Kalp Sağlığı

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğsünüz mü ağrıyor?

Kalp krizi olmasın?

Başka bir neden olabilir mi?

Göğüs ağrısı neden olur?

Her gögüs ağrısı kalp krizi mi demektir?

Göğüs ağrısı kalp damarlarında daralma ya da tıkanıklık sonucunda kalp kasının beslenmesinin bozulması ve vefatının belirtisidir? Angina (ağrı) ve göğüs (pectoris) sözlerinin birleşimi ile ‘’Angina Pektoris’’ diye tıbbi olarak isimlendirilir.

Göğüs ağrısı yalnızca kalp krizi ya da damar tıkanıklığından olmaz. Birden fazla insan bu ve gibisi şikayetlerden ötürü gereksiz problemlere girer.

Göğüs kafesi en pahalı organlarımızı korumak için çok güçlü ve kas, iskelet yapılarında oluşmuş bir zırh üzeredir. Omuzlar, boyun ve kollar da göğüs kafesini etkileyecek yapılardır. Buralardan gelen ağrılarda göğüs ağrısı ile karıştırılır. Kısa ya da uzun vadeli bıçak saplanır üzere olan ağrılar kalp krizi değildir. Uzun süren ağrılar kalp krizi olsa bu çok önemli sıkıntılar doğurur.

Kalp krizi yahut damar tıkanıklığına bağlı olan ağrı daha evvelce yaşadıklarınızdan farklıdır. Kendini belirli eder. Güya şişman birisi göğsünüzün üstüne oturmuş ve nefes alamıyorsunuz üzere hissedersiniz.

Kalp krizine bağlı göğüs ağrısı göğsün orta kısmında hissedilir. Ağrıya terleme ve bulantı eşlik edebilir. Kimi şahıslar ağrıyı baskı yahut sıkışma üslubunda hissedebilir. Şiddetli bir ağrıdır. Bu ağrı kollara, sırta, boyna, enseye, çeneye ve karına yanlışsız yayılabilir. Sıklıkla sol kolda başlayan yahut kola yayılan bir ağrı görülebilir.

Göğüs ağrısı kas, iskelet sisteminden, reflüden, akciğerden, akciğer zarından ve komşu bölgelerden köken alabilir. Bazen de sırt ağrısı olabilir. Bu durum için aşağıdaki ikinci görüntüyü izleyebilirsiniz. Yaş ve öbür risk faktörleri olmayanlarda göğüs ağrısından korkmaya gerek yoktur.

Eğer bu tip bir şikayetiniz varsa kesinlikle doktora görünüp gereken tetkikleri yaptırınız. Böylelikle başınızdaki soruları ve gereksiz kaygıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/gogus-agrisi-neden-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu