Anne ve Çocuk

Gelin ve kaynana neden geçinemez? Gelin ve kaynana ortasındaki uyuşmazlığın sebebi nedir?

Gelin ve kaynana ortasındaki çatışma her periyotta karşımıza çıkmıştır. Erkeklerin ortada kaldığı bu süreçte daima olarak şikayetle gelen bir taraf ya da huzursuz aile ortamı göze çarpmaktadır. Bu hususta açıklama yapan uzmanlar gelin ve kaynana ortasındaki iletişimsizliğin temel olduğunu bildirdi. Gelin ve kaynana neden geçinemez? Gelin ve kaynana ortasındaki uyuşmazlığın sebebi nedir?

Her devirde karşımıza çıkan kaynana gelin çatışmalarında, uzmanlar bu durumun temelinde yatan bir iletişimsizliğin olduğunu bildirdi. Aile ve çocuk eğitimleriyle alakalı yapılan bir araştırmada ortaya çıkan bu gerçek herkesi şaşırttı. Uzmanlar, bir taraftan aile içi bağlantıda ve bağlar ortası kuvvetlerde gelin kaynana alakasının çok değerli olduğunu belirtti.

kavga eden çift

EVLİLİK KURUMUNU İÇ ÇATIŞMA YOK EDER

Evlilik kurumunu yerle bir eden boşanmaların artmasındaki sebeplerden birçoklarının aslında iç çatışma ve uyuşmazlığın olduğu ortaya çıkan sonuçlar ortasında yer alıyor. Bu durumda kimsenin ruhsal bir yardım alarak düzeltmek istemeyişiyle çoğalan ve çığ üzere büyüyen bu iç çatışmalarda gözler görülür vaziyette. 

bağıran kaynana

GELİN KAYNANA ÇATIŞMASI SEBEBİ: CAHİLLİK

Gelin ve kaynana çatışmalarının ana sebeplerini sıralayan uzmanlar bunların; öz yargılar, alınganlık, kişilik farklılıkları, gelin ve kaynananın karşılık hadlerini aşması, karşılıklı olan özel hayata müdahale, ruhsal hastalıklar, kıskançlık, bencillik ve başında aslında cahilliğin olduğu belirtildi.

kavgada çocuklar

ÇATIŞMALAR ÇOCUKLARI DA ETKİLER

Peşin kararlar vererek yargılama yapan tarafın öbür tarafın kalbini kırmasıyla birlikte, karşılıklı atışmalarla ilerleyen uyuşmazlık ailenin dağılmasına ve huzurun kaçmasına sebebiyet vermektedir. Yalnızca gelin ve kaynana ortasında kalmayan çatışmaya çocuklarda dahil olduğu görülmüştür. Her ne kadar çocuğun konuşması ve büyüklerin işine karışması engellenmeye çalışsa da çocuk kendisini büyüten tarafın yanında olmakta ve ileride ona karşı kin beslemektedir. 

kaynana

SORUN: İLETİŞİMSİZLİK

Küçük uyuşmazlıklarla başlayan arbedeler, büyük tartışmalara döndükçe ortada hiçbir durum yokken bile gerginlik olmasına sebebiyet vermektedir. Düşmanca yaklaşımların artmasıyla, daima kendince kendini haklı gören tarafların, bağlantı kurmadan ve gerçek bağlantı için adım atmadan yalnızca söylenmeleri de olayları çözmüyor üzere.

kadın kavgası

İKTİDAR SAVAŞLARI

Neden ve nasıl sorularıyla serinkanlı bir biçimde, izah ve açıklama yaparak hayatlarına devam etmesi ve karşılıklı olarak özür dilemeyi bilmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, bu mevzuda kaynananın büyük olduğu için yanılgısını kabul etmediği, gelinin ise kaynanaya öfke duyduğu için çözülemediği görüldü. Toplumda iktidar savaşı haline dönen gelin ve kaynana imajı aslında ailede hakimiyet kurmak istemelerinden kaynaklı olduğu biliniyor.

kıskanç çift

İKİ BAYAN VE TEK SEVİLEN ADAM

Kaynana kendi meskenini düzenleyip, bir taraftan oğlunu bu yaşa kadar getirmiş bir anne olmasından, ortadaki farkı anlayamayabiliyor. Gelin ise kendi meskeni ve kendi tertibi olmasını istemesinden, kendi eşine ve ailesine istediği üzere bakıp, bir nizam oturtmak istemesinden kaynaklı bu meşakkat. İki birebir tarafın, bir adamı çok sevmesinden doğmaktadır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2991102-gelin-ve-kaynana-neden-gecinemez-gelin-ve-kaynana-arasindaki-anlasmazligin-sebebi-nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu