Anne ve Çocuk

Gebeler kış çayı içebilir mi? Hamilelikte hangi çay içilmeli? Gebeler için kış çayları

Hamilelik vaktinde vakit zaman anne adayının gücü tükenebilir ve beden direnci düşebilmektedir. Bağışıklık sistemini etkileyen beden direnci düştüğünde hastalıklara kapı açılabilmektedir. Anne adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de kış çaylarını tüketip tüketemediğidir. Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. Gebeler kış çayı içebilir mi? Hamilelikte hangi çay içilmeli? Gebeler için kış çayları

Bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanıldığını belirten uzmanlar, insanlık tarihi kadar eski olan bu bilimsel metodun hala geçerli olduğunu belirtiyor. Bitki çaylarının bir birçok hastalıkları tedbire de yardımcı olurken, vitamin ve mineral açısında varlıklı oluşlarıyla da dikkatleri üzerin çekiyor. Hamilelik devrinde bitki çaylarının içilebileceğini belirten uzmanlar, hamilelik bulantıları, ağrıları ve ödemi içinde yararlı olduğunu belirtti. 

hamilelikte çay

HAMİLELER KIŞ ÇAYI İÇEBİLİR Mİ?

Hamilelikte birçok ödemi cedde yardımcı olan çaylar, ayrıyeten bağışıklık sitemini de korur ve güçlendirir. Bu konuda abartmamak kaydıyla gebelerin kış çayı içmesinin de uygun olduğunu belirtildi. Sadece çayın organik olması, hazır paketten ışıkta ihtimamla elde kurutulmuş bitkilerin çayının yapılmasının daha uygun olduğunu açıklanırken, anne sütünün kalitesi ve ölçüsünü arttırmada da değerli olduğunu belirtildi. Ayrıca şimdiler kışa girerken, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, direncinizi arttırabilirsiniz.

hamilelik çay

HAMİLELİKTE HANGİ ÇAYI İÇMELİ?

HAMİLELİK KIŞ ÇAYLARI

1- IHLAMUR ÇAYI

Hamilelik müddetince rahatlıkla içilebilecek çaylardan biri de ıhlamurdur. Bilhassa bağışıklık sistemi için hayli değerli olan ıhlamur çayı, birebir vakitte grip, soğuk algınlığı üzere hastalıkların daha başlamadan bitmesini sağlar. Kış çaylarının en kıymetlilerinden biri olan ıhlamur ayrıyeten anne sütünü arttırmaya yönelik tesiri de hayli fazladır.

ıhlamur çayı

2 – ZENCEFİL ÇAYI

Hamileyken içilmesi gereken bir öteki çayda zencefil çayıdır. Gebelerde sık sık yaşanan mide bulantısını azaltmaya yönelik süper bir çay olan zencefil, gebelerin bedenlerinde oluşan ödem ve şişkinliği de atmada hayli tesirlidir.

zencefil çayı

3- KUŞBURNU ÇAYI

Hamilelik müddetinde anne olabildiğince güçlü olmalıdır. İki canı doyurmaya çalışan annenin beden direnci git gide düşmeye başladığında en uygun gelen bitki çaylarından biri kuşburnudur. Ödem atmada yardımcı olan kuşburnu içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerle bedene takviye olur. Ayrıyeten ödem atmasıyla bilinen kuşburnu, anne adayının fazla kilolardan kurtulmasına da yardımcı oluyor.

kuşburnu çayı

4- REZENE ÇAYI

Daha çok hamilelikte ödem atmada tesirli olsa da doğum sonrası anne sütünü arttırmadan en bilindik usullerden biridir. İçeriğindeki yararlı besinlerle anne sütünü arttırırken, doğum sonrası baygın olan anne bedeninin direncini geri kazanmasını sağlar.

rezene çayı

5- PAPATYA ÇAYI

Özellikle soğuk kış aylarında ya da şimdilerdeki üzere sonbahar mevsiminde üşüyen annelerin ısınıp rahat rahat uyuması için en fazla önerilen papatya çayıdır. Papatya çayı, uyku sorunu yaşayan gebe anne adayları için de tabipler tarafından önerilirken, ödem atmada da epeyce tesirli olduğu ortaya çıkmıştır.

papatya çayı

6- MELİSA ÇAYI

Hamileler için en çok önerilen kış çaylarından biri olan melisa çayı, içeriğindeki melisa çiçeğinin tesiriyle annen adayının duygusal ve hormonel bozukluğunu dengelemede yardımcı olur. Sonları gevşetmeyi başaran melisa çayının sakinleştirici tesiri, güç uyuyan yada gergin anne adayları için hayli sık öneriliyor.

melisa çayı

7- NANE ÇAYI

Hamilelikte gönül rahatlığıyla içilebilecek kışın tesirini azaltan bitki çaylarından biri de nane çayıdır. Hamilelikte nane çayı hem bulantıyı önlemede tesirli olurken, hem de ferahlatıcı tesiriyle anne adayını sakinleştirir.

nane çayı

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992485-hamileler-kis-cayi-icebilir-mi-hamilelikte-hangi-cay-icilmeli-hamileler-icin-kis-caylari

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu