Anne ve Çocuk

Gebelikte 40 hafta geçerse ne olur? 40 haftadan sonra olağan doğum olur mu?

Hamileliğin son devirleri olarak isimlendirilen 40. hafta doğum için hazırda beklenilen bir hafta olarak hazırlanılır. Hamileliğin 38. haftasından itibaren her an gerçekleşebilecek doğum için anne adayları bilhassa 40. haftada dikkat ederler. Bazen de bu vakit dilimi tutmayabiliyor. Endişelenen anne adayları için araştırdık. Gebelikte 40 hafta geçerse ne olur? 40 haftadan sonra olağan doğum olur mu?

Hamilelerde 40. hafta büyük bir beklenti ile işaretlenir. Sonunda beklenilen hafta gelse de beklenen bebek gelmez. Bu durumda telaşa kapılan anne adayları ne yapacağını bilemez halde hekim kapıları dolaşır. Uzmanlar 42. haftaya kadar olağan doğumun gerçekleşmemesiyle birlikte yapay sancılara vererek doğum yaptırır. Geciken doğum hakkında sizler için araştırdık.

gebe kadın

GEBELİKTE 40 HAFTA GEÇERSE NE OLUR?

Hamilelikte 40. haftada bebeğin uzunluğu yaklaşık olarak 51 – 52 cm’i bulur. Bir karpuz büyüklüğünde olan bebeğin yükü yaklaşık 3.500 kilo olarak hesaplanır. Gebeliğin 40. haftasında bebeğin doğumunun gerçekleşeceği hesabı yapılır. Ama her vakit 40. haftada dünyaya gelmeyebilir. Bu hususta uzmanlar, anne adaylarının endişelenmemesi gerektiğini belirtti. Tıp literatürüne nazaran her şeyin yolunda olması kaydıyla 42. haftaya gelinceye dek bebeğin gelmesi beklenebilmektedir. Bu türlü bir durumda hekimin bebeği daha sık takip etmesi gerekmektedir.

hamile

Ülkemizde doğumu bekleme mühleti ekseriyetle 41 haftadır. Bu bekleyiş müddeti hekimden doktora değişse de riske girmemek isminde 42. haftada doğum gerçekleştirilir. Bunun için iki unsur incelenir;

1. Bu sahiden beklenen bir tarih mi?

Rahim büyüklüğü ve karın zirve noktası hesaplanır. Bebeğin anne tarafından hissedilen birinci hareketlerinin vakti ve tabibin bebeğin kalp atışını birinci aldığı vakit hamileliğin mühleti ile uyumlu olmasıyla tabip emin olur.

2. Bebek gelişimi sürdürüyor mu?

Birçok bebeğin 10. ayında da gelişime devam ettiği görülmüştür. Bazen bu durumda rahimde bir vakitler güllük gülistanlık olan ortam kötüleşmeye başlar. Yaşlanan plasenta beslenmeyi ve kâfi oksijeni sağlayamadığı için bebeğin güzel halini sürdürmesi sıkıntı olur. Bu halde içeride vaktinden fazla kalan bebeğe “geçgin bebek” denir.

41. haftada hamilelik

40 HAFTADAN SONRA OLAĞAN DOĞUM OLUR MU?

Bir çok kişi vaktinin geçtiğini söz etse de 41. haftaya kadar olağan doğum gerçekleştirilir. Şayet anne adayında hala sancı yoksa 41. haftadan itibaren tabibi yapay sancı uygulayarak anne adayını doğuma hazırlayabilir. Şayet sancı ile de doğum gerçekleşmiyorsa, anne adayı sezaryan için hazırlanır. Zira bebeğin anne karnında daha fazla kalması demek oksijen ve besinlerden uzak kalması manasına gelir. Rahim ortamındaki plasenta ömrünü tamamlamış ve gücü yetersiz kalmaya başlamış demektir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992366-gebelikte-40-hafta-gecerse-ne-olur-40-haftadan-sonra-normal-dogum-olur-mu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu