Sağlık

Gerçek uzunluğumuzu biliyor muyuz? Dijitale bağlı ömür uzunluk kısalmasına sebep oluyor

Dijitalleşmenin arttığı bu son periyotta teknoloji bağımlılığı ile bir arada uzun saatler hareketsiz kalmak ya da bir teknoloji aletine uzun mühlet bakıyor olmak insan gövdesinin öne gerçek eğilmesine sebep oluyor. Bu yüzden de günümüzde kamburluk çok sık görülüyor. Çalıştırılmayan kas kümeleri ile bireyler ortalama 2 ila 4 santim ortasında kısalıyor. Uzmanlar husus ile ilgili yapılacak antrenmanlara değindi.

Teknolojik eserlere artan ilgi, her geçen gün bireyde sıhhat meselelerine sebep oluyor. Uzun mühlet bir teknoloji aletinin başında duran bireyler ya kamburluktan ya da sırt yahut boyun ağrısından şikayet ediyor. Birçok kişi yaşadığı bu sıkıntılara kendi uğraşıyla tahlil bulmaya çalışıyor. Bilinçsizce korse kullananlar, kullanmadığı periyoda nazaran daha güçsüz ve zayıf olduğunu fark ediyor. Uzmanlara danışarak konutta yahut iş yerlerinde yapılan birtakım antrenmanlar ile dik duruşa kavuşabilir öte yandan kas kümeleri tekrar eski gücünü alabilir.

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı, teknoloji bağımlılığın uzunluğu kısalttığının altını çizerek husus hakkında kimi tekliflerde bulundu.

oturuş bozukluğu

ZAYIF KAS KÜMELERİ UZUNLUĞUNUZU KISALTIYOR

Uzun mühlet dijital bir ortama maruz kalmanın uzunluğu kısalttığını söyleyen Sağlıklı, insanların gerçek uzunluklarını bilmediğini tabir etti. Sağlıklı mevzu hakkında şu tabirlere yer verdi:

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı

“Kambur duruşa bağlı olarak uzun müddet öne gerçek bükülerek bir ömür biçimi benimsemek uzunluğumuzu kısaltabiliyor ve bu 2 ile 4 cm’ye kadar artabiliyor. Boyumuzu geri kazanmak için tesirli sistemler var, birçok kişinin aklına birinci gelen korse oluyor lakin hekim tavsiyesi dışında kullanılmasını asla önermiyoruz. Korse denilen yapı, kasların güçsüzleşmesine neden olur. Kendi bedeninizi doğal kas korsesi ile inşa etmek için birinci ve elzem yapmamız gereken süreç dik duruş antrenmanları uygulamaktır. İdman yapmak bilhassa yer çekimine karşı koyan kas gruplarınızın güçlenmesini sağlar ve içeriden siz fark etmeseniz de kaslarınız bir korse üzere bedeninizi takviyeler ve sizin daha dik durmanızı sağlamış olur.”

KAMBUR DURUŞA KARŞI YAPILMASI GERKENLER NELER?

Spor Eğitmeni Mahmut Talha Sağlıklı şunları söyledi:

gerçek boyunuz kaç

“Kambur duruşa karşı stratejimiz şu biçimde olmalıdır: Öncelikle esneme, rahatlama idmanları ile ön gövdeyi açıp rahatlatıyoruz ve ikici etapta ise güçlenme antrenmanlarına geçiyoruz. Böylelikle yer çekimine karşı koyan dik duruş kaslarını canlandırmış oluyoruz. Gün içinde en az 5 dakika muhteşem kahraman üzere durmak, ellerinizi yumruk yaparak sırtınıza birleştirerek komando duruşunda durmak, bir boksör pozu üzere -maça çıkmadan evvel yumruklarını sıkarak üst kaldırır- gövdeyi geriye hakikat açarak durmak. Elleri ensede birleştirerek gövdeyi kasarak dik bir formda durmak. Bu güç pozlarını günde 5 dakika uygulayabilir ve derin diyafram nefesleri ile karın bölgesinin hareketleneceği biçimde göndererek yeniden dik duruşa yardımcı olabilirsiniz. Bu bilhassa öne gerçek kapanan kaburga kemiklerinin yeniden üste ve yana açılarak gövdenin rahatlaması manasına gelir. Diyafram nefesi duruşu düzeltir. Kambur duran şahısların gereğince derin nefes alamadığını hayret ve ibret alarak gözlemliyoruz.”

Duruş bozukluğu kaç yaşında başlar

DURUŞ BOZUKLUĞU KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

Her yaşta duruş bozukluğunun yaşanabildiğini söyleyen Sağlıklı, açıklamasını şu cümlelerle noktaladı:

“Özellikle teknoloji bağımlılığının çok küçük yaşlara kadar inmesi ve saatlerce aygıtlara bakarak oturmak, hareketsiz sınıf ortamlarında uzun vadeli saatlere maruz kalınması ve tekrar yetişkinlerin uzun saatler hareketsiz bir yaşama geçmeleri sonucunda her yaşta görülebilmektedir. Bilhassa 35 yaşından sonra ortaya çıkan kemik erimesi, kas zayıflaması, kas gücü yetersizliğinden kaynaklanan faktörler birleştiğinde daha faal biçimde ortaya çıktığını görüyoruz. İnsanın fabrika ayarlarında hareket çok büyük rol oynuyor. Hareketi hayatımızdan çıkardığımız vakit yeniden harekete dayalı sistemlerimizi yavaş yavaş bozmaya başlamış oluruz. O yüzden uzun mühlet teknolojik aletlere bağlı kalmak gerçek değildir.”

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991033-gercek-boyumuzu-biliyor-muyuz-dijitale-bagli-yasam-boy-kisalmasina-sebep-oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu