Güzellik

Gece yeme sendromu ve belirtileri

Geceleri nizamlı ve çok yemek yemek, toplam günlük kalorinin büyük bir kısmını tüketmek makûs bir alışkanlık değil, tıbbi olarak tanımlanan bir yeme bozukluğudur. Gece Yeme Sendromunun birtakım bariz semptomlarını sizler için bir ortaya getirdik.

Gece Yeme Sendromu nedir?

Gece Yeme Sendromu (NES) bir yeme bozukluğudur. Etkilenenler günlük kalorinin büyük bir kısmını akşamları ve bilhassa geceleri tüketirler. Bu sendromdan etkilenenler günün birinci yarısında, az yahut çok az yerler. Birçok hasta günde üç öğün yemek yemesine karşın, toplam günlük kalorilerinin en az dörtte birini akşam yemeğinden sonra tüketirler. Tarif olarak, bu akşam geç saatlerde ve gece saatlerinde olur. Bunun uyku ritmini, uyku müddetini ve uyku kalitesini değerli ölçüde kötüleştirmesi şaşırtan değildir. Depresyon, sonluluk, gerilim ve iştahsızlık üzere başka belirtiler de tipiktir.

Bu ortada, sendrom birinci olarak 1955’te AJ Stunkard, WJ Grace ve HG Wolff tarafından tanımlanmıştır. Birinci bilimsel tanımlamanın temel özellikleri sabah anoreksisi ve gece hiperfajisiydi. Uzun bir mühlet boyunca gece yeme sendromuyla ilgili neredeyse hiç araştırma yapılmadı. Fakat 1990’larda, global “obezite salgınının” ortaya çıkmasıyla birlikte, araştırmacılar bu husus üzerine daha fazla yoğunlaştılar.

Gece Yeme Sendromu, depresyonu olan şahıslarda daha da yaygındır. Bunların yaklaşık yüzde 21 ila 35’i yeme bozukluğundan muzdariptir.

Gece Yeme Sendromunun 3 Belirtisi

1. Geceleri çok yemek yemek

NES hastaları, akşam yemeğinden sonra günlük kalorilerinin en az yüzde 25’ini tüketirler. Araştırmacılar gece hiperfajisinden bahsediyor. Çok yeme ya tabiatı gereği kroniktir ve gece yeme sendromlu bireylerde çok aç olmadıklarında bile ortaya çıkar ya da hormonaldir. Melatonin salınımı bozulursa ve bunun sonucunda uyku-uyanıklık döngüsü dengesizleşirse gece açlığı oluşabilir. Açlık ve tokluk hislerimizi denetim eden ghrelin hormonunun düzensizliği NES hastalarında da mevcut olabilir ve gece açlık sancılarını tetikleyebilir.

2. Uyku bozuklukları

NES’li şahıslar çoklukla gece boyunca birkaç kere yemek yer. Kısa uyku evreleri, karbonhidrat açısından varlıklı yiyeceklerin çoklukla kısa müddette tüketildiği uyanıklık evreleriyle değişir. Uyku daima kesintiye uğradığı için genel uyku müddeti ve uyku kalitesi düşer. Bu, etkilenenlerde sonluluk, gündüz yorgunluğu ve bitkinliğe yol açar. Geceleri yemek yedikten sonra sindirim tam süratte çalıştığından, etkilenenlerin uykuya dalması çoklukla daha zordur. Zira kan şekeri yükseldiğinde ve bedene karbonhidratlardan güç verildiğinde artık uyku hormonu salgılanmaz. Geceleri yemek yemek bedenin etkin olması için bir işarettir.

3. Sabah anoreksisi

Günlük kalorisinin büyük bir kısmını gece yiyen birinin doğal olarak sabahları iştahı olmaz. Aslında, sabahları iştahsızlık daha az evvelden meydana gelen besin alımının bir sonucudur. Gece Yeme Sendromu, sabah anoreksisine neden olabilen bir yeme bozukluğudur. Etkilenenler şişmanlamaktan yahut şişmanlamaktan korkarlar. Sabahları şuurlu ve mecburî olarak yemek yemekten kaçınırlar. Ruhsal baskı ve zihinsel ıstırap, etkilenenler için çoklukla çok büyüktür. NES hastaları yalnızca günün ikinci yarısında yiyecek alabilir, kimi hastalar ise geceleri tıkınırcasına yemek yeme formunda olabilir.

Etiketler

anoreksia anorexia diyet eating disorder kilo alma sağlıklı beslenme yeme bozukluğu zayıflama

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/gece-yeme-sendromu-ve-belirtileri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu