Göz Hastalıkları

Glokom (Göz Tansiyonu)

Halk ortasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinen glokom, göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle görme sonlarının ziyan görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kişi güya dürbünden bakar üzere görmeye başlar. Kendini hastalığın son evrelerinde fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç teşhis konulduğunda görme hududunda onarılması mümkün olmayan hasarlar oluşturabilir.

Glokom kimlerde görülür?

Ailesinde glokom bulunan bireylerde, 40 yaş üzerinde, göz içi iltihabi hastalıklarında (üveit), uzun müddetli kortizon kullananlarda, miyop ve diyabet hastalarında glokom gelişme riski artar.

Glokomun nedenleri nelerdir?

Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesini sağlayan sıvının çıkış yollarındaki blokajı nedeniyle göz içi basıncı yükselir. Bu durumda göz içinde başta hudut katmanı olmak üzere dokuların beslenmesi bozulur. Görme hudutlarında geri dönüşümü olmayan harabiyete yol açar.

Glokomun belirtileri nelerdir?

Işıkların etrafında halkalar görme, vakit zaman bulanık görme ve bazen baş ağrısıyla belirtisine sebep olabilir. Yalnız bu bulguları hasta nadiren hissedebilir. Zira baş ağrısının birçok nedeni vardır. Hiçbir belirti de vermeyebilir. Görme kaybının ileri etaplarında hasta hissedebilir. Lakin görme kaybı durumu hastalığın son evresidir. Bu safhada görme kaybının geri dönüşü yoktur. Bu nedenlerle şahısların yılda bir kere göz muayenesi olmaları gerekmektedir. Yalnızca göz tansiyonu ölçümü göz tansiyonu tespiti için kâfi değildir. Göz tabanı muayenesi de yapılmalıdır.

Muayenede göz tansiyonu yüksek olan hastalara göz sonlarının durumunu gösteren birtakım tetkikler yaparız. Glokom nedeniyle görme alanında daralma yahut kayıpları görme alanı testi ile anlayabiliriz. Hudut katmanından kesitler alan göz tomografisi ile hudut lifi kalınlıklarının ölçümünü yapabiliriz. Görme sonundaki doku kaybı yahut harabiyeti tespit edebiliriz.

Glokom toplumda %3 oranında görülmektedir. İki tipte görülür. %99 açık açılı tip, %1 kapalı açılıdır. Açık açılı tip sinsi seyirli olduğundan ötürü daha tehlikelidir. Kapalı açılı tip ani görme azalması, şiddetli göz ağrısı ve kızarıklığı ile bulgu verir.

Bazen göz tansiyonu olağanın üzerinde 25-30 üzere kıymetlerde çıkmasına karşın yaptığımız testlerde olağan bulgular elde ediliyorsa bu duruma oküler hipertansiyon diyoruz. Bu bireylere glokom var demiyoruz. Tedavi vermiyoruz ancak ileride glokom adayı olabileceğinden daha sık denetim ediyoruz.

Bazen zıddı bir durum düşük basınçlı glokom dediğimiz durum da kelam konusu olabilir. Göz tansiyonu 15-20 ortasında seyretmesine karşın görme alanında kayıp ve tomografisinde görme hududunda harabiyet bulguları varsa tedaviye başlıyoruz.

Özet olarak;

Glokom dünyada önlenebilen ikinci körlük nedenidir. Bu sinsi hastalıkla baş edebilmenin tek yolu; glokom hastalığını görme alanı kayıpları oluşmadan erken tespit edebilmek için en az yılda bir sefer göz hekimi denetimidir.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/glokom-goz-tansiyonu-2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu