Sağlık

Gerilimle başa çıkmak artık çok kolay! Sakinleştirici 8 besin önerisi

Stres beynin zihinsel yahut duygusal baskı ile başa çıkamama problemidir. Dozunda bir gerilim başarıyı devamında getirirken, çok gerilim ise başarısızlığı tetikler. Doğal sistemlerle geriliminizi azaltabilir, engelleyebilirsiniz. Gerilimle başa çıkmak artık çok kolay! Sakinleştirici 8 besin önerisi

Doğru besinlerle hormonel sistemin korunduğunu biliyoruz. Pekala gerilimi de yönetebileceğinizi ve denetim edebileceğinizi de biliyor muydunuz?

Doğru beslenme planlarıyla geriliminizi azaltabilir, tasalarınızı hafifletebilirsiniz. Bir iş görüşmesi, veyahut evlilik arefesi ya da okula başlayabilirsiniz. Gerilimli durumların içerisinde yanlışsız yiyecekleri seçerseniz, azalışı fark edecek ve vazgeçilmezlerinizin ortasına koyacaksınız. Bu besinler içerisinde memnunlukla ilgili bedende endorfin, seratonin ve dopamin salgılanmasına imkan sağlıyor. Bu bahisle ilgili açıklama yapan uzmanlar, gerilimi azaltan besinleri tek tek açıkladı. İşte hayatınızı kurtaracak o 8 besin…

stresten yemek yemek

SAKİNLEŞTİRİCİ 8 BESİN ÖNERİSİ

1- YABAN MERSİNİ

Yaban mersini içerisinde bulunan c vitamini, flavonoidler, polifenoller tarafından varlıklı bir meyve olmasıyla birlikte gerilim azaltıcı bir özelliğe sahiptir. İçinde bulunan bu unsurlar beynin “iyi hissetme” kimyasalı olan seratonin salgısı için gereken triptofanin yıkımını azaltıyor. Hasebiyle kan deveranının güzelleşmesini ve hafızanın gelişmesine imkan sağlarken, içerdiği C vitaminiyle de gerilimle başa çıkmak için gerekli tüm vazifesi üstleniyor.

avakado yemeği

2- AVOKADO

Beyin işlevlerinde folik asitin büyük bir yeri vardır. Avokadonun içindeyse B12, B6 ve folik asit bulunuyor. Bilişsel performans ve ruh halini etkileyen bu vitaminlerle avokado gerilimle başa çıkmak için teğe bir rol oynuyor.

muz yemek

3- MUZ

Muz içeriği bakımından triptofan aminoasidiyle memnunluk hormonu olarak bilinen seratonin adlı nörotransmitterin salgılanmasına takviye veriyor. Seratonin uyku, iştah ve ruh halinin uygun olmasına imkan sağlarken, gerilimle baş etmekte kıymetli misyon üstleniyor.

badem fıstık

4- BADEM VE FISTIK

Badem, fındık, fıstık ve kaju üzere triptofandan güçlü olduğu bilinen sert kabuklu yemişlerin tüketilmeleri de gerilimi azaltmada tesirli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dertleri da azaltan kabuklu kuruyemiş ailesi, salgılattığı seratonin sayesinde beyefendisine ve bedene yeterli hissettiğine dair sinyaller ve ipuçları gönderiyor. Bu iki besini tüketen insanların bilhassa depresyona girme sıklıklarının azaldığı ve depresyona karşı verilen savaşta aktif rol oynadığı ortaya konuldu.

papatya çayı

5- PAPATYA

Anksiyeteyle savaşta da bilhassa kullanılan papatya, bilhassa kişinin günün geriliminden kurtulmasına ve rahatlamasına imkan sağlıyor. Gerilimin birinci belirtilerinden biri olarak bilinen uykusuzluk problemine karşı savaşan papatyanın kullanımı ise çay olarak gece yatmadan evvel öneriliyor.

kuşkonmaz

6- KUŞKONMAZ

Günlük gereksinimimiz olan folik asidin neredeyse üçte ikisini karşılayan kuşkonmaz, ruhsal gerilime karşı kollayıcı rol üstleniyor. Bilhassa depresyon tedavisinde kullanılan kuşkonmazın yatıştırıcı özelliğiyle birlikte, bilişsel bozukluklar, ruhsal bozukluklara karşı da güzel geldiği kanıtlanan bulgular ortasında yerini alıyor.

yulaf

7- YULAF

Kahvaltıda yiyeceğiniz yulafla gerilimi azaltmakta çok faal bir rol oynuyor. İçerdiği B6 vitamini bedenin haz ve memnunluk düzeneğini harekete geçiriyor. 

fırında yer elması

8- YER ELMASI

Bağırsaklarda yaşayan faydalı dost bakterilerin çoğalmalarına imkan sağlayan yulaf, tam bir doğal prebiyotik kaynağıdır da. İçerdiği prebiyotik ve bağırsak- beyin ekseninde olumlu olarak tesir yaptığı ve kimi psikiyatrik hastalıklara yeterli geldiği kanıtlanmıştır. Bilhassa bağırsakla depresyon ortasında münasebet olduğunu belirten uzmanlar, bağırsakların uygun durumda olmasıyla depresyonu azaldığı, dert ve gerilimin yok edildiğini ortaya koydu.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991968-stresle-basa-cikmak-artik-cok-kolay-sakinlestirici-8-besin-onerisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu