Anne ve Çocuk

Gebeler baklava tüketebilir mi? Hamilelikte tatlı krizlerine âlâ gelen besinler

Hayatın her periyodunda olduğu üzere gebelikte de sağlıklı ve istikrarlı beslenmek çok değerlidir. Hamilelikte bütün bu besin hususlarının günlük muhtaçlığı artar. Tatlı ve şekere düşkünlüğün getirdiği sorunlar ise hem anne adayına hem de dünyaya gelecek bebeğe makus sonuçlar doğurmaktadır. Gebeler tatlı tüketebilir mi? Uzmanlar tarafından hamilelikte tatlı yerine tüketilebilecek besinler…

Yetişkin bir bireyin tek taraflı yiyecekten kaçınması ve her besin kıymetini eşit biçimde alması gerekmektedir. Hamilelik devrindeki anne adayları olağan bir yetişkin bireye nazaran daha fazla besin pahası muhtaçlığı ortaya çıkarır. Bilhassa istikrarlı ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Gebelikte öbür insanlara nazaran günlük 300 kilokalori daha fazla yani yaklaşık 2300 kilokalori alınması gerekir. Hamilelik esnasında çok yağlı, gereksiz kalori içeren besinlerden uzak durulmasının gerektiğini açıklayan uzmanlar, gün içerisinde sıkı sık ve azar azar besin tüketimine devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

hamilelikte tatlı tüketimi

Hamilelik müddetinde anne adayı yaklaşık 10-12 kilo alır. Gebelikte kilo takibinin olması gerektiğini belirten uzmanlar, besleyici pahası olmayan kek, bisküvi, çikolata üzere yiyeceklerden kaçınmaları gerektiğini belirtti. Hamur işi ve yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmemesi gerektiğini açıklayan uzmanlar bilhassa bayramda gebelerin dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

gebeler tatlı tüketimine dikkat etmeli

GEBELER TATLI TÜKETEBİLİR Mİ?

Gebelikte aşerme devrinin olmasıyla birlikte direk yasaklamayan uzmanlar, bu periyotta olabildiğince doğal besinlerle yapay şeker ve tatlılardan uzaklaşmak gerektiğini bildirdi. Olabildiğince az tüketilmesi gereken baklava ve gibisi şerbetli tatlılar için uyaran uzmanlar, bu besinleri az ölçüde tutmak gerektiğini, besin pahasının olmadıklarını ve çok kilo aldırabileceğini belirtti. Fazladan alınan kilo, anne adaylarının sağlıklı yapısı için istenmeyen durumlar ortasında yer almaktadır. 

hamilelikte tatlı tüketimi

GEBELİKTE TATLI TÜKETİMİNİN ZİYANLARI NELERDİR?

Hamilelikte tatlı tüketimi kan şekerini süratli yükselteceğinden, daha kısa müddette acıkmaya sebebiyet vermektedir. Gestasyonel diyabet (gebelikte şeker hastalığı) yahut kalıcı şeker hastalığına yer hazırlar. Kan ve karaciğer yağlanmasına neden olur. Süratli kilo alınmasına neden olur. Doğumu zorlaştırabileceğini de belirten uzmanlar, yalnızca anne adayına değil, bebeğe de ziyanının dokunduğunu bildirdi. Daha doğmadan çok şekerle karşılaşan bebeğin şeker hastası olma ihtimaline karşılık, gelişimi yavaşlar ve iç organlarında yapısal bozukluklar meydana gelebilmekte olduğu söz edildi.

hamilelikte tatlı tüketimi

TATLI KRİZİNE ÂLÂ GELEN BESİNLER

Baklava ve şerbetli tatlıların yerine tüketilmesi gereken yiyecekleri açıklayan uzmanlar, öncelikle 3 öğünden fazla 5-6 öğün yenmesi gerektiğini bildirdi. Tuz tüketiminin azalmasıyla birlikte tatlıların da tüketiminin en aza indirgenmesi için, mineral ve vitamin tarafından güçlü olan meyve ve zerzevat tüketiminin artması gerektiği tabir edildi. 

  • Gebelerin kendini şekerden muhafazası için, meyveli yoğurt tüketimi teklifler ortasındadır.
  • Kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru üzüm üzere kuru meyveler de tatlı isteğinizi bastırır.
  • Beyaz un kullanmadan yulaf kuru meyveler ve kuru yemişlerle tatlı ve kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
  • Hurmayla lezzetlendirilen kolay lakin şekersiz tatlı tanımları, kan şekerini yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  • Balkabağı, yavaş yavaş bedende sindirilir ve böylelikle şekerin kana daha istikrarlı ve istikrarlı biçimde karışmasını sağlar.
  • Fındık ve fıstık ezmesini günde en fazla 2 yemek kaşığı olacak biçimde, tam tahıllı bir dilim ekmek üzerinde birkaç tane çilekle birlikte tüketebilirsiniz. 
  • Ani tatlı krizlerinde vanilya özünü çay ya da kahvelerinize ekleyebilirsiniz.
  • Tatlı yerine tekrar de çok canınız çektiyse bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2988643-hamileler-baklava-tuketebilir-mi-hamilelikte-tatli-krizlerine-iyi-gelen-besinler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu