihaplanması olan gastrit, birçok farklı halde ortaya çıkabilir. Ekseriyetle mideniz, yüksek asidik ortamıyla başa çıkacak kadar güçlüdür. Lakin Helicobacter pylori, alkol yahut kimi ilaçlar üzere belli bakterilerin neden olduğu olağan muhafazadaki bir bozulma gastrite yol açar.

Gastriti tedavi ederken, yediğiniz yiyeceklerin durumunuz üzerinde önemli formda olumlu yahut bazen olumsuz bir tesiri olabilir. Gastrit diyeti uygulamak, sindirim sıhhatini güzelleştirmeye, semptomları hafifletmeye ve kendinizi daha yeterli hissetmenize yardımcı olur. Sağlıklı yiyecekler yemek, daha güzel sıhhate hakikat uzun bir yol kat edebilir. Gastrit, uygun diyeti gerçek ölçüde almaya başlarsanız üstesinden gelebileceğiniz bu türlü bir durumdur.

Gastrit Diyeti: Önerilen Gıdalar​


Diyet faktörleri bireyden şahsa değişir. Bu nedenle gastrit diyetinde neler yiyebileceğinizden bahsetmeden evvel bu rahatsızlığı olan şahısların farklı besinlerden etkilendiğini unutmayın.

Gastritiniz yahut mide ülseriniz varsa meyve, zerzevat ve tam tahıllı yiyeceklerden oluşan daha doğal bir diyet öncelik listesinin başında gelir. Gastrit diyetinin en önemli besin kümeleri şunları içerir:

Taze Meyve ve Sebzeler​

Sebzelerde şeker ve yağ içeriği asgaridir. Ek olarak, sağlıklı bir bitki besin unsuru olan uygun bir lif kaynağıdırlar. Uygun seçenekler ortasında kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, salatalık, yeşil fasulye, lahana, patates ve ıspanak bulunur.

Narenciye dışındaki meyvelerin gastrit semptomlarına neden olma mümkünlüğü daha düşüktür. Meyve yeterli bir lif, magnezyum, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Yiyebileceğiniz birkaç meyve elma, avokado, muz, çilek, kavun, şeftali ve armuttur.

Meyve ve sebzelerden alınan sindirilmemiş diyet lifi, kısa zincirli yağ asitlerini bütirat yapar. Bütirat, bağırsak mikrobiyomunuzu beslemek için prebiyotikler oluşturduğundan olumlu bir tesire sahiptir. Sonuç olarak, gastrit de dahil olmak üzere gastrointestinal meselelerinizi azaltır.

Anti-inflamatuar Gıdalar​

Birkaç araştırma , bir iltihaplı hastalık olan gastriti, iltihap önleyici bir diyetle tedavi edebileceğinizi gösteriyor. İltihap önleyici besinler midedeki asit ölçüsünü azaltarak mide zarının uygunlaşmasını sağlar.

Doğal anti-inflamatuar özellikler içeren besinler şunlardır:

  • Aloe vera suyu, yeşil çay ve zencefil çayı
  • Yağlı balıklar: Somon, sardalye, hamsi, uskumru
  • Lahana, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, mantar, rezene
  • Yaban mersini, çilek, ahududu
  • Badem, fındık, fıstık, ceviz, antep fıstığı (tuzsuz yemeyi unutmayın)
  • Zerdeçal üzere baharatlar

Probiyotik Gıdalar​

Probiyotikler açısından varlıklı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi H.pylori ile savaşmaya ve gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere alışverişe gittiğinizde yoğurt ve ekşi mayalı ekmek almayı unutmayın.

Probiyotik tüketmenin standart bir prosedürü, fermente besinler da bir kaynak olabilse de, destektir. Tanıdık besin kaynakları ortasında doğal yoğurt, yumuşak peynir, ekşi mayalı ekmek ve lahana turşusu bulunur.

Not:
Gastritli bireylerin, durumu daha da kötüleştirmemek için düşük asitli meyvelere, lif bakımından güçlü sebzelere, yağsız proteinlere ve probiyotiklere öncelik vermesi gerekir. Fakat gastrit diyetinin şahıstan bireye farklılık gösterdiğini unutmayın. Sağlıklı bir kiloya sahip hastaların kısıtlayıcı bir diyete uymalarına gerek yoktur. Lakin obez ve gastritli bir kişi için tıpkı açıklamayı yapamayız.

Kaçınılması gereken yiyecekler​


Hangi besin eserlerinden büsbütün kaçınmanız gerektiğini anlamak çok değerlidir. Gastrit ile uğraşırken yahut güzelleşirken kaçınmanız gereken tüm diyet tahriş edicilerini tartışacağız.

Rastgele bir fast food yemekten kaçınmak çok değerlidir. Örneğin işe giderken hamburger yemek, ne kadar uygun olursa olsun, bedeniniz için son derece berbattır. Şu anda ortadaki farkı belirleyemeseniz bile midedeki asit salgılarının artması mümkündür.

Uzak durmanız gereken başka besin hususları ise şunlardır:

Yüksek Yağlı Gıdalar​

Kızarmış ve yağlı yiyecekler alt özofagus sfinkterini gevşeterek mide asidinin yemek borusuna geri kaçma mümkünlüğünü artırır ve ayrıyeten midenin bu yiyeceklerin boşalmasını geciktirebilir.

Günlük toplam yağ alımınızı azaltmak yardımcı olabilir zira yüksek yağlı yiyecekler yemek gastrit riskinizi artırır. Patates kızartması, soğan halkası üzere tüm kızarmış yiyecekleri ve derin yağda kızartılmış dana eti, domuz eti, kuzu eti ve patates kızartması üzere öteki eserleri içerir.

Turunçgiller​

Sağlıklı bir diyette meyve ve sebzeler çok değerlidir. Bununla birlikte, birtakım meyveler, bilhassa asit içeriği yüksek olanlar, gastrit semptomlarını kötüleştirebilir yahut tetikleyebilir. Sık sık asit reflüsü yaşıyorsanız, bu hasarlı mide astarının bir işareti olabilir. Bu nedenle limon, misket limonu, ananas, domates, portakal ve greyfurt üzere meyveleri kesmeli yahut büsbütün bunlardan kaçınmalısınız.

Baharatlı yemek​

Soğan ve sarımsaklı ekşi ve baharatlı yemekleri yedikten sonra birçok insan mide ekşimesi yaşar. Çok fazla soğan yahut sarımsak tüketiyorsanız, öğünlerinizi günlüğünüzde dikkatli bir formda takip edin. Baharatlı yiyecekleri çok yemenin yanı sıra, süratli yemek de midenizi tahriş edebilir.

Not:
Gastrit diyeti sırasında yüksek yağlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, turunçgillerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Elhasıl, asidik bir şey tüketmekten kaçının. Bunun yerine, diyetinizdeki alkali besin hususlarının sayısını artırın. Bedenin asit düzeylerini dengelemeye yardımcı olur ve mide zarı hasarına karşı korur.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/gastrit-diyeti-iste-bilmeniz-gerekenler.3497/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu